Savonlinna
- 3 470 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 765 €Skatteintäkter per invånare
- 217 €Statsandelar per invånare
- 199 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Savonlinna godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 21.1.2026 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 24 094 533 | 22 096 000 | 22 449 000 | 22 839 000 | 713 € | ||
| Försäljningsintäkter | 11 200 811 | 11 909 000 | 12 054 000 | 12 199 000 | 384 € | ||
| Avgiftsintäkter | 1 354 343 | 1 487 000 | 1 487 000 | 1 487 000 | 48 € | ||
| Understöd och bidrag | 1 601 789 | 1 420 000 | 1 420 000 | 1 420 000 | 46 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 9 937 590 | 7 280 000 | 7 488 000 | 7 733 000 | 235 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Omkostnader | 104 292 902 | 107 593 000 | 108 025 000 | 108 420 000 | 3 470 € | ||
| Personalkostnader | 55 355 506 | 57 061 000 | 55 838 000 | 54 639 000 | 1 840 € | ||
| Köp av tjänster | 24 677 082 | 26 038 000 | 27 247 000 | 28 343 000 | 840 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 9 362 614 | 9 209 000 | 9 364 000 | 9 554 000 | 297 € | ||
| Bidrag | 10 121 720 | 10 700 000 | 10 701 000 | 10 701 000 | 345 € | ||
| Övriga omkostnader | 4 775 980 | 4 585 000 | 4 875 000 | 5 183 000 | 148 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −80 198 369 | −85 497 000 | −85 576 000 | −85 581 000 | −2 757 € | ||
| Skatteinkomster | 81 737 000 | 85 740 000 | 86 837 000 | 89 161 000 | 2 765 € | ||
| Statsandelar | 7 506 409 | 6 727 000 | 6 527 000 | 6 327 000 | 217 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | −1 052 233 | −795 000 | −1 144 000 | −1 653 000 | −26 € | ||
| Årsbidrag | 7 992 807 | 6 175 000 | 6 644 000 | 8 254 000 | 199 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 12 021 373 | 11 391 000 | 11 391 000 | 11 391 000 | 367 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | −4 028 566 | −5 216 000 | −4 747 000 | −3 137 000 | −168 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −4 028 566 | −5 216 000 | −4 747 000 | −3 137 000 | −168 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 17 344 500 | 26 562 000 | 14 521 000 | 11 591 000 | 857 € | ||
| Immateriella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Mark- och vattenområden | 411 000 | 448 000 | 430 000 | 420 000 | 14 € | ||
| Byggnader | 7 787 500 | 15 190 000 | 3 180 000 | 1 780 000 | 490 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 3 850 000 | 6 900 000 | 150 000 | 250 000 | 223 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Byggnader: övriga | 3 937 500 | 8 290 000 | 3 030 000 | 1 530 000 | 267 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 7 160 000 | 9 117 000 | 8 205 000 | 6 685 000 | 294 € | ||
| Maskiner och inventarier | 751 000 | 507 000 | 206 000 | 206 000 | 16 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 300 000 | 2 500 000 | 2 500 000 | 10 € | ||
| Aktier och andelar | 1 235 000 | 1 000 000 | 0 | 0 | 32 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 1 205 000 | 1 660 000 | 80 000 | 80 000 | 54 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 421 715 | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 10 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −7 714 979 | −18 726 000 | −7 798 000 | −3 256 000 | −604 € | ||
| Lånestock 31.12 | 122 000 000 | 140 800 000 | 151 600 000 | 158 100 000 | 4 541 € | ||
| Årsverken | 983 | 980 | 954 | 932 | |||
| Inkomstskattesats | – | – | 9,3 | 9,3 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 107,6 M€ | 85,7 M€ | 6,7 M€ | 6,2 M€ | 26,6 M€ | 140,8 M€ | −5,2 M€ |
| 2025 | 103,9 M€ | 83,9 M€ | 6,8 M€ | 7,3 M€ | 25,8 M€ | 150 M€ | −4,9 M€ |
| 2024 | 102,1 M€ | 79,7 M€ | 4,3 M€ | 5,2 M€ | 29,2 M€ | 128,2 M€ | −6,8 M€ |
| 2023 | 100 M€ | 80,5 M€ | 7,5 M€ | 10,9 M€ | 23,6 M€ | 125,3 M€ | −1 M€ |
| 2022 | 246 M€ | 136 M€ | 96,5 M€ | 12 M€ | 29,5 M€ | 134,2 M€ | 0 M€ |
| 2021 | 240 M€ | 136,5 M€ | 90 M€ | 12,1 M€ | 34,6 M€ | 174,2 M€ | 1,7 M€ |
| 2020 | 241,6 M€ | 145,5 M€ | 88,7 M€ | 18,6 M€ | 24,8 M€ | 130,9 M€ | 9,3 M€ |
Kommunens motiveringar
- Finansiella intäkter (+) och kostnader (-)
- Yliarvioitu ottolainoihin liittyvä korkojen määrän kasvu sekä lainojen nostotarve.
- Övriga materiella tillgångar
- Torialuetta suunnitellaan vuonna 2026 eikä siihen ole varauduttu vuonna 2025.
- Finansieringsandelar för investeringsutgifter
- Peruutettu yksi suunniteltu rakennus, johon oletettiin saatavan n. 50 % rahoitusosuus.
- Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde
- Edellisellä KTAS-raportilla toiminnan ja investointien rahavirta on ollut väärän merkkinen eli olisi pitänyt olla -13866894.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →