Rovaniemi
- 3 607 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 820 €Skatteintäkter per invånare
- 355 €Statsandelar per invånare
- 227 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Rovaniemi godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 11.12.2025 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |
|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 34 748 000 | 37 903 000 | 37 690 000 | 37 860 000 | 573 € |
| Försäljningsintäkter | 9 276 000 | 10 575 000 | 10 811 000 | 10 761 000 | 160 € |
| Avgiftsintäkter | 3 493 000 | 3 799 000 | 3 829 000 | 3 899 000 | 57 € |
| Understöd och bidrag | 4 312 000 | 4 170 000 | 4 302 000 | 4 192 000 | 63 € |
| Övriga verksamhetsintäkter | 17 667 000 | 19 359 000 | 18 748 000 | 19 008 000 | 292 € |
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Tillverkning för eget bruk | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 2 € |
| Omkostnader | 228 050 000 | 238 750 000 | 240 373 000 | 242 375 000 | 3 607 € |
| Personalkostnader | 119 314 000 | 124 686 000 | 127 935 000 | 130 290 000 | 1 884 € |
| Köp av tjänster | 60 231 000 | 61 927 000 | 62 231 000 | 62 578 000 | 936 € |
| Material, förnödenheter och varor | 11 899 000 | 14 100 000 | 14 090 000 | 14 290 000 | 213 € |
| Bidrag | 17 572 000 | 20 197 000 | 19 269 000 | 18 367 000 | 305 € |
| Övriga omkostnader | 19 034 000 | 17 840 000 | 16 848 000 | 16 850 000 | 270 € |
| Verksamhetsbidrag | −193 202 000 | −200 747 000 | −202 583 000 | −204 415 000 | −3 033 € |
| Skatteinkomster | 179 710 000 | 186 647 000 | 192 710 000 | 200 382 000 | 2 820 € |
| Statsandelar | 19 176 000 | 23 522 000 | 23 248 000 | 23 000 000 | 355 € |
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | 4 860 000 | 5 606 000 | 5 306 000 | 4 106 000 | 85 € |
| Årsbidrag | 10 544 000 | 15 028 000 | 18 681 000 | 23 073 000 | 227 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 298 000 | 18 440 000 | 21 355 000 | 23 595 000 | 279 € |
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | −4 754 000 | −3 412 000 | −2 674 000 | −522 000 | −52 € |
| Bokslutsdispositioner + (-) | 310 000 | 3 327 000 | 2 227 000 | 1 227 000 | 50 € |
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −4 444 000 | −85 000 | −447 000 | 705 000 | −1 € |
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 70 862 000 | 41 405 000 | 35 200 000 | 55 225 000 | 626 € |
| Immateriella tillgångar | 400 000 | 550 000 | 400 000 | 400 000 | 8 € |
| Mark- och vattenområden | 2 200 000 | 2 500 000 | 2 500 000 | 1 500 000 | 38 € |
| Byggnader | 53 485 000 | 22 000 000 | 17 200 000 | 38 400 000 | 332 € |
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 35 150 000 | 9 500 000 | 10 700 000 | 14 900 000 | 144 € |
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Byggnader: övriga | 18 335 000 | 12 500 000 | 6 500 000 | 23 500 000 | 189 € |
| Fasta konstruktioner och anordningar | 9 872 000 | 14 550 000 | 14 700 000 | 14 560 000 | 220 € |
| Maskiner och inventarier | 4 855 000 | 1 755 000 | 350 000 | 315 000 | 27 € |
| Övriga materiella tillgångar | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 1 € |
| Aktier och andelar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 835 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 2 500 000 | 4 300 000 | 3 400 000 | 3 500 000 | 65 € |
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −58 483 000 | −25 876 000 | −16 019 000 | −31 651 000 | −391 € |
| Lånestock 31.12 | 402 158 000 | 436 707 000 | 454 569 000 | 481 832 000 | 6 598 € |
| Årsverken | 2 243 | 2 249 | 2 219 | 2 192 | |
| Inkomstskattesats | – | – | 8,9 | 8,9 |
Budgetar per år
Varje års budget så som den senast rapporterats.
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 238,8 M€ | 186,6 M€ | 23,5 M€ | 15 M€ | 41,4 M€ | 436,7 M€ | −3,4 M€ |
| 2025 | 228,3 M€ | 179,7 M€ | 19,2 M€ | 11,1 M€ | 70,1 M€ | 379,3 M€ | −4,2 M€ |
| 2024 | 219,4 M€ | 168,5 M€ | 12,2 M€ | 10,7 M€ | 72,6 M€ | 311,9 M€ | −3,9 M€ |
| 2023 | 208 M€ | 163,4 M€ | 18 M€ | 18,1 M€ | 34,6 M€ | 312,8 M€ | 3,3 M€ |
| 2022 | 467,2 M€ | 285,3 M€ | 126,4 M€ | 9,2 M€ | 20,4 M€ | 261,1 M€ | −4,1 M€ |
| 2021 | 436,7 M€ | 270,5 M€ | 114,2 M€ | 12,6 M€ | 15 M€ | 271,3 M€ | −1,5 M€ |
| 2020 | 427,1 M€ | 269 M€ | 105,8 M€ | 9,4 M€ | 15,4 M€ | 283,1 M€ | −5,5 M€ |
Kommunens motiveringar
- Bokslutsdispositioner + (-)
- Talousarviossa suunniteltu taseen rahastojen purkamisesta, joka vaikuttaa tilinpäätössiirtoihin.
- Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto)
- Maanmyyntituloissa arvioitu iso korotus vuodelle 2026.
- Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde
- Investointien vaihtelu vaikuttaa toiminnan ja investointien rahavirtaan. Talousarviossa ja -suunnitelmakaudella pienempiä investointivuosia.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →