Pieksämäki
- 3 167 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 534 €Skatteintäkter per invånare
- 386 €Statsandelar per invånare
- 441 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Pieksämäki godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 17.12.2025 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 12 831 491 | 11 868 640 | 11 156 256 | 10 864 640 | 693 € | ||
| Försäljningsintäkter | 2 936 987 | 4 217 294 | 3 557 098 | 3 377 615 | 246 € | ||
| Avgiftsintäkter | 650 910 | 729 110 | 736 500 | 689 070 | 43 € | ||
| Understöd och bidrag | 729 200 | 687 620 | 606 680 | 514 680 | 40 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 8 514 394 | 6 234 616 | 6 255 978 | 6 283 275 | 364 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 1 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Omkostnader | 53 352 296 | 54 233 060 | 54 331 113 | 54 216 758 | 3 167 € | ||
| Personalkostnader | 25 238 681 | 26 072 674 | 26 634 243 | 26 547 925 | 1 523 € | ||
| Köp av tjänster | 17 370 197 | 18 037 981 | 17 627 620 | 17 600 963 | 1 053 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 5 233 167 | 4 785 473 | 4 812 342 | 4 814 759 | 279 € | ||
| Bidrag | 3 200 100 | 3 113 600 | 3 089 100 | 3 113 600 | 182 € | ||
| Övriga omkostnader | 2 310 151 | 2 223 332 | 2 167 808 | 2 139 511 | 130 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −40 519 805 | −42 364 420 | −43 174 857 | −43 352 118 | −2 474 € | ||
| Skatteinkomster | 40 729 000 | 43 400 000 | 44 200 000 | 45 400 000 | 2 534 € | ||
| Statsandelar | 6 209 000 | 6 609 000 | 6 208 000 | 5 899 000 | 386 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | −151 800 | −91 300 | −209 300 | −431 300 | −5 € | ||
| Årsbidrag | 6 266 395 | 7 553 280 | 7 023 843 | 7 515 582 | 441 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 328 743 | 6 194 129 | 6 307 395 | 6 233 936 | 362 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | −62 348 | 1 359 151 | 716 448 | 1 281 646 | 79 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −62 348 | 1 359 151 | 716 448 | 1 281 646 | 79 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 8 990 000 | 12 260 000 | 14 095 000 | 9 505 000 | 716 € | ||
| Immateriella tillgångar | 140 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Mark- och vattenområden | 100 000 | 300 000 | 200 000 | 200 000 | 18 € | ||
| Byggnader | 5 505 000 | 4 950 000 | 11 020 000 | 5 980 000 | 289 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 3 150 000 | 2 900 000 | 9 000 000 | 4 500 000 | 169 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 1 720 000 | 580 000 | 0 | 0 | 34 € | ||
| Byggnader: övriga | 635 000 | 1 470 000 | 2 020 000 | 1 480 000 | 86 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 2 560 000 | 2 450 000 | 2 355 000 | 2 605 000 | 143 € | ||
| Maskiner och inventarier | 485 000 | 360 000 | 320 000 | 320 000 | 21 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Aktier och andelar | 200 000 | 4 200 000 | 200 000 | 400 000 | 245 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −2 723 605 | −4 706 720 | −7 071 157 | −1 989 418 | −275 € | ||
| Lånestock 31.12 | 88 300 000 | 77 400 000 | 84 000 000 | 85 200 000 | 4 520 € | ||
| Årsverken | 430 | 440 | 440 | 440 | |||
| Inkomstskattesats | – | – | 9,4 | 9,4 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 54,2 M€ | 43,4 M€ | 6,6 M€ | 7,6 M€ | 12,3 M€ | 77,4 M€ | 1,4 M€ |
| 2025 | 53 M€ | 40,7 M€ | 5,3 M€ | 4,7 M€ | 8,9 M€ | 88,3 M€ | −1,6 M€ |
| 2024 | 50,3 M€ | 38,9 M€ | 2,3 M€ | 3 M€ | 7,2 M€ | 83,1 M€ | −3,1 M€ |
| 2023 | 48,6 M€ | 38,8 M€ | 3,1 M€ | 6 M€ | 9,7 M€ | 90,4 M€ | −0,2 M€ |
| 2022 | 140 M€ | 70 M€ | 54,9 M€ | 4,8 M€ | 7,3 M€ | 84,5 M€ | −1,5 M€ |
| 2021 | 135,8 M€ | 67 M€ | 52,1 M€ | 3,8 M€ | 5,8 M€ | 87,9 M€ | −2,4 M€ |
| 2020 | 130,5 M€ | 67 M€ | 49,4 M€ | 4,8 M€ | 14,3 M€ | 92,9 M€ | −1,1 M€ |
Kommunens motiveringar
- Försäljningsintäkter
- Pakolaisten toimeentulokorvauksia sekä v.26 perustetun Keski-Savon rakennusvalvonnan tuloja budjetoitu. Arvo on oikein.
- Aktier och andelar
- Arvo on oikein, budjetoitu uuden yhtiön hankinta.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →