Ulvila
- 3 711 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 606 €Skatteintäkter per invånare
- 703 €Statsandelar per invånare
- 212 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Ulvila godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 13.1.2026 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 7 835 470 | 7 893 064 | 7 148 210 | 7 150 126 | 640 € | ||
| Försäljningsintäkter | 4 889 620 | 4 961 034 | 4 943 857 | 4 967 773 | 402 € | ||
| Avgiftsintäkter | 608 050 | 560 000 | 560 000 | 560 000 | 45 € | ||
| Understöd och bidrag | 504 159 | 653 354 | 406 620 | 384 620 | 53 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 1 833 641 | 1 718 676 | 1 237 733 | 1 237 733 | 139 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Omkostnader | 44 298 749 | 45 786 563 | 45 593 197 | 46 006 751 | 3 711 € | ||
| Personalkostnader | 25 283 560 | 25 337 563 | 25 606 325 | 26 108 389 | 2 053 € | ||
| Köp av tjänster | 10 864 544 | 11 868 654 | 11 747 115 | 11 714 985 | 962 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 4 386 551 | 4 455 832 | 4 127 692 | 4 070 312 | 361 € | ||
| Bidrag | 1 804 500 | 2 016 900 | 2 017 900 | 2 018 900 | 163 € | ||
| Övriga omkostnader | 1 959 594 | 2 107 615 | 2 094 165 | 2 094 165 | 171 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −36 463 279 | −37 893 499 | −38 444 987 | −38 856 625 | −3 071 € | ||
| Skatteinkomster | 30 564 000 | 32 150 000 | 32 850 000 | 33 830 000 | 2 606 € | ||
| Statsandelar | 8 627 281 | 8 674 500 | 8 610 000 | 8 610 000 | 703 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | −326 015 | −310 430 | −310 430 | −310 430 | −25 € | ||
| Årsbidrag | 2 401 987 | 2 620 571 | 2 704 583 | 3 272 945 | 212 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 209 193 | 3 492 669 | 3 492 667 | 3 538 886 | 283 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | −807 206 | −872 098 | −788 084 | −265 941 | −71 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −807 206 | −872 098 | −788 084 | −265 941 | −71 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 8 125 000 | 9 374 500 | 3 730 000 | 3 675 000 | 760 € | ||
| Immateriella tillgångar | 50 000 | 79 500 | 0 | 0 | 6 € | ||
| Mark- och vattenområden | 241 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 81 € | ||
| Byggnader | 2 209 000 | 2 430 000 | 550 000 | 630 000 | 197 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 1 500 000 | 1 260 000 | 60 000 | 60 000 | 102 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Byggnader: övriga | 709 000 | 1 170 000 | 490 000 | 570 000 | 95 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 5 505 000 | 5 535 000 | 2 160 000 | 2 025 000 | 449 € | ||
| Maskiner och inventarier | 120 000 | 330 000 | 20 000 | 20 000 | 27 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Aktier och andelar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 0 | 220 000 | 0 | 0 | 18 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 110 000 | 70 000 | 70 000 | 70 000 | 6 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −5 673 013 | −6 483 929 | −975 417 | −352 055 | −525 € | ||
| Lånestock 31.12 | 15 136 282 | 20 161 282 | 19 286 282 | 17 711 282 | 1 634 € | ||
| Årsverken | 517 | 505 | 505 | 505 | |||
| Inkomstskattesats | – | – | 9,4 | 9,4 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 45,8 M€ | 32,2 M€ | 8,7 M€ | 2,6 M€ | 9,4 M€ | 20,2 M€ | −0,9 M€ |
| 2025 | 44,7 M€ | 31,1 M€ | 8,4 M€ | 1,9 M€ | 8,9 M€ | 21,1 M€ | −1,3 M€ |
| 2024 | 42,2 M€ | 28,9 M€ | 7,2 M€ | 1,8 M€ | 5,3 M€ | 17,2 M€ | −1,3 M€ |
| 2023 | 39,2 M€ | 29,2 M€ | 8,7 M€ | 7,2 M€ | 4,9 M€ | 14,3 M€ | 4,1 M€ |
| 2022 | 86,7 M€ | 54,2 M€ | 25,6 M€ | 2,7 M€ | 4,4 M€ | 23,2 M€ | −0,5 M€ |
| 2021 | 84,5 M€ | 52,9 M€ | 23,5 M€ | 1,7 M€ | 3,2 M€ | 26,4 M€ | −1,4 M€ |
| 2020 | 81,5 M€ | 53,4 M€ | 22,3 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 25,5 M€ | 0 M€ |
Kommunens motiveringar
- Mark- och vattenområden
- Eri kausien erilaiset investointitarpeet
- Finansieringsandelar för investeringsutgifter
- Kuluvana vuotena ei ole haettu rahoitusta investointiin
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →