Sastamala
- 4 019 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 372 €Verotulot asukasta kohden
- 702 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 303 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Sastamala on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 14.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 34 646 500 | 29 501 300 | 29 636 300 | 30 476 800 | 1 264 € | ||
| Myyntitulot | 24 407 000 | 23 250 700 | 23 874 600 | 24 230 100 | 997 € | ||
| Maksutulot | 2 725 300 | 2 755 000 | 2 740 000 | 3 225 000 | 118 € | ||
| Tuet ja avustukset | 1 295 000 | 1 179 800 | 1 024 300 | 1 024 300 | 51 € | ||
| Muut toimintatulot | 6 219 200 | 2 315 800 | 1 997 400 | 1 997 400 | 99 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 460 300 | 435 100 | 437 500 | 441 500 | 19 € | ||
| Toimintamenot | 94 036 420 | 93 762 300 | 95 514 100 | 99 577 900 | 4 019 € | ||
| Henkilöstömenot | 51 768 820 | 51 875 100 | 53 400 400 | 54 468 000 | 2 223 € | ||
| Palvelujen ostot | 26 528 700 | 26 363 600 | 26 580 100 | 27 399 100 | 1 130 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 7 060 450 | 6 085 700 | 6 085 700 | 6 085 900 | 261 € | ||
| Avustukset | 6 733 800 | 7 001 200 | 7 024 200 | 7 001 200 | 300 € | ||
| Muut toimintamenot | 1 944 650 | 2 436 700 | 2 423 700 | 4 623 700 | 104 € | ||
| Toimintakate | −58 929 620 | −63 825 900 | −65 440 300 | −68 659 600 | −2 736 € | ||
| Verotulot | 53 151 000 | 55 354 000 | 56 392 000 | 58 199 000 | 2 372 € | ||
| Valtionosuudet | 16 945 000 | 16 377 000 | 16 241 000 | 17 229 000 | 702 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | −787 300 | −840 800 | −1 013 200 | −1 157 100 | −36 € | ||
| Vuosikate | 10 379 080 | 7 064 300 | 6 179 500 | 5 611 300 | 303 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 212 100 | 9 444 800 | 9 494 600 | 9 492 200 | 405 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | 1 166 980 | −2 380 500 | −3 315 100 | −3 880 900 | −102 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 373 200 | 584 100 | 557 900 | 508 900 | 25 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | 1 540 180 | −1 796 400 | −2 757 200 | −3 372 000 | −77 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 21 200 000 | 7 825 000 | 8 450 000 | 8 110 000 | 335 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 300 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 9 € | ||
| Rakennukset | 9 885 000 | 2 450 000 | 3 100 000 | 3 100 000 | 105 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 9 355 000 | 1 600 000 | 0 | 0 | 69 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 130 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 400 000 | 850 000 | 3 100 000 | 3 100 000 | 36 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 5 025 000 | 4 550 000 | 4 600 000 | 4 500 000 | 195 € | ||
| Koneet ja kalusto | 990 000 | 625 000 | 550 000 | 310 000 | 27 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 5 000 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 80 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 13 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −10 440 920 | −460 700 | −1 970 500 | −2 198 700 | −20 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 56 740 800 | 57 852 000 | 58 641 000 | 59 520 000 | 2 480 € | ||
| Henkilötyövuodet | 918 | 922 | 916 | 915 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 8,9 | 8,9 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 93,8 M€ | 55,4 M€ | 16,4 M€ | 7,1 M€ | 7,8 M€ | 57,9 M€ | −2,4 M€ |
| 2025 | 93,6 M€ | 52,7 M€ | 16,5 M€ | 8,7 M€ | 17 M€ | 71,4 M€ | −0,5 M€ |
| 2024 | 81,7 M€ | 49,7 M€ | 16 M€ | 10,1 M€ | 19,4 M€ | 61,4 M€ | 1 M€ |
| 2023 | 78,7 M€ | 49 M€ | 18 M€ | 14,8 M€ | 13,7 M€ | 67,9 M€ | 4,8 M€ |
| 2022 | 194,2 M€ | 89 M€ | 74,5 M€ | 10 M€ | 14,2 M€ | 61 M€ | 0,8 M€ |
| 2021 | 187,1 M€ | 86,1 M€ | 69,8 M€ | 8,3 M€ | 8,8 M€ | 62,4 M€ | −0,2 M€ |
| 2020 | 179,4 M€ | 84,8 M€ | 65,9 M€ | 6,9 M€ | 11,5 M€ | 66,5 M€ | −1,4 M€ |
Kunnan perustelut
- Muut toimintatulot
- Vuokratuotot vähentyvät kiinteistöjen yhtiöittämisen myötä.
- Tilinpäätössiirrot + (-)
- Uusien rakennusten investointivarauksen purku.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Johtuu pääosin investointitason alentumisesta.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →