Kuusamo
- 4 243 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 667 €Skatteintäkter per invånare
- 1 022 €Statsandelar per invånare
- 412 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Kuusamo godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 19.12.2025 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 13 955 400 | 14 041 800 | 14 130 000 | 14 100 000 | 949 € | ||
| Försäljningsintäkter | 3 817 100 | 4 080 900 | 4 100 000 | 4 100 000 | 276 € | ||
| Avgiftsintäkter | 2 714 800 | 2 889 600 | 2 900 000 | 2 900 000 | 195 € | ||
| Understöd och bidrag | 1 941 500 | 1 791 000 | 1 830 000 | 1 800 000 | 121 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 5 482 000 | 5 280 300 | 5 300 000 | 5 300 000 | 357 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 935 000 | 852 000 | 900 000 | 900 000 | 58 € | ||
| Omkostnader | 62 598 400 | 62 793 800 | 63 008 000 | 63 400 000 | 4 243 € | ||
| Personalkostnader | 33 249 800 | 33 613 500 | 33 870 000 | 34 070 000 | 2 271 € | ||
| Köp av tjänster | 20 618 500 | 20 701 200 | 20 658 900 | 20 750 900 | 1 399 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 3 910 200 | 4 072 800 | 4 072 800 | 4 172 800 | 275 € | ||
| Bidrag | 3 925 200 | 3 530 800 | 3 530 800 | 3 530 800 | 239 € | ||
| Övriga omkostnader | 894 700 | 875 500 | 875 500 | 875 500 | 59 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −47 708 000 | −47 900 000 | −47 978 000 | −48 400 000 | −3 236 € | ||
| Skatteinkomster | 38 665 000 | 39 472 000 | 39 863 000 | 40 069 000 | 2 667 € | ||
| Statsandelar | 15 228 000 | 15 123 700 | 14 865 000 | 15 231 000 | 1 022 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | −935 000 | −595 700 | −650 000 | −800 000 | −40 € | ||
| Årsbidrag | 5 250 000 | 6 100 000 | 6 100 000 | 6 100 000 | 412 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 500 000 | 7 100 000 | 7 100 000 | 7 100 000 | 480 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | −1 250 000 | −1 000 000 | −1 000 000 | −1 000 000 | −68 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 1 100 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 68 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −150 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 19 380 000 | 19 800 000 | 29 000 000 | 28 900 000 | 1 338 € | ||
| Immateriella tillgångar | 330 000 | 400 000 | 400 000 | 400 000 | 27 € | ||
| Mark- och vattenområden | 0 | 2 600 000 | 1 800 000 | 1 000 000 | 176 € | ||
| Byggnader | 8 950 000 | 8 850 000 | 21 750 000 | 20 750 000 | 598 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 4 150 000 | 5 000 000 | 20 350 000 | 19 550 000 | 338 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Byggnader: övriga | 4 800 000 | 3 850 000 | 1 400 000 | 1 200 000 | 260 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 6 950 000 | 6 650 000 | 4 450 000 | 4 450 000 | 449 € | ||
| Maskiner och inventarier | 550 000 | 1 300 000 | 600 000 | 2 300 000 | 88 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Aktier och andelar | 2 600 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 0 | 0 | 3 000 000 | 3 000 000 | 0 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 467 100 | 500 000 | 50 000 | 50 000 | 34 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −13 910 000 | −13 700 000 | −19 900 000 | −19 800 000 | −926 € | ||
| Lånestock 31.12 | 84 850 000 | 87 813 000 | 96 504 000 | 108 527 000 | 5 933 € | ||
| Årsverken | 609 | 624 | 620 | 620 | |||
| Inkomstskattesats | – | – | 8,6 | 8,6 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 62,8 M€ | 39,5 M€ | 15,1 M€ | 6,1 M€ | 19,8 M€ | 87,8 M€ | −1 M€ |
| 2025 | 61,9 M€ | 38,7 M€ | 15,2 M€ | 6 M€ | 19,4 M€ | 84,9 M€ | −0,5 M€ |
| 2024 | 63,3 M€ | 34,7 M€ | 15 M€ | 2,8 M€ | 27,1 M€ | 79,4 M€ | −2,9 M€ |
| 2023 | 62,5 M€ | 32,5 M€ | 17,7 M€ | 5,1 M€ | 34,4 M€ | 54,9 M€ | −0,9 M€ |
| 2022 | 124,1 M€ | 54,9 M€ | 53,4 M€ | 7,4 M€ | 27,3 M€ | 52,8 M€ | −0,5 M€ |
| 2021 | 121,4 M€ | 54,2 M€ | 49,9 M€ | 5,7 M€ | 26 M€ | 53,4 M€ | −0,3 M€ |
| 2020 | 118,2 M€ | 52,9 M€ | 46,8 M€ | 5,2 M€ | 20,3 M€ | 43,4 M€ | −0,4 M€ |
Kommunens motiveringar
- Mark- och vattenområden
- Mm. maanhankinta mapon mukaisesti.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →