Sastamala

  • 4 019 €Verksamhetskostnader per invånare
  • 2 372 €Skatteintäkter per invånare
  • 702 €Statsandelar per invånare
  • 303 €Årsbidrag per invånare

Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Sastamala godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.

Hela budgeten 2026

Skede: slutlig, godkänd 14.1.2026 · Euro om inte annat anges.

Budgetar per år

Varje års budget så som den senast rapporterats.

Budget 2025 med ändringarBudget 2026Plan 2027Plan 2028 per invånare
Verksamhetsintäkter 34 646 50029 501 30029 636 30030 476 800 1 264 €
Försäljningsintäkter 24 407 00023 250 70023 874 60024 230 100 997 €
Avgiftsintäkter 2 725 3002 755 0002 740 0003 225 000 118 €
Understöd och bidrag 1 295 0001 179 8001 024 3001 024 300 51 €
Övriga verksamhetsintäkter 6 219 2002 315 8001 997 4001 997 400 99 €
Förändring av produktlager 0000 0 €
Tillverkning för eget bruk 460 300435 100437 500441 500 19 €
Omkostnader 94 036 42093 762 30095 514 10099 577 900 4 019 €
Personalkostnader 51 768 82051 875 10053 400 40054 468 000 2 223 €
Köp av tjänster 26 528 70026 363 60026 580 10027 399 100 1 130 €
Material, förnödenheter och varor 7 060 4506 085 7006 085 7006 085 900 261 €
Bidrag 6 733 8007 001 2007 024 2007 001 200 300 €
Övriga omkostnader 1 944 6502 436 7002 423 7004 623 700 104 €
Verksamhetsbidrag −58 929 620−63 825 900−65 440 300−68 659 600 −2 736 €
Skatteinkomster 53 151 00055 354 00056 392 00058 199 000 2 372 €
Statsandelar 16 945 00016 377 00016 241 00017 229 000 702 €
Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) −787 300−840 800−1 013 200−1 157 100 −36 €
Årsbidrag 10 379 0807 064 3006 179 5005 611 300 303 €
Avskrivningar och nedskrivningar 9 212 1009 444 8009 494 6009 492 200 405 €
Extraordinära poster 0000 0 €
Räkenskapsperiodens resultat 1 166 980−2 380 500−3 315 100−3 880 900 −102 €
Bokslutsdispositioner + (-) 373 200584 100557 900508 900 25 €
Räkenskapsperiodens överskott (underskott) 1 540 180−1 796 400−2 757 200−3 372 000 −77 €
Investeringsutgifter totalt (brutto) 21 200 0007 825 0008 450 0008 110 000 335 €
Immateriella tillgångar 0000 0 €
Mark- och vattenområden 300 000200 000200 000200 000 9 €
Byggnader 9 885 0002 450 0003 100 0003 100 000 105 €
Byggnader: undervisnings- och kultursektorn 9 355 0001 600 00000 69 €
Byggnader: social- och hälsovårdssektorn 130 000000 0 €
Byggnader: övriga 400 000850 0003 100 0003 100 000 36 €
Fasta konstruktioner och anordningar 5 025 0004 550 0004 600 0004 500 000 195 €
Maskiner och inventarier 990 000625 000550 000310 000 27 €
Övriga materiella tillgångar 0000 0 €
Aktier och andelar 5 000 000000 0 €
Finansieringsandelar för investeringsutgifter 80 000000 0 €
Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) 300 000300 000300 000300 000 13 €
Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde −10 440 920−460 700−1 970 500−2 198 700 −20 €
Lånestock 31.12 56 740 80057 852 00058 641 00059 520 000 2 480 €
Årsverken 918922916915
Inkomstskattesats ––8,98,9
År VerksamhetskostnaderSkatteintäkterStatsandelarÅrsbidragInvesteringarLånestockRäkenskapsperiodens resultat
2026 93,8 M€55,4 M€16,4 M€7,1 M€7,8 M€57,9 M€−2,4 M€
2025 93,6 M€52,7 M€16,5 M€8,7 M€17 M€71,4 M€−0,5 M€
2024 81,7 M€49,7 M€16 M€10,1 M€19,4 M€61,4 M€1 M€
2023 78,7 M€49 M€18 M€14,8 M€13,7 M€67,9 M€4,8 M€
2022 194,2 M€89 M€74,5 M€10 M€14,2 M€61 M€0,8 M€
2021 187,1 M€86,1 M€69,8 M€8,3 M€8,8 M€62,4 M€−0,2 M€
2020 179,4 M€84,8 M€65,9 M€6,9 M€11,5 M€66,5 M€−1,4 M€

Kommunens motiveringar

Övriga verksamhetsintäkter
Vuokratuotot vähentyvät kiinteistöjen yhtiöittämisen myötä.
Bokslutsdispositioner + (-)
Uusien rakennusten investointivarauksen purku.
Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde
Johtuu pääosin investointitason alentumisesta.

Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →