Kuopio
- 3 455 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 512 €Skatteintäkter per invånare
- 417 €Statsandelar per invånare
- 403 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Kuopio godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 14.1.2026 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |
|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 119 818 000 | 107 512 000 | 112 972 000 | 116 926 000 | 849 € |
| Försäljningsintäkter | 33 108 000 | 32 497 000 | 34 004 000 | 35 194 000 | 257 € |
| Avgiftsintäkter | 22 886 000 | 22 389 000 | 23 285 000 | 24 100 000 | 177 € |
| Understöd och bidrag | 10 260 000 | 10 118 000 | 10 523 000 | 10 891 000 | 80 € |
| Övriga verksamhetsintäkter | 53 564 000 | 42 508 000 | 45 160 000 | 46 741 000 | 336 € |
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Tillverkning för eget bruk | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Omkostnader | 432 636 700 | 437 271 600 | 450 389 000 | 466 153 000 | 3 455 € |
| Personalkostnader | 204 085 300 | 211 312 400 | 217 652 000 | 225 270 000 | 1 670 € |
| Köp av tjänster | 152 748 600 | 153 282 400 | 157 880 000 | 163 406 000 | 1 211 € |
| Material, förnödenheter och varor | 22 060 700 | 21 250 400 | 21 888 000 | 22 654 000 | 168 € |
| Bidrag | 32 227 000 | 32 233 000 | 33 200 000 | 34 362 000 | 255 € |
| Övriga omkostnader | 21 515 100 | 19 193 400 | 19 769 000 | 20 461 000 | 152 € |
| Verksamhetsbidrag | −312 818 700 | −329 759 600 | −337 417 000 | −349 227 000 | −2 605 € |
| Skatteinkomster | 302 100 000 | 318 000 000 | 329 800 000 | 343 000 000 | 2 512 € |
| Statsandelar | 46 768 000 | 52 777 000 | 54 742 000 | 62 410 000 | 417 € |
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | 9 598 000 | 9 938 000 | 10 918 000 | 8 508 000 | 79 € |
| Årsbidrag | 45 647 300 | 50 955 400 | 58 043 000 | 64 691 000 | 403 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 58 069 000 | 53 414 700 | 55 600 000 | 57 600 000 | 422 € |
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | −12 421 700 | −2 459 300 | 2 443 000 | 7 091 000 | −19 € |
| Bokslutsdispositioner + (-) | 4 000 | 3 000 | 0 | 0 | 0 € |
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −12 417 700 | −2 456 300 | 2 443 000 | 7 091 000 | −19 € |
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 73 484 000 | 78 064 000 | 65 790 000 | 81 765 000 | 617 € |
| Immateriella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Mark- och vattenområden | 2 500 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | 24 € |
| Byggnader | 37 270 000 | 36 415 000 | 24 460 000 | 34 460 000 | 288 € |
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 35 680 000 | 35 255 000 | 18 800 000 | 28 500 000 | 279 € |
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 330 000 | 0 | 100 000 | 100 000 | 0 € |
| Byggnader: övriga | 1 260 000 | 1 160 000 | 5 560 000 | 5 860 000 | 9 € |
| Fasta konstruktioner och anordningar | 29 050 000 | 30 990 000 | 30 870 000 | 39 070 000 | 245 € |
| Maskiner och inventarier | 2 747 000 | 5 892 000 | 5 825 000 | 3 475 000 | 47 € |
| Övriga materiella tillgångar | 60 000 | 80 000 | 80 000 | 80 000 | 1 € |
| Aktier och andelar | 1 857 000 | 1 687 000 | 1 555 000 | 1 680 000 | 13 € |
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 1 820 000 | 1 290 000 | 625 000 | 0 | 10 € |
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 4 873 000 | 7 752 000 | 3 705 000 | 3 705 000 | 61 € |
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −23 556 700 | −23 902 600 | −6 417 000 | −16 369 000 | −189 € |
| Lånestock 31.12 | 524 700 000 | 537 000 000 | 548 000 000 | 558 400 000 | 4 243 € |
| Årsverken | 3 587 | 3 571 | 3 572 | 3 572 | |
| Inkomstskattesats | – | – | 8,1 | 8,1 |
Budgetar per år
Varje års budget så som den senast rapporterats.
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 437,3 M€ | 318 M€ | 52,8 M€ | 51 M€ | 78,1 M€ | 537 M€ | −2,5 M€ |
| 2025 | 437,4 M€ | 311,6 M€ | 42,3 M€ | 45,6 M€ | 77,6 M€ | 524,7 M€ | −12,5 M€ |
| 2024 | 418,8 M€ | 298,9 M€ | 32,3 M€ | 37,5 M€ | 89,4 M€ | 502,1 M€ | −20,5 M€ |
| 2023 | 395,5 M€ | 298,4 M€ | 37,9 M€ | 58,1 M€ | 95,3 M€ | 478,6 M€ | 3,1 M€ |
| 2022 | 919,2 M€ | 530 M€ | 241,5 M€ | 35,3 M€ | 105,7 M€ | 511,2 M€ | −15,7 M€ |
| 2021 | 875,1 M€ | 496,6 M€ | 230,5 M€ | 28,4 M€ | 95,3 M€ | 533,4 M€ | −20 M€ |
| 2020 | 879,3 M€ | 488,8 M€ | 215,6 M€ | 26,3 M€ | 87,9 M€ | 473 M€ | −13,9 M€ |
Kommunens motiveringar
- Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto)
- Talousarviovuodella 2026 arvioidaan toteutuvan enemmän käyttöomaisuuden myyntivoittoja
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →