Lappeenranta
- 3 194 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 496 €Skatteintäkter per invånare
- 382 €Statsandelar per invånare
- 325 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Lappeenranta godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 9.12.2025 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 45 186 302 | 41 933 565 | 40 958 612 | 40 960 629 | 573 € | ||
| Försäljningsintäkter | 20 341 842 | 18 861 806 | 18 184 713 | 18 153 713 | 258 € | ||
| Avgiftsintäkter | 3 691 259 | 3 687 337 | 3 756 854 | 3 789 871 | 50 € | ||
| Understöd och bidrag | 6 234 797 | 5 785 847 | 5 558 756 | 5 558 756 | 79 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 14 918 404 | 13 598 575 | 13 458 289 | 13 458 289 | 186 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Omkostnader | 240 431 305 | 233 965 567 | 236 724 613 | 238 539 630 | 3 194 € | ||
| Personalkostnader | 115 968 017 | 118 801 087 | 120 962 739 | 121 580 239 | 1 622 € | ||
| Köp av tjänster | 81 374 789 | 76 120 148 | 76 505 878 | 77 024 748 | 1 039 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 12 768 115 | 12 694 735 | 13 165 213 | 13 638 617 | 173 € | ||
| Bidrag | 20 361 860 | 19 802 500 | 19 389 188 | 19 329 431 | 270 € | ||
| Övriga omkostnader | 9 958 524 | 6 547 097 | 6 701 594 | 6 966 594 | 89 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −195 245 003 | −192 032 002 | −195 766 001 | −197 579 001 | −2 622 € | ||
| Skatteinkomster | 185 500 000 | 182 800 000 | 185 300 000 | 192 000 000 | 2 496 € | ||
| Statsandelar | 30 000 000 | 28 000 000 | 29 900 000 | 33 800 000 | 382 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | 5 000 000 | 5 000 000 | 4 500 000 | 2 600 000 | 68 € | ||
| Årsbidrag | 25 254 997 | 23 767 998 | 23 933 999 | 30 820 999 | 325 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 500 000 | 23 000 000 | 24 500 000 | 26 000 000 | 314 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | 4 754 997 | 767 998 | −566 001 | 4 820 999 | 10 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | 4 754 997 | 767 998 | −566 001 | 4 820 999 | 10 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 78 850 000 | 44 057 000 | 75 869 000 | 65 779 000 | 602 € | ||
| Immateriella tillgångar | 1 391 000 | 1 200 000 | 900 000 | 700 000 | 16 € | ||
| Mark- och vattenområden | 1 480 000 | 1 480 000 | 2 130 000 | 1 200 000 | 20 € | ||
| Byggnader | 45 694 000 | 24 655 000 | 55 500 000 | 47 450 000 | 337 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 45 694 000 | 24 505 000 | 55 350 000 | 45 450 000 | 335 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Byggnader: övriga | 0 | 150 000 | 150 000 | 2 000 000 | 2 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 12 443 000 | 14 849 000 | 14 775 000 | 12 825 000 | 203 € | ||
| Maskiner och inventarier | 5 654 000 | 1 500 000 | 2 291 000 | 2 966 000 | 20 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Aktier och andelar | 12 188 000 | 373 000 | 273 000 | 638 000 | 5 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 14 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −53 600 000 | −20 300 000 | −51 900 000 | −35 000 000 | −277 € | ||
| Lånestock 31.12 | 217 000 000 | 197 000 000 | 249 000 000 | 284 000 000 | 2 690 € | ||
| Årsverken | 1 998 | 1 945 | 1 926 | 1 887 | |||
| Inkomstskattesats | – | – | 8,3 | 8,3 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 234 M€ | 182,8 M€ | 28 M€ | 23,8 M€ | 44,1 M€ | 197 M€ | 0,8 M€ |
| 2025 | 232,3 M€ | 188 M€ | 27,5 M€ | 30,6 M€ | 87,5 M€ | 217 M€ | 10,1 M€ |
| 2024 | 209,6 M€ | 179 M€ | 23,7 M€ | 38,6 M€ | 67,1 M€ | 180 M€ | 18,6 M€ |
| 2023 | 199,8 M€ | 180,5 M€ | 26,4 M€ | 52,6 M€ | 41 M€ | 200 M€ | 32,1 M€ |
| 2022 | 472,9 M€ | 322 M€ | 131 M€ | 27,3 M€ | 38,3 M€ | 232,6 M€ | 5,8 M€ |
| 2021 | 460,9 M€ | 308 M€ | 129,6 M€ | 19,3 M€ | 47,5 M€ | 241,6 M€ | −2,5 M€ |
| 2020 | 446,1 M€ | 303,5 M€ | 120,8 M€ | 20,6 M€ | 47,8 M€ | 238,9 M€ | 0 M€ |
Kommunens motiveringar
- Byggnader: övriga
- Muita kuin opetus- ja kulttuuritoimen hankkeita ei ollut v. 2025. V. 2026 raatihuoneen ja kaupungintalon peruskorjausten suunnittelu
- Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde
- Vuonna 2026 vähemmän investointeja
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →