Ulvila
- 3 711 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 606 €Verotulot asukasta kohden
- 703 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 212 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Ulvila on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 13.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 7 835 470 | 7 893 064 | 7 148 210 | 7 150 126 | 640 € | ||
| Myyntitulot | 4 889 620 | 4 961 034 | 4 943 857 | 4 967 773 | 402 € | ||
| Maksutulot | 608 050 | 560 000 | 560 000 | 560 000 | 45 € | ||
| Tuet ja avustukset | 504 159 | 653 354 | 406 620 | 384 620 | 53 € | ||
| Muut toimintatulot | 1 833 641 | 1 718 676 | 1 237 733 | 1 237 733 | 139 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Toimintamenot | 44 298 749 | 45 786 563 | 45 593 197 | 46 006 751 | 3 711 € | ||
| Henkilöstömenot | 25 283 560 | 25 337 563 | 25 606 325 | 26 108 389 | 2 053 € | ||
| Palvelujen ostot | 10 864 544 | 11 868 654 | 11 747 115 | 11 714 985 | 962 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 4 386 551 | 4 455 832 | 4 127 692 | 4 070 312 | 361 € | ||
| Avustukset | 1 804 500 | 2 016 900 | 2 017 900 | 2 018 900 | 163 € | ||
| Muut toimintamenot | 1 959 594 | 2 107 615 | 2 094 165 | 2 094 165 | 171 € | ||
| Toimintakate | −36 463 279 | −37 893 499 | −38 444 987 | −38 856 625 | −3 071 € | ||
| Verotulot | 30 564 000 | 32 150 000 | 32 850 000 | 33 830 000 | 2 606 € | ||
| Valtionosuudet | 8 627 281 | 8 674 500 | 8 610 000 | 8 610 000 | 703 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | −326 015 | −310 430 | −310 430 | −310 430 | −25 € | ||
| Vuosikate | 2 401 987 | 2 620 571 | 2 704 583 | 3 272 945 | 212 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 209 193 | 3 492 669 | 3 492 667 | 3 538 886 | 283 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −807 206 | −872 098 | −788 084 | −265 941 | −71 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −807 206 | −872 098 | −788 084 | −265 941 | −71 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 8 125 000 | 9 374 500 | 3 730 000 | 3 675 000 | 760 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 50 000 | 79 500 | 0 | 0 | 6 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 241 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 81 € | ||
| Rakennukset | 2 209 000 | 2 430 000 | 550 000 | 630 000 | 197 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 1 500 000 | 1 260 000 | 60 000 | 60 000 | 102 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 709 000 | 1 170 000 | 490 000 | 570 000 | 95 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 5 505 000 | 5 535 000 | 2 160 000 | 2 025 000 | 449 € | ||
| Koneet ja kalusto | 120 000 | 330 000 | 20 000 | 20 000 | 27 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 0 | 220 000 | 0 | 0 | 18 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 110 000 | 70 000 | 70 000 | 70 000 | 6 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −5 673 013 | −6 483 929 | −975 417 | −352 055 | −525 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 15 136 282 | 20 161 282 | 19 286 282 | 17 711 282 | 1 634 € | ||
| Henkilötyövuodet | 517 | 505 | 505 | 505 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 9,4 | 9,4 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 45,8 M€ | 32,2 M€ | 8,7 M€ | 2,6 M€ | 9,4 M€ | 20,2 M€ | −0,9 M€ |
| 2025 | 44,7 M€ | 31,1 M€ | 8,4 M€ | 1,9 M€ | 8,9 M€ | 21,1 M€ | −1,3 M€ |
| 2024 | 42,2 M€ | 28,9 M€ | 7,2 M€ | 1,8 M€ | 5,3 M€ | 17,2 M€ | −1,3 M€ |
| 2023 | 39,2 M€ | 29,2 M€ | 8,7 M€ | 7,2 M€ | 4,9 M€ | 14,3 M€ | 4,1 M€ |
| 2022 | 86,7 M€ | 54,2 M€ | 25,6 M€ | 2,7 M€ | 4,4 M€ | 23,2 M€ | −0,5 M€ |
| 2021 | 84,5 M€ | 52,9 M€ | 23,5 M€ | 1,7 M€ | 3,2 M€ | 26,4 M€ | −1,4 M€ |
| 2020 | 81,5 M€ | 53,4 M€ | 22,3 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 25,5 M€ | 0 M€ |
Kunnan perustelut
- Maa- ja vesialueet
- Eri kausien erilaiset investointitarpeet
- Rahoitusosuudet investointimenoihin
- Kuluvana vuotena ei ole haettu rahoitusta investointiin
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →