Orimattila
- 3 287 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 333 €Skatteintäkter per invånare
- 811 €Statsandelar per invånare
- 279 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Orimattila godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 8.1.2026 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |
|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 5 967 500 | 5 452 800 | 5 341 590 | 5 311 410 | 350 € |
| Försäljningsintäkter | 2 565 400 | 1 920 800 | 1 810 800 | 1 780 800 | 123 € |
| Avgiftsintäkter | 772 000 | 840 500 | 840 500 | 840 500 | 54 € |
| Understöd och bidrag | 661 100 | 827 500 | 826 470 | 826 110 | 53 € |
| Övriga verksamhetsintäkter | 1 969 000 | 1 864 000 | 1 863 820 | 1 864 000 | 120 € |
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Tillverkning för eget bruk | 80 000 | 60 000 | 60 000 | 60 000 | 4 € |
| Omkostnader | 49 371 400 | 51 192 580 | 51 647 080 | 52 408 980 | 3 287 € |
| Personalkostnader | 26 811 730 | 27 774 530 | 28 343 000 | 29 164 900 | 1 783 € |
| Köp av tjänster | 15 039 310 | 15 808 890 | 15 728 530 | 15 668 530 | 1 015 € |
| Material, förnödenheter och varor | 3 705 380 | 3 780 380 | 3 773 480 | 3 773 480 | 243 € |
| Bidrag | 2 780 720 | 2 821 400 | 2 801 400 | 2 801 400 | 181 € |
| Övriga omkostnader | 1 034 260 | 1 007 380 | 1 000 670 | 1 000 670 | 65 € |
| Verksamhetsbidrag | −43 323 900 | −45 679 780 | −46 245 490 | −47 037 570 | −2 933 € |
| Skatteinkomster | 34 800 000 | 36 342 000 | 37 053 000 | 38 274 000 | 2 333 € |
| Statsandelar | 13 145 000 | 12 628 000 | 12 253 000 | 12 503 000 | 811 € |
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | 1 167 000 | 1 053 000 | 861 000 | 482 000 | 68 € |
| Årsbidrag | 5 788 100 | 4 343 220 | 3 921 510 | 4 221 430 | 279 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 745 000 | 6 461 000 | 6 757 000 | 6 599 000 | 415 € |
| Extraordinära poster | 0 | 3 000 000 | 0 | 0 | 193 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | −956 900 | 882 220 | −2 835 490 | −2 377 570 | 57 € |
| Bokslutsdispositioner + (-) | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 13 € |
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −756 900 | 1 082 220 | −2 635 490 | −2 177 570 | 69 € |
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 4 085 000 | 6 215 000 | 7 870 000 | 16 815 000 | 399 € |
| Immateriella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Mark- och vattenområden | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 64 € |
| Byggnader | 630 000 | 810 000 | 3 080 000 | 12 250 000 | 52 € |
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 55 000 | 450 000 | 2 730 000 | 11 900 000 | 29 € |
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 395 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Byggnader: övriga | 180 000 | 360 000 | 350 000 | 350 000 | 23 € |
| Fasta konstruktioner och anordningar | 2 205 000 | 4 335 000 | 3 620 000 | 3 495 000 | 278 € |
| Maskiner och inventarier | 250 000 | 50 000 | 150 000 | 50 000 | 3 € |
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Aktier och andelar | 0 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 1 € |
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 133 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 210 000 | 4 050 000 | 210 000 | 210 000 | 260 € |
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | 1 946 100 | 2 078 220 | −3 838 490 | −12 483 570 | 133 € |
| Lånestock 31.12 | 67 247 459 | 69 547 459 | 74 014 459 | 86 528 459 | 4 465 € |
| Årsverken | 490 | 500 | 495 | 490 | |
| Inkomstskattesats | 8,7 | 8,7 | 8,7 | 8,7 |
Budgetar per år
Varje års budget så som den senast rapporterats.
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 51,2 M€ | 36,3 M€ | 12,6 M€ | 4,3 M€ | 6,2 M€ | 69,5 M€ | 0,9 M€ |
| 2025 | 48,9 M€ | 35,5 M€ | 12,3 M€ | 5,3 M€ | 4,6 M€ | 71,3 M€ | −1,4 M€ |
| 2024 | 52,5 M€ | 34,5 M€ | 11,2 M€ | 4,7 M€ | 9,2 M€ | 79,1 M€ | −2,1 M€ |
| 2023 | 50,4 M€ | 33,6 M€ | 14 M€ | 6,7 M€ | 16,7 M€ | 76,4 M€ | 0,5 M€ |
| 2022 | 106,8 M€ | 62,2 M€ | 38,4 M€ | 5,1 M€ | 15,7 M€ | 80,8 M€ | −0,4 M€ |
| 2021 | 103 M€ | 59,6 M€ | 36,1 M€ | 4,8 M€ | 20,4 M€ | 58,9 M€ | −0 M€ |
| 2020 | 100,8 M€ | 58,4 M€ | 34,7 M€ | 4,5 M€ | 18,9 M€ | 68,7 M€ | −0 M€ |
Kommunens motiveringar
- Extraordinära poster
- Poikkeuksellinen erä
- Byggnader: undervisnings- och kultursektorn
- Normaalia kausivaihtelua, investointien jakautuminen eri vuosille vaihtelee
- Aktier och andelar
- Aiempina vuosina ei määrärahavarausta
- Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto)
- Poikkeuksellinen erä
- Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde
- Vuosittaista vaihtelua
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →