Kurikka
- 4 610 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 240 €Skatteintäkter per invånare
- 690 €Statsandelar per invånare
- 6 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Kurikka godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 19.12.2025 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 26 365 537 | 27 855 089 | 27 810 089 | 27 809 451 | 1 433 € | ||
| Försäljningsintäkter | 18 057 974 | 19 299 566 | 19 299 566 | 19 299 566 | 993 € | ||
| Avgiftsintäkter | 2 589 600 | 2 687 111 | 2 687 111 | 2 687 111 | 138 € | ||
| Understöd och bidrag | 758 863 | 692 941 | 647 941 | 647 941 | 36 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 4 959 100 | 5 175 471 | 5 175 471 | 5 174 833 | 266 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Omkostnader | 87 536 648 | 89 621 430 | 87 801 242 | 87 146 930 | 4 610 € | ||
| Personalkostnader | 56 083 055 | 57 620 807 | 56 858 938 | 56 474 702 | 2 964 € | ||
| Köp av tjänster | 16 854 234 | 17 388 526 | 16 525 225 | 16 288 068 | 894 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 7 251 198 | 7 204 455 | 7 139 901 | 7 114 415 | 371 € | ||
| Bidrag | 5 448 250 | 5 624 400 | 5 507 732 | 5 507 732 | 289 € | ||
| Övriga omkostnader | 1 899 911 | 1 783 242 | 1 769 446 | 1 762 013 | 92 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −61 171 111 | −61 766 341 | −59 991 153 | −59 337 479 | −3 177 € | ||
| Skatteinkomster | 41 348 500 | 43 544 370 | 43 756 270 | 44 964 840 | 2 240 € | ||
| Statsandelar | 13 979 135 | 13 404 930 | 14 611 260 | 15 473 310 | 690 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | 7 839 800 | 4 938 880 | 6 170 420 | 6 341 800 | 254 € | ||
| Årsbidrag | 1 996 324 | 121 839 | 4 546 797 | 7 442 471 | 6 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 645 890 | 8 913 206 | 9 528 714 | 10 119 166 | 458 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | −6 649 566 | −8 791 367 | −4 981 917 | −2 676 695 | −452 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 25 450 | 25 450 | 25 450 | 25 450 | 1 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −6 624 116 | −8 765 917 | −4 956 467 | −2 651 245 | −451 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 16 977 210 | 17 084 000 | 25 158 000 | 7 723 000 | 879 € | ||
| Immateriella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Mark- och vattenområden | 500 000 | 650 000 | 500 000 | 500 000 | 33 € | ||
| Byggnader | 8 620 000 | 10 505 000 | 17 820 000 | 2 675 000 | 540 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 6 645 000 | 3 585 000 | 1 475 000 | 1 495 000 | 184 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 760 000 | 5 550 000 | 600 000 | 600 000 | 285 € | ||
| Byggnader: övriga | 1 215 000 | 1 370 000 | 15 745 000 | 580 000 | 70 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 6 362 000 | 5 115 000 | 6 621 000 | 4 403 000 | 263 € | ||
| Maskiner och inventarier | 1 189 210 | 729 000 | 192 000 | 120 000 | 37 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 60 000 | 0 | 0 | 3 € | ||
| Aktier och andelar | 306 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 1 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 240 000 | 179 000 | 0 | 0 | 9 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 118 000 | 118 000 | 118 018 | 118 018 | 6 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −14 640 886 | −16 683 160 | −20 511 202 | −180 529 | −858 € | ||
| Lånestock 31.12 | 139 354 000 | 146 204 000 | 166 353 000 | 166 310 000 | 7 520 € | ||
| Årsverken | 899 | 1 151 | 1 151 | 1 151 | |||
| Inkomstskattesats | – | – | 8,4 | 8,4 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 89,6 M€ | 43,5 M€ | 13,4 M€ | 0,1 M€ | 17,1 M€ | 146,2 M€ | −8,8 M€ |
| 2025 | 87,5 M€ | 41,9 M€ | 13,2 M€ | 0,9 M€ | 16,1 M€ | 0,1 M€ | −7,8 M€ |
| 2024 | 81,9 M€ | 38,2 M€ | 11,1 M€ | 0,5 M€ | 17,6 M€ | 142,5 M€ | −7,5 M€ |
| 2023 | 78,8 M€ | 38,6 M€ | 15,7 M€ | 4,3 M€ | 24,4 M€ | 131,9 M€ | −3,9 M€ |
| 2022 | 171,7 M€ | 69,4 M€ | 72 M€ | 19,6 M€ | 34,1 M€ | 110,1 M€ | 12,7 M€ |
| 2021 | 157,7 M€ | 67,7 M€ | 67,5 M€ | 3 M€ | 20,2 M€ | 92,6 M€ | −4,1 M€ |
| 2020 | 149,5 M€ | 66,1 M€ | 64 M€ | 6,8 M€ | 14,1 M€ | 94,9 M€ | −0,2 M€ |
Kommunens motiveringar
- Mark- och vattenområden
- KTAS 2025 on ollu virheellinen ja maa- ja vesialueet ovat sisältyneet todennäköisesti kiinteisiin rakenteisiin ja laitteisiin.
- Byggnader: social- och hälsovårdssektorn
- Varauduttu 5 milj. eurolla vuodeosaston peruskorjaukseen.
- Övriga materiella tillgångar
- Kyseessä on Kurikka-talon suunnitellut taidehankinnat.
- Lånestock 31.12
- KTAS 2025 on ollut virheellinen ja lainakanta on ollut ilmoitettuna tuhansina.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →