Iisalmi
- 4 836 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 238 €Skatteintäkter per invånare
- 1 101 €Statsandelar per invånare
- 402 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Iisalmi godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 8.12.2025 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 43 328 300 | 37 445 900 | 37 827 900 | 37 959 400 | 1 853 € | ||
| Försäljningsintäkter | 27 897 600 | 28 319 800 | 28 699 400 | 28 830 900 | 1 402 € | ||
| Avgiftsintäkter | 3 787 100 | 3 847 800 | 3 848 000 | 3 848 000 | 190 € | ||
| Understöd och bidrag | 1 614 200 | 1 562 400 | 1 562 400 | 1 562 400 | 77 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 10 029 400 | 3 715 900 | 3 718 100 | 3 718 100 | 184 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 31 800 | 24 000 | 24 000 | 24 000 | 1 € | ||
| Omkostnader | 96 067 300 | 97 704 950 | 98 985 220 | 99 495 350 | 4 836 € | ||
| Personalkostnader | 53 095 500 | 54 109 200 | 55 240 970 | 55 789 900 | 2 678 € | ||
| Köp av tjänster | 23 465 700 | 24 667 150 | 24 728 550 | 24 739 750 | 1 221 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 9 233 900 | 8 513 800 | 8 516 300 | 8 516 300 | 421 € | ||
| Bidrag | 6 982 900 | 7 240 600 | 7 253 600 | 7 253 600 | 358 € | ||
| Övriga omkostnader | 3 289 300 | 3 174 200 | 3 245 800 | 3 195 800 | 157 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −52 707 200 | −60 235 050 | −61 133 320 | −61 511 950 | −2 981 € | ||
| Skatteinkomster | 44 198 000 | 45 216 000 | 46 343 000 | 47 799 000 | 2 238 € | ||
| Statsandelar | 22 775 800 | 22 251 800 | 22 251 800 | 22 251 800 | 1 101 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | 203 100 | 883 800 | 772 000 | 304 300 | 44 € | ||
| Årsbidrag | 14 469 700 | 8 116 550 | 8 233 480 | 8 843 150 | 402 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 465 600 | 8 544 700 | 8 701 300 | 10 111 800 | 423 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | 4 004 100 | −428 150 | −467 820 | −1 268 650 | −21 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 869 000 | 728 400 | 628 000 | 629 500 | 36 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | 4 873 100 | 300 250 | 160 180 | −639 150 | 15 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 7 610 500 | 31 146 000 | 19 234 000 | 14 838 000 | 1 541 € | ||
| Immateriella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Mark- och vattenområden | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 15 € | ||
| Byggnader | 2 002 500 | 13 016 000 | 12 586 000 | 7 585 000 | 644 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 1 654 000 | 12 138 000 | 11 783 000 | 5 581 000 | 601 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Byggnader: övriga | 348 500 | 878 000 | 803 000 | 2 004 000 | 43 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 4 592 000 | 6 234 000 | 5 370 000 | 5 520 000 | 309 € | ||
| Maskiner och inventarier | 602 000 | 485 000 | 867 000 | 1 190 000 | 24 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 18 000 | 11 000 | 11 000 | 12 000 | 1 € | ||
| Aktier och andelar | 96 000 | 11 100 000 | 100 000 | 231 000 | 549 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 109 500 | 367 000 | 250 000 | 50 000 | 18 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 90 000 | 48 264 000 | 250 000 | 250 000 | 2 389 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | 6 988 700 | 25 451 550 | −10 650 520 | −5 844 850 | 1 260 € | ||
| Lånestock 31.12 | 78 375 617 | 87 325 474 | 95 773 138 | 99 511 082 | 4 322 € | ||
| Årsverken | 991 | 942 | 936 | 932 | |||
| Inkomstskattesats | 7,9 | 7,9 | 7,9 | 7,9 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 97,7 M€ | 45,2 M€ | 22,3 M€ | 8,1 M€ | 31,1 M€ | 87,3 M€ | −0,4 M€ |
| 2025 | 100 M€ | 43,5 M€ | 22,6 M€ | 8,6 M€ | 13,5 M€ | 89,6 M€ | −2,3 M€ |
| 2024 | 95,9 M€ | 42,4 M€ | 21,5 M€ | 7,6 M€ | 13 M€ | 91,6 M€ | −3 M€ |
| 2023 | 90,6 M€ | 43,9 M€ | 23,2 M€ | 9,7 M€ | 61,7 M€ | 112,9 M€ | 1 M€ |
| 2022 | 167,5 M€ | 79,9 M€ | 65 M€ | 6,1 M€ | 26,1 M€ | 85,8 M€ | −2 M€ |
| 2021 | 162,9 M€ | 78,3 M€ | 61,6 M€ | 5,6 M€ | 25,6 M€ | 73,7 M€ | −2,2 M€ |
| 2020 | 158,6 M€ | 79,5 M€ | 57,1 M€ | 8 M€ | 16,8 M€ | 65,5 M€ | −0,4 M€ |
Kommunens motiveringar
- Övriga verksamhetsintäkter
- Arvo oikein, SOTE-kiinteistöjen yhtiöittäminen vaikuttaa tulokseen.
- Finansiella intäkter (+) och kostnader (-)
- Tieto oikein, edellisen vuoden tieto muuttunut.
- Aktier och andelar
- Tieto oikein, Sote-kiinteistöjen yhtiöittäminen.
- Finansieringsandelar för investeringsutgifter
- Tieto oikein.
- Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto)
- Tieto oikein, v 2026 Sote-kiinteistöjen yhtiöittäminen.
- Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde
- Tieto oikein, v 2025 tieto muuttunut.
- Årsverken
- Edellisen vuoden luku on väärin, pitäisi olla 990,5 HTV.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →