Tammerfors
- 4 241 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 609 €Skatteintäkter per invånare
- 541 €Statsandelar per invånare
- 366 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Tammerfors godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 15.1.2026 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 376 580 503 | 351 005 769 | 349 808 081 | 353 984 162 | 1 333 € | ||
| Försäljningsintäkter | 129 623 479 | 130 436 283 | 134 900 646 | 138 044 652 | 495 € | ||
| Avgiftsintäkter | 37 474 598 | 43 298 312 | 44 291 295 | 44 734 208 | 164 € | ||
| Understöd och bidrag | 26 718 600 | 24 198 538 | 24 940 524 | 25 689 929 | 92 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 182 763 826 | 153 072 636 | 145 675 617 | 145 515 374 | 581 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 467 934 | 79 182 | 79 182 | 79 182 | 0 € | ||
| Omkostnader | 1 100 470 649 | 1 116 811 951 | 1 146 065 148 | 1 170 161 992 | 4 241 € | ||
| Personalkostnader | 484 664 367 | 497 809 601 | 513 970 452 | 528 010 639 | 1 890 € | ||
| Köp av tjänster | 389 043 079 | 387 447 350 | 392 394 146 | 394 853 798 | 1 471 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 26 449 690 | 23 693 828 | 23 930 766 | 24 170 074 | 90 € | ||
| Bidrag | 96 300 201 | 98 548 636 | 99 434 122 | 100 428 464 | 374 € | ||
| Övriga omkostnader | 104 013 313 | 109 312 536 | 116 335 661 | 122 699 018 | 415 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −723 422 213 | −765 727 000 | −796 177 885 | −816 098 648 | −2 908 € | ||
| Skatteinkomster | 646 000 000 | 687 000 000 | 715 000 000 | 742 000 000 | 2 609 € | ||
| Statsandelar | 124 217 000 | 142 485 000 | 148 715 000 | 162 951 000 | 541 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | 24 456 000 | 32 501 000 | 28 881 000 | 24 305 000 | 123 € | ||
| Årsbidrag | 71 250 787 | 96 259 000 | 96 418 115 | 113 157 352 | 366 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 139 352 000 | 137 675 000 | 133 455 000 | 140 316 000 | 523 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | −68 101 213 | −41 416 000 | −37 036 885 | −27 158 648 | −157 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 1 175 000 | 1 175 000 | 1 175 000 | 1 175 000 | 4 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −66 926 213 | −40 241 000 | −35 861 885 | −25 983 648 | −153 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 241 053 787 | 232 024 000 | 232 666 000 | 249 930 000 | 881 € | ||
| Immateriella tillgångar | 17 518 787 | 5 560 000 | 5 560 000 | 13 500 000 | 21 € | ||
| Mark- och vattenområden | 15 010 000 | 10 460 000 | 16 030 000 | 18 210 000 | 40 € | ||
| Byggnader | 96 610 000 | 105 393 000 | 116 007 000 | 120 670 000 | 400 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 95 230 000 | 103 193 000 | 113 807 000 | 119 970 000 | 392 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 180 000 | 300 000 | 0 | 0 | 1 € | ||
| Byggnader: övriga | 1 200 000 | 1 900 000 | 2 200 000 | 700 000 | 7 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 74 891 000 | 78 857 000 | 80 135 000 | 83 300 000 | 299 € | ||
| Maskiner och inventarier | 8 981 000 | 9 535 000 | 7 550 000 | 11 700 000 | 36 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 196 000 | 143 000 | 200 000 | 200 000 | 1 € | ||
| Aktier och andelar | 27 847 000 | 22 076 000 | 7 184 000 | 2 350 000 | 84 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 3 146 000 | 1 300 000 | 0 | 0 | 5 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 100 262 000 | 39 970 000 | 28 500 000 | 25 000 000 | 152 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −131 662 000 | −130 039 000 | −134 364 885 | −136 772 648 | −494 € | ||
| Lånestock 31.12 | 1 063 166 000 | 1 207 840 000 | 1 360 381 000 | 1 515 614 000 | 4 587 € | ||
| Årsverken | 8 420 | 8 342 | 8 267 | 8 267 | |||
| Inkomstskattesats | – | – | 7,6 | 7,6 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1 116,8 M€ | 687 M€ | 142,5 M€ | 96,3 M€ | 232 M€ | 1 207,8 M€ | −41,4 M€ |
| 2025 | 1 094,5 M€ | 668 M€ | 116 M€ | 95,1 M€ | 226,9 M€ | 1 043,2 M€ | −39,6 M€ |
| 2024 | 983,4 M€ | 643,5 M€ | 80 M€ | 115,8 M€ | 285,5 M€ | 923,5 M€ | 152,6 M€ |
| 2023 | 942,6 M€ | 630 M€ | 61,9 M€ | 126,9 M€ | 226,6 M€ | 932 M€ | 0 M€ |
| 2022 | 1 922,7 M€ | 1 115,8 M€ | 366,6 M€ | 83,6 M€ | 235 M€ | 1 077,7 M€ | −26,6 M€ |
| 2021 | 1 820,1 M€ | 1 053,7 M€ | 351,9 M€ | 97,8 M€ | 271,6 M€ | 1 050 M€ | −16,9 M€ |
| 2020 | 1 724 M€ | 1 039,5 M€ | 326,1 M€ | 112,9 M€ | 203 M€ | 900,2 M€ | −0 M€ |
Kommunens motiveringar
- Byggnader: övriga
- Hyödyketyypin investointeja on suunniteltu vuodelle eri määrä kuin vertailukaudella, investoinnit ovat kertaluonteisia.
- Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto)
- Talousarviossa 2025 kaupunki varautui suuriin yhtiö- ja kiinteistöomaisuuden luovutuksiin (yhtiöomaisuutta n. 16 M€; rakennuskohteita 38,8 M€ ja maa-alueita 43,4 M€), kun taas vuoden 2026 luovutustuloihin sisältyy vähemmän suuria kohteita.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →