Pirkkala

  • 4 021 €Verksamhetskostnader per invånare
  • 2 908 €Skatteintäkter per invånare
  • 775 €Statsandelar per invånare
  • 221 €Årsbidrag per invånare

Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Pirkkala godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.

Hela budgeten 2026

Skede: slutlig, godkänd 12.12.2025 · Euro om inte annat anges.

Budgetar per år

Varje års budget så som den senast rapporterats.

Budget 2025 med ändringarBudget 2026Plan 2027Plan 2028 per invånare
Verksamhetsintäkter 16 367 18812 737 68313 453 36514 317 626 596 €
Försäljningsintäkter 3 172 2484 417 8634 615 5554 822 495 207 €
Avgiftsintäkter 3 001 0002 989 6003 126 1103 314 951 140 €
Understöd och bidrag 680 450530 000556 833572 498 25 €
Övriga verksamhetsintäkter 9 513 4904 800 2205 154 8675 607 683 225 €
Förändring av produktlager 0000 0 €
Tillverkning för eget bruk 0000 0 €
Omkostnader 82 122 75085 950 95889 683 23494 760 797 4 021 €
Personalkostnader 48 937 49750 311 61052 871 01255 774 036 2 354 €
Köp av tjänster 21 483 12122 902 29623 745 37025 640 912 1 072 €
Material, förnödenheter och varor 5 285 5984 848 7885 070 4795 178 684 227 €
Bidrag 3 023 5003 058 0003 126 0873 244 190 143 €
Övriga omkostnader 3 393 0344 830 2634 870 2864 922 976 226 €
Verksamhetsbidrag −65 755 562−73 213 275−76 229 869−80 443 172 −3 426 €
Skatteinkomster 60 300 00062 150 00066 100 00070 000 000 2 908 €
Statsandelar 16 360 00016 560 00016 560 00016 560 000 775 €
Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) −516 500−766 500−1 448 500−2 047 500 −36 €
Årsbidrag 10 387 9384 730 2254 981 6314 069 329 221 €
Avskrivningar och nedskrivningar 12 033 73511 446 61711 344 8629 994 036 536 €
Extraordinära poster 03 084 00000 144 €
Räkenskapsperiodens resultat −1 645 797−3 632 392−6 363 231−5 924 707 −170 €
Bokslutsdispositioner + (-) 620 000620 000620 000620 000 29 €
Räkenskapsperiodens överskott (underskott) −1 025 797−3 012 392−5 743 231−5 304 707 −141 €
Investeringsutgifter totalt (brutto) 19 895 00027 433 00024 885 00019 750 000 1 284 €
Immateriella tillgångar 10 000000 0 €
Mark- och vattenområden 2 700 0001 500 0001 500 0001 500 000 70 €
Byggnader 4 055 0003 780 0002 315 0005 660 000 177 €
Byggnader: undervisnings- och kultursektorn 2 625 0001 195 0001 165 0003 510 000 56 €
Byggnader: social- och hälsovårdssektorn 50 000000 0 €
Byggnader: övriga 1 380 0002 585 0001 150 0002 150 000 121 €
Fasta konstruktioner och anordningar 12 060 00011 150 00018 855 00012 430 000 522 €
Maskiner och inventarier 620 000453 0002 165 000110 000 21 €
Övriga materiella tillgångar 040 00000 2 €
Aktier och andelar 450 00010 510 00050 00050 000 492 €
Finansieringsandelar för investeringsutgifter 0000 0 €
Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) 100 0007 476 000100 000−100 000 350 €
Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde −9 407 062−12 142 775−19 803 369−15 580 672 −568 €
Lånestock 31.12 85 875 00099 375 000118 975 000131 075 000 4 650 €
Årsverken 890910917939
Inkomstskattesats 7,97,97,97,9
År VerksamhetskostnaderSkatteintäkterStatsandelarÅrsbidragInvesteringarLånestockRäkenskapsperiodens resultat
2026 86 M€62,2 M€16,6 M€4,7 M€27,4 M€99,4 M€−3,6 M€
2025 81,8 M€61,8 M€16,2 M€11,3 M€18,2 M€89,6 M€−0,7 M€
2024 76,5 M€57,8 M€16,4 M€11,7 M€26,8 M€83,5 M€0,2 M€
2023 72,9 M€58,5 M€16,3 M€13,5 M€16,7 M€84,4 M€2,8 M€
2022 150 M€103,3 M€19,4 M€8,2 M€20,7 M€84,8 M€−2 M€
2021 144,4 M€96,7 M€16,8 M€2,1 M€19,4 M€82,3 M€−10,7 M€
2020 137,4 M€96,6 M€14,8 M€7,5 M€17,9 M€65,5 M€−1,2 M€

Kommunens motiveringar

Försäljningsintäkter
Luku on oikein. Myyntituloja kasvattaa vuoden 2025 lopulla käyttöönotettu uusi jätevedenpuhdistamo, jonka myötä tuloa tulee enemmän.
Extraordinära poster
Luku on oikein. Luku sisältää sote-kiinteistöjen yhtiöittämisestä aiheutuvan myyntivoiton, joka tilintarkastajan ohjeen mukaan on kirjattu satunnaisiin eriin.
Övriga materiella tillgångar
Luku on oikein. Normaalia vuosien välistä vaihtelua.
Aktier och andelar
Luku on oikein. Luku käsittää lähes kokonaisuudessaan sijoituksen sote-kiinteistöjen yhtiöittämisen myötä Pirkkalan Hyvinvointikiinteistöt Oy:n.
Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto)
Luku on oikein. Luku sisältää sote-kiinteistöjen yhtiöittämisestä johtuvan sote-kiinteistöjen tasearvon "myynnin", kun tasearvot siirretään apporttina perustettavalle uudelle yhtiölle.
Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde
Luku on oikein. Vuonna 2026 on isommat investoinnit ja isommat menot. Normaalia vuosien välistä vaihtelua siis.

Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →