Mikkeli
- 3 858 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 844 €Verotulot asukasta kohden
- 290 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 409 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Mikkeli on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 13.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 58 047 200 | 53 986 600 | 55 265 500 | 56 561 100 | 1 047 € | ||
| Myyntitulot | 34 669 800 | 33 570 600 | 34 412 100 | 35 266 200 | 651 € | ||
| Maksutulot | 4 253 000 | 4 966 400 | 5 016 700 | 5 067 600 | 96 € | ||
| Tuet ja avustukset | 3 889 500 | 3 252 900 | 3 302 200 | 3 351 700 | 63 € | ||
| Muut toimintatulot | 15 234 900 | 12 196 700 | 12 534 500 | 12 875 600 | 237 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 371 800 | 295 000 | 300 000 | 300 000 | 6 € | ||
| Toimintamenot | 195 337 000 | 198 884 900 | 204 215 600 | 211 233 400 | 3 858 € | ||
| Henkilöstömenot | 99 297 000 | 102 553 800 | 104 789 500 | 107 744 500 | 1 989 € | ||
| Palvelujen ostot | 57 522 600 | 58 191 600 | 59 800 700 | 62 262 500 | 1 129 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 15 994 400 | 15 669 700 | 15 989 800 | 16 397 900 | 304 € | ||
| Avustukset | 13 635 800 | 13 493 600 | 13 895 500 | 14 305 400 | 262 € | ||
| Muut toimintamenot | 8 887 200 | 8 976 200 | 9 740 100 | 10 523 100 | 174 € | ||
| Toimintakate | −136 918 000 | −144 603 300 | −148 650 100 | −154 372 300 | −2 805 € | ||
| Verotulot | 140 036 000 | 146 617 000 | 149 919 000 | 154 579 000 | 2 844 € | ||
| Valtionosuudet | 14 221 200 | 14 950 000 | 17 101 500 | 19 388 800 | 290 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 2 734 400 | 4 098 800 | 3 290 000 | 2 790 000 | 80 € | ||
| Vuosikate | 20 073 600 | 21 062 500 | 21 660 400 | 22 385 500 | 409 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 700 000 | 21 200 000 | 21 200 000 | 21 500 000 | 411 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −1 626 400 | −137 500 | 460 400 | 885 500 | −3 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 160 000 | 160 000 | 160 000 | 160 000 | 3 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −1 466 400 | 22 500 | 620 400 | 1 045 500 | 0 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 22 601 200 | 22 835 000 | 22 005 000 | 40 245 000 | 443 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 290 000 | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 3 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 800 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 6 € | ||
| Rakennukset | 8 648 000 | 8 180 000 | 5 600 000 | 19 380 000 | 159 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 6 098 000 | 3 960 000 | 4 250 000 | 19 000 000 | 77 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 150 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 2 400 000 | 4 220 000 | 1 350 000 | 380 000 | 82 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 10 530 000 | 11 685 000 | 14 615 000 | 18 725 000 | 227 € | ||
| Koneet ja kalusto | 1 220 000 | 1 810 000 | 730 000 | 1 080 000 | 35 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 1 113 200 | 710 000 | 610 000 | 610 000 | 14 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 600 000 | 295 000 | 80 000 | 200 000 | 6 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 1 036 000 | 1 525 000 | 1 525 000 | 1 525 000 | 30 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −2 047 000 | −952 000 | 260 000 | −17 135 000 | −18 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 223 235 000 | 215 302 000 | 217 464 000 | 236 126 000 | 4 176 € | ||
| Henkilötyövuodet | 1 895 | 1 892 | 1 888 | 1 879 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 9,4 | 9,4 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 198,9 M€ | 146,6 M€ | 15 M€ | 21,1 M€ | 22,8 M€ | 215,3 M€ | −0,1 M€ |
| 2025 | 200,7 M€ | 143,6 M€ | 12,8 M€ | 16,4 M€ | 21,5 M€ | 223,2 M€ | −5,3 M€ |
| 2024 | 185,1 M€ | 136,6 M€ | 6,9 M€ | 12,3 M€ | 24,5 M€ | 335,9 M€ | −9,4 M€ |
| 2023 | 181,6 M€ | 137,3 M€ | 11,2 M€ | 20,2 M€ | 24,5 M€ | 333,8 M€ | 35,1 M€ |
| 2022 | 420,8 M€ | 236,3 M€ | 133,2 M€ | 18,7 M€ | 31,8 M€ | 315,5 M€ | −4,8 M€ |
| 2021 | 404,7 M€ | 233,2 M€ | 127,9 M€ | 18,9 M€ | 26,9 M€ | 322,9 M€ | −2,6 M€ |
| 2020 | 386,1 M€ | 226,7 M€ | 119,4 M€ | 19 M€ | 46,1 M€ | 313,5 M€ | −2,5 M€ |
Kunnan perustelut
- Rahoitusosuudet investointimenoihin
- Vuodella aikaisempaa vähemmän hankkeita, joihin saadaan ulkopuolista rahoitusta.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Budjetoitu isoja investointeja.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →