Lempäälä
- 3 750 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 690 €Skatteintäkter per invånare
- 797 €Statsandelar per invånare
- 144 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Lempäälä godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 15.1.2026 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 16 241 200 | 11 540 500 | 11 528 400 | 11 765 100 | 461 € | ||
| Försäljningsintäkter | 2 447 000 | 2 734 000 | 2 578 500 | 2 632 400 | 109 € | ||
| Avgiftsintäkter | 2 812 100 | 2 863 500 | 2 915 500 | 2 975 800 | 114 € | ||
| Understöd och bidrag | 738 900 | 606 400 | 617 100 | 630 000 | 24 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 10 243 200 | 5 336 600 | 5 417 300 | 5 526 900 | 213 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Omkostnader | 92 256 100 | 93 903 600 | 94 065 100 | 96 319 200 | 3 750 € | ||
| Personalkostnader | 47 843 200 | 49 923 200 | 50 893 800 | 52 366 900 | 1 994 € | ||
| Köp av tjänster | 26 782 500 | 27 725 300 | 26 995 400 | 27 535 300 | 1 107 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 6 159 600 | 5 640 800 | 5 655 300 | 5 736 700 | 225 € | ||
| Bidrag | 4 895 200 | 4 590 200 | 4 695 200 | 4 795 400 | 183 € | ||
| Övriga omkostnader | 6 575 600 | 6 024 100 | 5 825 400 | 5 884 900 | 241 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −76 014 900 | −82 363 100 | −82 536 700 | −84 554 100 | −3 289 € | ||
| Skatteinkomster | 64 744 000 | 67 367 000 | 70 623 000 | 74 194 000 | 2 690 € | ||
| Statsandelar | 19 310 000 | 19 958 100 | 20 100 000 | 20 200 000 | 797 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | −1 351 000 | −1 350 000 | −100 000 | −100 000 | −54 € | ||
| Årsbidrag | 6 688 100 | 3 612 000 | 8 086 300 | 9 739 900 | 144 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 737 500 | 8 640 000 | 9 500 000 | 9 600 000 | 345 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | −5 049 400 | −5 028 000 | −1 413 700 | 139 900 | −201 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 2 050 000 | 1 300 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 52 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −2 999 400 | −3 728 000 | −413 700 | 1 139 900 | −149 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 25 505 000 | 16 975 000 | 12 570 000 | 12 785 000 | 678 € | ||
| Immateriella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Mark- och vattenområden | 3 050 000 | 1 520 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | 61 € | ||
| Byggnader | 16 300 000 | 9 820 000 | 5 900 000 | 4 270 000 | 392 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 15 360 000 | 8 920 000 | 4 900 000 | 2 970 000 | 356 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Byggnader: övriga | 940 000 | 900 000 | 1 000 000 | 1 300 000 | 36 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 5 605 000 | 4 665 000 | 5 170 000 | 7 015 000 | 186 € | ||
| Maskiner och inventarier | 450 000 | 970 000 | 0 | 0 | 39 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Aktier och andelar | 100 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 571 000 | 284 000 | 0 | 0 | 11 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 3 610 000 | 2 410 000 | 2 410 000 | 2 410 000 | 96 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −18 045 900 | −12 979 000 | −4 383 700 | −2 945 100 | −518 € | ||
| Lånestock 31.12 | 126 776 000 | 143 214 000 | 146 986 000 | 145 691 000 | 5 719 € | ||
| Årsverken | 926 | 920 | 920 | 920 | |||
| Inkomstskattesats | 8,4 | 8,4 | 8,4 | 8,4 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 93,9 M€ | 67,4 M€ | 20 M€ | 3,6 M€ | 17 M€ | 143,2 M€ | −5 M€ |
| 2025 | 90,8 M€ | 65,7 M€ | 19,2 M€ | 8,2 M€ | 23,4 M€ | 126,8 M€ | −3,5 M€ |
| 2024 | 89,6 M€ | 62,6 M€ | 19,7 M€ | 7,4 M€ | 28,9 M€ | 109,7 M€ | −3,9 M€ |
| 2023 | 83,9 M€ | 58,5 M€ | 22,3 M€ | 12,7 M€ | 15,7 M€ | 87,7 M€ | 2,3 M€ |
| 2022 | 147,4 M€ | 110,3 M€ | 29,8 M€ | 11,4 M€ | 13,5 M€ | 93,1 M€ | 0,9 M€ |
| 2021 | 140,4 M€ | 101 M€ | 28,8 M€ | 8,5 M€ | 14,3 M€ | 79,2 M€ | −1,7 M€ |
| 2020 | 138,3 M€ | 101,2 M€ | 25 M€ | 9,6 M€ | 17,5 M€ | 92,5 M€ | −0,1 M€ |
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →