Pedersöre
- 4 514 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 223 €Skatteintäkter per invånare
- 1 430 €Statsandelar per invånare
- 284 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Pedersöre godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: korrigerad, godkänd 18.8.2026 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |
|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 13 360 470 | 11 822 546 | 12 248 482 | 12 554 695 | 1 047 € |
| Försäljningsintäkter | 7 997 445 | 8 463 558 | 8 402 316 | 8 612 374 | 750 € |
| Avgiftsintäkter | 1 462 134 | 1 520 239 | 1 536 154 | 1 574 558 | 135 € |
| Understöd och bidrag | 830 960 | 398 273 | 851 734 | 873 027 | 35 € |
| Övriga verksamhetsintäkter | 3 069 931 | 1 440 475 | 1 458 278 | 1 494 736 | 128 € |
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Tillverkning för eget bruk | 187 266 | 172 657 | 187 266 | 187 266 | 15 € |
| Omkostnader | 49 812 377 | 50 962 426 | 51 644 653 | 52 302 913 | 4 514 € |
| Personalkostnader | 33 830 985 | 34 576 670 | 35 722 309 | 36 050 955 | 3 063 € |
| Köp av tjänster | 8 004 561 | 8 345 509 | 8 054 352 | 8 255 711 | 739 € |
| Material, förnödenheter och varor | 4 038 332 | 4 000 162 | 3 861 396 | 3 957 931 | 354 € |
| Bidrag | 2 854 620 | 2 758 366 | 2 874 369 | 2 883 446 | 244 € |
| Övriga omkostnader | 1 083 879 | 1 281 719 | 1 132 226 | 1 154 869 | 114 € |
| Verksamhetsbidrag | −36 264 641 | −38 967 223 | −39 208 905 | −39 560 952 | −3 452 € |
| Skatteinkomster | 24 200 000 | 25 100 000 | 25 500 000 | 26 000 000 | 2 223 € |
| Statsandelar | 15 677 274 | 16 142 684 | 16 142 684 | 16 142 684 | 1 430 € |
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | 140 597 | 925 000 | 575 000 | 550 000 | 82 € |
| Årsbidrag | 3 753 230 | 3 200 461 | 3 008 779 | 3 131 732 | 284 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 819 706 | 3 222 312 | 3 049 243 | 3 174 243 | 285 € |
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | −66 476 | −21 852 | −40 463 | −42 510 | −2 € |
| Bokslutsdispositioner + (-) | 44 880 | 44 880 | 44 880 | 44 880 | 4 € |
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −21 596 | 23 028 | 4 417 | 2 370 | 2 € |
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 7 438 000 | 6 118 000 | 5 835 000 | 4 290 000 | 542 € |
| Immateriella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Mark- och vattenområden | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 44 € |
| Byggnader | 1 648 000 | 2 950 000 | 3 635 000 | 2 190 000 | 261 € |
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 440 000 | 2 545 000 | 2 430 000 | 0 | 225 € |
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 65 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Byggnader: övriga | 1 143 000 | 405 000 | 1 205 000 | 2 190 000 | 36 € |
| Fasta konstruktioner och anordningar | 50 000 | 988 000 | 0 | 0 | 88 € |
| Maskiner och inventarier | 50 000 | 180 000 | 100 000 | 0 | 16 € |
| Övriga materiella tillgångar | 1 690 000 | 1 100 000 | 1 100 000 | 1 100 000 | 97 € |
| Aktier och andelar | 3 500 000 | 400 000 | 500 000 | 500 000 | 35 € |
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 9 € |
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −4 354 950 | −2 842 539 | −3 836 706 | −2 274 190 | −252 € |
| Lånestock 31.12 | 58 000 000 | 68 000 000 | 68 000 000 | 68 000 000 | 6 024 € |
| Årsverken | 750 | 755 | 760 | 760 | |
| Inkomstskattesats | 0 | 0 | 9,3 | 9,3 |
Budgetar per år
Varje års budget så som den senast rapporterats.
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 51 M€ | 25,1 M€ | 16,1 M€ | 3,2 M€ | 6,1 M€ | 68 M€ | −0 M€ |
| 2025 | 49,8 M€ | 24,2 M€ | 15,7 M€ | 3,8 M€ | 8 M€ | 58,9 M€ | −0 M€ |
| 2024 | 48,6 M€ | 23,4 M€ | 15,4 M€ | 2,5 M€ | 12,1 M€ | 59 M€ | −0,4 M€ |
| 2023 | 46,4 M€ | 21 M€ | 15,1 M€ | 3,5 M€ | 14,5 M€ | 44,5 M€ | 0,8 M€ |
| 2022 | 83,6 M€ | 39,8 M€ | 31,5 M€ | 2,5 M€ | 11,9 M€ | 44,3 M€ | 0 M€ |
| 2021 | 77,4 M€ | 36,8 M€ | 30 M€ | 2,6 M€ | 6,9 M€ | 39,4 M€ | 0,2 M€ |
| 2020 | 76,5 M€ | 37,7 M€ | 28,3 M€ | 3,3 M€ | −3,4 M€ | 36 M€ | 1 M€ |
Kommunens motiveringar
- Understöd och bidrag
- Mindre stöd berättigad verksamhet 2026.
- Övriga verksamhetsintäkter
- På grund av bolagisering av Sote fastigheter 2026.
- Finansiella intäkter (+) och kostnader (-)
- Förväntade finansiella intäkter enligt budgetering
- Byggnader: undervisnings- och kultursektorn
- Nybygge av skola 2026.
- Övriga materiella tillgångar
- Enligt inlämnade uppgifter är summan 1690000 föregående år.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →