Åbo
- 4 143 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 471 €Skatteintäkter per invånare
- 545 €Statsandelar per invånare
- 178 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Åbo godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 15.1.2026 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |
|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 238 975 330 | 242 626 668 | 228 800 000 | 230 800 000 | 1 157 € |
| Försäljningsintäkter | 81 810 308 | 89 424 740 | 77 600 000 | 75 600 000 | 427 € |
| Avgiftsintäkter | 38 749 964 | 49 510 752 | 50 500 000 | 51 700 000 | 236 € |
| Understöd och bidrag | 18 527 257 | 15 027 512 | 16 000 000 | 16 800 000 | 72 € |
| Övriga verksamhetsintäkter | 99 887 801 | 88 663 665 | 84 700 000 | 86 700 000 | 423 € |
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Tillverkning för eget bruk | 1 910 000 | 1 910 000 | 1 910 000 | 1 910 000 | 9 € |
| Omkostnader | 845 173 317 | 868 495 938 | 885 309 000 | 898 505 000 | 4 143 € |
| Personalkostnader | 352 188 163 | 361 817 967 | 369 097 000 | 379 171 000 | 1 726 € |
| Köp av tjänster | 314 463 968 | 328 923 479 | 334 977 000 | 333 152 000 | 1 569 € |
| Material, förnödenheter och varor | 39 277 571 | 38 307 893 | 38 856 000 | 39 917 000 | 183 € |
| Bidrag | 80 220 097 | 81 747 679 | 83 607 000 | 85 889 000 | 390 € |
| Övriga omkostnader | 59 023 517 | 57 698 920 | 58 772 000 | 60 376 000 | 275 € |
| Verksamhetsbidrag | −604 287 986 | −623 959 269 | −654 599 000 | −665 795 000 | −2 976 € |
| Skatteinkomster | 509 775 000 | 518 000 000 | 540 000 000 | 565 000 000 | 2 471 € |
| Statsandelar | 100 508 268 | 114 297 445 | 128 674 000 | 145 312 000 | 545 € |
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | 28 300 500 | 28 953 000 | 26 895 000 | 23 145 000 | 138 € |
| Årsbidrag | 34 295 782 | 37 291 176 | 40 970 000 | 67 662 000 | 178 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 58 192 247 | 60 006 254 | 66 463 070 | 73 722 180 | 286 € |
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | −23 896 465 | −22 715 078 | −25 493 070 | −6 060 181 | −108 € |
| Bokslutsdispositioner + (-) | 1 702 927 | 1 702 927 | 1 702 927 | 1 702 927 | 8 € |
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −22 193 538 | −21 012 151 | −23 790 143 | −4 357 254 | −100 € |
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 232 580 750 | 339 485 753 | 344 426 280 | 311 476 314 | 1 619 € |
| Immateriella tillgångar | 6 363 000 | 6 200 000 | 6 100 000 | 6 100 000 | 30 € |
| Mark- och vattenområden | 3 500 000 | 3 500 000 | 6 400 000 | 3 500 000 | 17 € |
| Byggnader | 55 700 000 | 77 199 472 | 79 350 000 | 137 603 314 | 368 € |
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 50 269 139 | 63 749 472 | 62 350 000 | 124 400 000 | 304 € |
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 1 049 788 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Byggnader: övriga | 4 381 073 | 13 450 000 | 17 000 000 | 13 203 314 | 64 € |
| Fasta konstruktioner och anordningar | 138 522 000 | 193 949 000 | 198 257 000 | 151 093 000 | 925 € |
| Maskiner och inventarier | 6 045 000 | 8 035 000 | 7 077 000 | 11 180 000 | 38 € |
| Övriga materiella tillgångar | 155 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Aktier och andelar | 22 295 750 | 50 602 281 | 47 242 280 | 2 000 000 | 241 € |
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 9 360 000 | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 | 24 € |
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 33 909 398 | 57 485 000 | 10 000 000 | 10 000 000 | 274 € |
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −183 345 000 | −258 238 000 | −297 776 000 | −238 124 000 | −1 232 € |
| Lånestock 31.12 | 1 089 000 000 | 1 324 000 000 | 1 607 000 000 | 1 875 000 000 | 6 316 € |
| Årsverken | 5 975 | 6 100 | 6 100 | 6 100 | |
| Inkomstskattesats | – | – | 7,1 | 7,1 |
Budgetar per år
Varje års budget så som den senast rapporterats.
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 868,5 M€ | 518 M€ | 114,3 M€ | 37,3 M€ | 339,5 M€ | 1 324 M€ | −22,7 M€ |
| 2025 | 835,2 M€ | 509,8 M€ | 100,5 M€ | 38,8 M€ | 331,6 M€ | 1 370 M€ | −19,4 M€ |
| 2024 | 753,9 M€ | 493,1 M€ | 67,2 M€ | 31,8 M€ | 272,4 M€ | 1 028 M€ | −25,7 M€ |
| 2023 | 718,3 M€ | 490 M€ | 81,1 M€ | 69,9 M€ | 221,2 M€ | 935 M€ | 13,8 M€ |
| 2022 | 1 467,4 M€ | 870,5 M€ | 316,8 M€ | 40,4 M€ | 158,2 M€ | 904 M€ | −23 M€ |
| 2021 | 1 421,4 M€ | 847,3 M€ | 296,6 M€ | 30,5 M€ | 112,6 M€ | 945,8 M€ | −27,4 M€ |
| 2020 | 1 386,6 M€ | 824,4 M€ | 273,8 M€ | 16,5 M€ | 108,8 M€ | 923,8 M€ | −40,6 M€ |
Kommunens motiveringar
- Byggnader: övriga
- 2026 Sisältää mm. hallintorakennuksiin ja elinvoimahankkeisiin liittyviä hankkeita.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →