Mikkeli
- 3 858 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 844 €Skatteintäkter per invånare
- 290 €Statsandelar per invånare
- 409 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Mikkeli godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 13.1.2026 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 58 047 200 | 53 986 600 | 55 265 500 | 56 561 100 | 1 047 € | ||
| Försäljningsintäkter | 34 669 800 | 33 570 600 | 34 412 100 | 35 266 200 | 651 € | ||
| Avgiftsintäkter | 4 253 000 | 4 966 400 | 5 016 700 | 5 067 600 | 96 € | ||
| Understöd och bidrag | 3 889 500 | 3 252 900 | 3 302 200 | 3 351 700 | 63 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 15 234 900 | 12 196 700 | 12 534 500 | 12 875 600 | 237 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 371 800 | 295 000 | 300 000 | 300 000 | 6 € | ||
| Omkostnader | 195 337 000 | 198 884 900 | 204 215 600 | 211 233 400 | 3 858 € | ||
| Personalkostnader | 99 297 000 | 102 553 800 | 104 789 500 | 107 744 500 | 1 989 € | ||
| Köp av tjänster | 57 522 600 | 58 191 600 | 59 800 700 | 62 262 500 | 1 129 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 15 994 400 | 15 669 700 | 15 989 800 | 16 397 900 | 304 € | ||
| Bidrag | 13 635 800 | 13 493 600 | 13 895 500 | 14 305 400 | 262 € | ||
| Övriga omkostnader | 8 887 200 | 8 976 200 | 9 740 100 | 10 523 100 | 174 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −136 918 000 | −144 603 300 | −148 650 100 | −154 372 300 | −2 805 € | ||
| Skatteinkomster | 140 036 000 | 146 617 000 | 149 919 000 | 154 579 000 | 2 844 € | ||
| Statsandelar | 14 221 200 | 14 950 000 | 17 101 500 | 19 388 800 | 290 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | 2 734 400 | 4 098 800 | 3 290 000 | 2 790 000 | 80 € | ||
| Årsbidrag | 20 073 600 | 21 062 500 | 21 660 400 | 22 385 500 | 409 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 700 000 | 21 200 000 | 21 200 000 | 21 500 000 | 411 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | −1 626 400 | −137 500 | 460 400 | 885 500 | −3 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 160 000 | 160 000 | 160 000 | 160 000 | 3 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −1 466 400 | 22 500 | 620 400 | 1 045 500 | 0 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 22 601 200 | 22 835 000 | 22 005 000 | 40 245 000 | 443 € | ||
| Immateriella tillgångar | 290 000 | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 3 € | ||
| Mark- och vattenområden | 800 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 6 € | ||
| Byggnader | 8 648 000 | 8 180 000 | 5 600 000 | 19 380 000 | 159 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 6 098 000 | 3 960 000 | 4 250 000 | 19 000 000 | 77 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 150 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Byggnader: övriga | 2 400 000 | 4 220 000 | 1 350 000 | 380 000 | 82 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 10 530 000 | 11 685 000 | 14 615 000 | 18 725 000 | 227 € | ||
| Maskiner och inventarier | 1 220 000 | 1 810 000 | 730 000 | 1 080 000 | 35 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Aktier och andelar | 1 113 200 | 710 000 | 610 000 | 610 000 | 14 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 600 000 | 295 000 | 80 000 | 200 000 | 6 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 1 036 000 | 1 525 000 | 1 525 000 | 1 525 000 | 30 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −2 047 000 | −952 000 | 260 000 | −17 135 000 | −18 € | ||
| Lånestock 31.12 | 223 235 000 | 215 302 000 | 217 464 000 | 236 126 000 | 4 176 € | ||
| Årsverken | 1 895 | 1 892 | 1 888 | 1 879 | |||
| Inkomstskattesats | – | – | 9,4 | 9,4 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 198,9 M€ | 146,6 M€ | 15 M€ | 21,1 M€ | 22,8 M€ | 215,3 M€ | −0,1 M€ |
| 2025 | 200,7 M€ | 143,6 M€ | 12,8 M€ | 16,4 M€ | 21,5 M€ | 223,2 M€ | −5,3 M€ |
| 2024 | 185,1 M€ | 136,6 M€ | 6,9 M€ | 12,3 M€ | 24,5 M€ | 335,9 M€ | −9,4 M€ |
| 2023 | 181,6 M€ | 137,3 M€ | 11,2 M€ | 20,2 M€ | 24,5 M€ | 333,8 M€ | 35,1 M€ |
| 2022 | 420,8 M€ | 236,3 M€ | 133,2 M€ | 18,7 M€ | 31,8 M€ | 315,5 M€ | −4,8 M€ |
| 2021 | 404,7 M€ | 233,2 M€ | 127,9 M€ | 18,9 M€ | 26,9 M€ | 322,9 M€ | −2,6 M€ |
| 2020 | 386,1 M€ | 226,7 M€ | 119,4 M€ | 19 M€ | 46,1 M€ | 313,5 M€ | −2,5 M€ |
Kommunens motiveringar
- Finansieringsandelar för investeringsutgifter
- Vuodella aikaisempaa vähemmän hankkeita, joihin saadaan ulkopuolista rahoitusta.
- Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde
- Budjetoitu isoja investointeja.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →