Nurmijärvi
- 3 576 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 677 €Skatteintäkter per invånare
- 734 €Statsandelar per invånare
- 583 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Nurmijärvi godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 18.1.2026 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 32 155 705 | 32 993 246 | 47 440 745 | 32 292 745 | 728 € | ||
| Försäljningsintäkter | 15 989 314 | 16 588 555 | 16 333 052 | 16 763 052 | 366 € | ||
| Avgiftsintäkter | 3 137 190 | 3 562 190 | 2 712 190 | 2 712 190 | 79 € | ||
| Understöd och bidrag | 2 019 150 | 2 021 650 | 2 064 650 | 1 986 650 | 45 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 11 010 051 | 10 820 851 | 26 330 853 | 10 830 853 | 239 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 1 500 000 | 1 725 000 | 1 050 000 | 1 050 000 | 38 € | ||
| Omkostnader | 156 524 208 | 162 122 612 | 164 131 620 | 166 319 068 | 3 576 € | ||
| Personalkostnader | 85 452 630 | 88 717 539 | 91 006 168 | 93 009 316 | 1 957 € | ||
| Köp av tjänster | 40 805 697 | 41 435 088 | 41 108 190 | 41 294 490 | 914 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 12 810 907 | 12 694 457 | 12 802 807 | 12 830 807 | 280 € | ||
| Bidrag | 9 059 270 | 8 922 070 | 8 862 070 | 8 842 070 | 197 € | ||
| Övriga omkostnader | 8 395 704 | 10 353 458 | 10 352 385 | 10 342 385 | 228 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −122 868 503 | −127 404 365 | −115 640 875 | −132 976 323 | −2 810 € | ||
| Skatteinkomster | 110 800 000 | 121 350 000 | 125 700 000 | 131 350 000 | 2 677 € | ||
| Statsandelar | 33 212 587 | 33 284 211 | 33 515 387 | 36 488 581 | 734 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | −453 000 | −787 000 | −2 410 000 | −3 110 000 | −17 € | ||
| Årsbidrag | 20 691 084 | 26 442 846 | 41 164 512 | 31 752 258 | 583 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 26 070 712 | 27 400 000 | 28 700 000 | 32 000 000 | 604 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | −5 379 628 | −957 154 | 12 464 512 | −247 742 | −21 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 12 500 | 262 500 | 262 500 | 562 500 | 6 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −5 367 128 | −694 654 | 12 727 012 | 314 758 | −15 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 51 072 000 | 47 970 000 | 52 650 000 | 73 179 000 | 1 058 € | ||
| Immateriella tillgångar | 597 500 | 1 125 000 | 150 000 | 700 000 | 25 € | ||
| Mark- och vattenområden | 3 490 000 | 2 500 000 | 2 500 000 | 2 500 000 | 55 € | ||
| Byggnader | 13 841 000 | 15 950 000 | 19 900 000 | 40 160 000 | 352 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 9 675 000 | 13 450 000 | 17 400 000 | 37 660 000 | 297 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Byggnader: övriga | 4 166 000 | 2 500 000 | 2 500 000 | 2 500 000 | 55 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 17 781 500 | 27 550 000 | 27 480 000 | 28 215 000 | 608 € | ||
| Maskiner och inventarier | 3 125 000 | 845 000 | 2 620 000 | 1 604 000 | 19 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Aktier och andelar | 12 237 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 2 100 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 4 000 000 | 4 500 000 | 20 000 000 | 4 500 000 | 99 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −27 280 916 | −20 027 154 | −9 985 488 | −39 926 742 | −442 € | ||
| Lånestock 31.12 | 212 645 000 | 218 518 000 | 227 518 000 | 266 518 000 | 4 820 € | ||
| Årsverken | 1 712 | 1 715 | 1 710 | 1 708 | |||
| Inkomstskattesats | 7,5 | 7,9 | 7,9 | 7,9 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 162,1 M€ | 121,4 M€ | 33,3 M€ | 26,4 M€ | 48 M€ | 218,5 M€ | −1 M€ |
| 2025 | 156,9 M€ | 115,1 M€ | 33,2 M€ | 24,3 M€ | 38,3 M€ | 212,6 M€ | −1,2 M€ |
| 2024 | 148 M€ | 110,9 M€ | 32,5 M€ | 28,4 M€ | 39,3 M€ | 206,2 M€ | 3,9 M€ |
| 2023 | 137,1 M€ | 109,9 M€ | 32,2 M€ | 37,9 M€ | 35,9 M€ | 224,7 M€ | 13,3 M€ |
| 2022 | 272,2 M€ | 215,9 M€ | 43,3 M€ | 29,8 M€ | 49,5 M€ | 234,2 M€ | 6,5 M€ |
| 2021 | 259 M€ | 201,5 M€ | 40,7 M€ | 17,7 M€ | 47,4 M€ | 235,2 M€ | −3,6 M€ |
| 2020 | 247,5 M€ | 206,5 M€ | 36,9 M€ | 27,4 M€ | 40,8 M€ | 210,5 M€ | 6,8 M€ |
Kommunens motiveringar
- Finansiella intäkter (+) och kostnader (-)
- Korkokulujen arvio 0,9 milj. euroa pienempi TA 26 vrt. TA25
- Bokslutsdispositioner + (-)
- Rajamäen kampuksen investointivarausta aletaan purkamaan 250 000e/v ja lisäksi 12 500e vanhaa purkua
- Immateriella tillgångar
- ok
- Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde
- investointimenot suuremmat
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →