Nurmijärvi
- 3 576 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 677 €Verotulot asukasta kohden
- 734 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 583 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Nurmijärvi on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 18.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 32 155 705 | 32 993 246 | 47 440 745 | 32 292 745 | 728 € | ||
| Myyntitulot | 15 989 314 | 16 588 555 | 16 333 052 | 16 763 052 | 366 € | ||
| Maksutulot | 3 137 190 | 3 562 190 | 2 712 190 | 2 712 190 | 79 € | ||
| Tuet ja avustukset | 2 019 150 | 2 021 650 | 2 064 650 | 1 986 650 | 45 € | ||
| Muut toimintatulot | 11 010 051 | 10 820 851 | 26 330 853 | 10 830 853 | 239 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 1 500 000 | 1 725 000 | 1 050 000 | 1 050 000 | 38 € | ||
| Toimintamenot | 156 524 208 | 162 122 612 | 164 131 620 | 166 319 068 | 3 576 € | ||
| Henkilöstömenot | 85 452 630 | 88 717 539 | 91 006 168 | 93 009 316 | 1 957 € | ||
| Palvelujen ostot | 40 805 697 | 41 435 088 | 41 108 190 | 41 294 490 | 914 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 12 810 907 | 12 694 457 | 12 802 807 | 12 830 807 | 280 € | ||
| Avustukset | 9 059 270 | 8 922 070 | 8 862 070 | 8 842 070 | 197 € | ||
| Muut toimintamenot | 8 395 704 | 10 353 458 | 10 352 385 | 10 342 385 | 228 € | ||
| Toimintakate | −122 868 503 | −127 404 365 | −115 640 875 | −132 976 323 | −2 810 € | ||
| Verotulot | 110 800 000 | 121 350 000 | 125 700 000 | 131 350 000 | 2 677 € | ||
| Valtionosuudet | 33 212 587 | 33 284 211 | 33 515 387 | 36 488 581 | 734 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | −453 000 | −787 000 | −2 410 000 | −3 110 000 | −17 € | ||
| Vuosikate | 20 691 084 | 26 442 846 | 41 164 512 | 31 752 258 | 583 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 26 070 712 | 27 400 000 | 28 700 000 | 32 000 000 | 604 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −5 379 628 | −957 154 | 12 464 512 | −247 742 | −21 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 12 500 | 262 500 | 262 500 | 562 500 | 6 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −5 367 128 | −694 654 | 12 727 012 | 314 758 | −15 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 51 072 000 | 47 970 000 | 52 650 000 | 73 179 000 | 1 058 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 597 500 | 1 125 000 | 150 000 | 700 000 | 25 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 3 490 000 | 2 500 000 | 2 500 000 | 2 500 000 | 55 € | ||
| Rakennukset | 13 841 000 | 15 950 000 | 19 900 000 | 40 160 000 | 352 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 9 675 000 | 13 450 000 | 17 400 000 | 37 660 000 | 297 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 4 166 000 | 2 500 000 | 2 500 000 | 2 500 000 | 55 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 17 781 500 | 27 550 000 | 27 480 000 | 28 215 000 | 608 € | ||
| Koneet ja kalusto | 3 125 000 | 845 000 | 2 620 000 | 1 604 000 | 19 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 12 237 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 2 100 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 4 000 000 | 4 500 000 | 20 000 000 | 4 500 000 | 99 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −27 280 916 | −20 027 154 | −9 985 488 | −39 926 742 | −442 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 212 645 000 | 218 518 000 | 227 518 000 | 266 518 000 | 4 820 € | ||
| Henkilötyövuodet | 1 712 | 1 715 | 1 710 | 1 708 | |||
| Tuloveroprosentti | 7,5 | 7,9 | 7,9 | 7,9 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 162,1 M€ | 121,4 M€ | 33,3 M€ | 26,4 M€ | 48 M€ | 218,5 M€ | −1 M€ |
| 2025 | 156,9 M€ | 115,1 M€ | 33,2 M€ | 24,3 M€ | 38,3 M€ | 212,6 M€ | −1,2 M€ |
| 2024 | 148 M€ | 110,9 M€ | 32,5 M€ | 28,4 M€ | 39,3 M€ | 206,2 M€ | 3,9 M€ |
| 2023 | 137,1 M€ | 109,9 M€ | 32,2 M€ | 37,9 M€ | 35,9 M€ | 224,7 M€ | 13,3 M€ |
| 2022 | 272,2 M€ | 215,9 M€ | 43,3 M€ | 29,8 M€ | 49,5 M€ | 234,2 M€ | 6,5 M€ |
| 2021 | 259 M€ | 201,5 M€ | 40,7 M€ | 17,7 M€ | 47,4 M€ | 235,2 M€ | −3,6 M€ |
| 2020 | 247,5 M€ | 206,5 M€ | 36,9 M€ | 27,4 M€ | 40,8 M€ | 210,5 M€ | 6,8 M€ |
Kunnan perustelut
- Rahoitustulot (+) ja -menot (-)
- Korkokulujen arvio 0,9 milj. euroa pienempi TA 26 vrt. TA25
- Tilinpäätössiirrot + (-)
- Rajamäen kampuksen investointivarausta aletaan purkamaan 250 000e/v ja lisäksi 12 500e vanhaa purkua
- Aineettomat hyödykkeet
- ok
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- investointimenot suuremmat
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →