Hämeenlinna
- 3 317 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 728 €Skatteintäkter per invånare
- 211 €Statsandelar per invånare
- 214 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Hämeenlinna godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 18.12.2025 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 42 797 300 | 39 953 800 | 37 556 600 | 37 212 800 | 582 € | ||
| Försäljningsintäkter | 14 001 700 | 13 786 800 | 13 918 100 | 13 988 000 | 201 € | ||
| Avgiftsintäkter | 4 679 000 | 5 464 000 | 5 489 000 | 5 514 000 | 80 € | ||
| Understöd och bidrag | 4 773 000 | 3 256 400 | 3 128 500 | 2 871 000 | 47 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 19 343 600 | 17 446 600 | 15 021 000 | 14 839 800 | 254 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 571 000 | 522 000 | 794 000 | 742 000 | 8 € | ||
| Omkostnader | 222 974 300 | 227 566 800 | 231 095 300 | 241 888 000 | 3 317 € | ||
| Personalkostnader | 100 111 000 | 102 399 400 | 105 877 200 | 107 942 900 | 1 492 € | ||
| Köp av tjänster | 70 773 700 | 74 280 900 | 73 859 600 | 81 880 400 | 1 083 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 12 007 000 | 11 318 100 | 11 495 600 | 11 663 500 | 165 € | ||
| Bidrag | 26 922 000 | 26 334 500 | 26 578 400 | 26 623 600 | 384 € | ||
| Övriga omkostnader | 13 160 600 | 13 233 900 | 13 284 500 | 13 777 600 | 193 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −179 606 000 | −187 091 000 | −192 744 700 | −203 933 200 | −2 727 € | ||
| Skatteinkomster | 180 000 000 | 187 200 000 | 192 800 000 | 200 100 000 | 2 728 € | ||
| Statsandelar | 17 100 000 | 14 500 000 | 16 300 000 | 21 800 000 | 211 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | 5 500 000 | 100 000 | −600 000 | −1 000 000 | 1 € | ||
| Årsbidrag | 22 994 000 | 14 709 000 | 15 755 300 | 16 966 800 | 214 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 26 300 000 | 24 844 000 | 43 660 000 | 23 461 000 | 362 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | −3 306 000 | −10 135 000 | −27 904 700 | −6 494 200 | −148 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 196 000 | 2 514 000 | 18 594 000 | 7 861 000 | 37 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −3 110 000 | −7 621 000 | −9 310 700 | 1 366 800 | −111 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 48 852 000 | 29 247 000 | 38 477 000 | 38 047 000 | 426 € | ||
| Immateriella tillgångar | 120 000 | 0 | 0 | 15 000 000 | 0 € | ||
| Mark- och vattenområden | 6 500 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 29 € | ||
| Byggnader | 22 068 000 | 9 576 000 | 15 650 000 | 11 650 000 | 140 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 13 216 000 | 9 176 000 | 15 250 000 | 11 250 000 | 134 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Byggnader: övriga | 8 852 000 | 400 000 | 400 000 | 400 000 | 6 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 18 775 000 | 16 196 000 | 9 417 000 | 8 527 000 | 236 € | ||
| Maskiner och inventarier | 1 089 000 | 1 175 000 | 1 110 000 | 570 000 | 17 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Aktier och andelar | 300 000 | 300 000 | 10 300 000 | 300 000 | 4 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 4 129 000 | 551 000 | 0 | 0 | 8 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 1 640 000 | 1 749 800 | 1 749 600 | 1 749 400 | 26 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −21 629 000 | −13 887 000 | −22 621 700 | −20 980 200 | −202 € | ||
| Lånestock 31.12 | 290 400 000 | 310 500 000 | 333 100 000 | 354 100 000 | 4 525 € | ||
| Årsverken | 1 680 | 1 684 | 1 675 | 1 670 | |||
| Inkomstskattesats | 8,4 | 8,4 | 8,4 | 8,4 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 227,6 M€ | 187,2 M€ | 14,5 M€ | 14,7 M€ | 29,2 M€ | 310,5 M€ | −10,1 M€ |
| 2025 | 220,9 M€ | 185 M€ | 17,1 M€ | 26,6 M€ | 42,9 M€ | 290,4 M€ | 1,6 M€ |
| 2024 | 201 M€ | 174,6 M€ | 14 M€ | 29,8 M€ | 41,4 M€ | 252,3 M€ | 8,6 M€ |
| 2023 | 193,4 M€ | 177,5 M€ | 14,5 M€ | 41,1 M€ | 37,5 M€ | 259,2 M€ | 22,1 M€ |
| 2022 | 494 M€ | 314,5 M€ | 118,2 M€ | 17,8 M€ | 29,2 M€ | 323,1 M€ | −2,2 M€ |
| 2021 | 475,6 M€ | 302 M€ | 110,9 M€ | 16,7 M€ | 32 M€ | 303,1 M€ | −3,1 M€ |
| 2020 | 472,1 M€ | 301,5 M€ | 100,7 M€ | 19,5 M€ | 37,5 M€ | 294,6 M€ | −0,1 M€ |
Kommunens motiveringar
- Finansiella intäkter (+) och kostnader (-)
- Lainojen korkokulut lisääntyvät
- Bokslutsdispositioner + (-)
- Investointi, johon on tehty investointivaraus, valmistuu ensimmäisen osan osalta ja poistoero kirjaukset alkavat. Rahastojen vähennystä kirjataan kattamaan tiettyjä purkukustannuksia.
- Finansieringsandelar för investeringsutgifter
- Rahoitusosuudet riippuvat käynnissä olevista investointihankkeista ja näissä voi olla merkittävää vaihtelua eri vuosien välillä.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →