Pori
- 3 837 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 551 €Skatteintäkter per invånare
- 292 €Statsandelar per invånare
- 502 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Pori godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 19.12.2025 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 104 987 440 | 103 972 378 | 92 384 740 | 93 106 431 | 1 253 € | ||
| Försäljningsintäkter | 61 503 768 | 64 034 886 | 64 310 001 | 64 591 727 | 771 € | ||
| Avgiftsintäkter | 7 594 472 | 6 702 809 | 6 969 177 | 7 041 973 | 81 € | ||
| Understöd och bidrag | 5 791 986 | 5 171 943 | 5 171 943 | 5 171 943 | 62 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 30 097 214 | 28 062 739 | 15 933 619 | 16 300 788 | 338 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 2 631 076 | 3 031 076 | 3 031 076 | 3 031 076 | 37 € | ||
| Omkostnader | 312 641 598 | 318 512 059 | 324 688 351 | 331 401 856 | 3 837 € | ||
| Personalkostnader | 160 189 668 | 166 522 649 | 170 538 330 | 172 369 835 | 2 006 € | ||
| Köp av tjänster | 63 320 488 | 61 507 825 | 63 727 703 | 67 850 454 | 741 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 47 802 171 | 47 591 855 | 47 231 320 | 47 418 188 | 573 € | ||
| Bidrag | 21 592 315 | 23 193 957 | 23 178 528 | 23 219 232 | 279 € | ||
| Övriga omkostnader | 19 736 957 | 19 695 773 | 20 012 470 | 20 544 147 | 237 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −205 023 083 | −211 508 605 | −229 272 535 | −235 264 349 | −2 548 € | ||
| Skatteinkomster | 204 379 199 | 211 783 000 | 216 983 000 | 223 910 000 | 2 551 € | ||
| Statsandelar | 21 641 707 | 24 256 531 | 24 840 803 | 25 734 741 | 292 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | −1 380 102 | 17 150 864 | 17 550 864 | 17 550 864 | 207 € | ||
| Årsbidrag | 19 617 721 | 41 681 790 | 30 102 132 | 31 931 256 | 502 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 30 146 100 | 31 554 537 | 30 079 373 | 30 079 373 | 380 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | −10 528 378 | 10 127 253 | 22 760 | 1 851 884 | 122 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 33 333 | 33 333 | 33 333 | 33 333 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −10 495 045 | 10 160 586 | 56 093 | 1 885 217 | 122 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 44 891 000 | 39 582 200 | 41 295 600 | 41 108 400 | 477 € | ||
| Immateriella tillgångar | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | 18 € | ||
| Mark- och vattenområden | 1 500 000 | 1 700 000 | 1 700 000 | 1 700 000 | 20 € | ||
| Byggnader | 14 620 000 | 10 000 000 | 11 630 000 | 11 630 000 | 120 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 13 210 000 | 7 694 580 | 7 410 760 | 10 584 952 | 93 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 240 000 | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 2 € | ||
| Byggnader: övriga | 1 170 000 | 2 155 420 | 4 069 240 | 895 048 | 26 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 20 082 000 | 19 871 200 | 19 969 600 | 19 782 400 | 239 € | ||
| Maskiner och inventarier | 5 317 000 | 4 639 000 | 4 624 000 | 4 624 000 | 56 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Aktier och andelar | 1 872 000 | 1 872 000 | 1 872 000 | 1 872 000 | 23 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 482 000 | 386 200 | 369 600 | 182 400 | 5 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 8 458 000 | 38 377 365 | 1 878 615 | 1 879 895 | 462 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −23 592 313 | 29 497 883 | −10 223 868 | −8 394 744 | 355 € | ||
| Lånestock 31.12 | 406 100 000 | 259 300 000 | 268 850 000 | 276 500 000 | 3 124 € | ||
| Årsverken | 3 016 | 2 949 | 2 909 | 2 878 | |||
| Inkomstskattesats | – | – | 8,7 | 8,7 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 318,5 M€ | 211,8 M€ | 24,3 M€ | 41,7 M€ | 39,6 M€ | 259,3 M€ | 10,1 M€ |
| 2025 | 312,3 M€ | 204,4 M€ | 21,6 M€ | 20,2 M€ | 44,9 M€ | 406,1 M€ | −9,9 M€ |
| 2024 | 294,8 M€ | 193,8 M€ | 12,7 M€ | 13 M€ | 51,5 M€ | 370,8 M€ | −16,9 M€ |
| 2023 | 286,1 M€ | 192,7 M€ | 23,7 M€ | 41,7 M€ | 77,3 M€ | 379,4 M€ | 13,7 M€ |
| 2022 | 699,1 M€ | 349,8 M€ | 183 M€ | 22,6 M€ | 67,8 M€ | 368 M€ | −6,4 M€ |
| 2021 | 681,8 M€ | 338,9 M€ | 167,7 M€ | 21,9 M€ | 53 M€ | 329,9 M€ | −6 M€ |
| 2020 | 665,3 M€ | 330,9 M€ | 153,5 M€ | 18,2 M€ | 50,4 M€ | 294,5 M€ | −8,5 M€ |
Kommunens motiveringar
- Finansiella intäkter (+) och kostnader (-)
- Energiayhtiön vähemmistöosuus myyty 2025, vuodelle 2026 budjetoitu sijoitustuottoja ja osinkoja.
- Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto)
- Aiesopimuksen mukaan vuonna 2026 toteutetaan entisen pääterveysaseman kiinteistön myynti Satakunnan Hyvinvointialueelle.
- Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde
- Kiinteistön myynti hyvinvointialueelle parantaa olennaisesti rahavirtaa.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →