Hämeenkyrö
- 3 524 €Verksamhetskostnader per invånare
- 2 617 €Skatteintäkter per invånare
- 907 €Statsandelar per invånare
- 405 €Årsbidrag per invånare
Budgeten för 2026 och ekonomiplanen för de två följande åren som fullmäktige i Hämeenkyrö godkänt, från Statskontorets ekonomiinformationstjänst.
Hela budgeten 2026
Skede: slutlig, godkänd 13.1.2026 · Euro om inte annat anges.
| Budget 2025 med ändringar | Budget 2026 | Plan 2027 | Plan 2028 | per invånare | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhetsintäkter | 7 028 531 | 4 836 329 | 2 596 338 | 2 673 335 | 472 € | ||
| Försäljningsintäkter | 2 684 346 | 2 990 550 | 681 044 | 701 475 | 292 € | ||
| Avgiftsintäkter | 717 214 | 663 620 | 690 165 | 710 870 | 65 € | ||
| Understöd och bidrag | 338 500 | 318 950 | 331 708 | 341 659 | 31 € | ||
| Övriga verksamhetsintäkter | 3 288 471 | 863 209 | 893 421 | 919 331 | 84 € | ||
| Förändring av produktlager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tillverkning för eget bruk | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Omkostnader | 36 639 942 | 36 120 945 | 35 248 092 | 36 025 229 | 3 524 € | ||
| Personalkostnader | 20 641 863 | 20 433 211 | 20 442 811 | 20 851 667 | 1 994 € | ||
| Köp av tjänster | 9 942 599 | 10 172 398 | 9 887 059 | 10 156 976 | 993 € | ||
| Material, förnödenheter och varor | 2 895 463 | 2 527 149 | 1 913 111 | 1 951 373 | 247 € | ||
| Bidrag | 1 767 809 | 1 769 600 | 1 804 992 | 1 841 092 | 173 € | ||
| Övriga omkostnader | 1 392 208 | 1 218 587 | 1 200 119 | 1 224 121 | 119 € | ||
| Verksamhetsbidrag | −29 611 411 | −31 284 616 | −32 651 754 | −33 351 894 | −3 052 € | ||
| Skatteinkomster | 23 400 000 | 26 820 000 | 27 640 000 | 28 500 000 | 2 617 € | ||
| Statsandelar | 8 500 000 | 9 300 000 | 9 600 000 | 9 600 000 | 907 € | ||
| Finansiella intäkter (+) och kostnader (-) | −580 000 | −680 000 | −680 000 | −780 000 | −66 € | ||
| Årsbidrag | 1 708 589 | 4 155 384 | 3 908 246 | 3 968 106 | 405 € | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 776 000 | 4 700 000 | 4 600 000 | 4 600 000 | 459 € | ||
| Extraordinära poster | 0 | 3 500 000 | 0 | 0 | 341 € | ||
| Räkenskapsperiodens resultat | −4 067 411 | 2 955 384 | −691 754 | −631 894 | 288 € | ||
| Bokslutsdispositioner + (-) | 77 000 | 77 000 | 77 000 | 77 000 | 8 € | ||
| Räkenskapsperiodens överskott (underskott) | −3 990 411 | 3 032 384 | −614 754 | −554 894 | 296 € | ||
| Investeringsutgifter totalt (brutto) | 2 591 000 | 3 543 000 | 5 122 500 | 2 635 000 | 346 € | ||
| Immateriella tillgångar | 60 000 | 70 000 | 20 000 | 20 000 | 7 € | ||
| Mark- och vattenområden | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 15 € | ||
| Byggnader | 1 027 000 | 834 000 | 3 010 000 | 960 000 | 81 € | ||
| Byggnader: undervisnings- och kultursektorn | 613 000 | 669 000 | 560 000 | 560 000 | 65 € | ||
| Byggnader: social- och hälsovårdssektorn | 130 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Byggnader: övriga | 284 000 | 165 000 | 2 450 000 | 400 000 | 16 € | ||
| Fasta konstruktioner och anordningar | 851 000 | 1 080 000 | 1 357 500 | 920 000 | 105 € | ||
| Maskiner och inventarier | 203 000 | 409 000 | 85 000 | 85 000 | 40 € | ||
| Övriga materiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Aktier och andelar | 300 000 | 1 000 000 | 500 000 | 500 000 | 98 € | ||
| Finansieringsandelar för investeringsutgifter | 39 000 | 0 | 172 500 | 0 | 0 € | ||
| Överlåtelseintäkter från investeringstillgångar (brutto) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde | −833 000 | 663 000 | −1 165 000 | 1 383 000 | 65 € | ||
| Lånestock 31.12 | 38 900 000 | 32 700 000 | 32 300 000 | 31 800 000 | 3 191 € | ||
| Årsverken | 384 | 380 | 376 | 373 | |||
| Inkomstskattesats | 9,4 | 10,2 | 10,2 | 10,2 |
| År | Verksamhetskostnader | Skatteintäkter | Statsandelar | Årsbidrag | Investeringar | Lånestock | Räkenskapsperiodens resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 36,1 M€ | 26,8 M€ | 9,3 M€ | 4,2 M€ | 3,5 M€ | 32,7 M€ | 3 M€ |
| 2025 | 37,2 M€ | 24 M€ | 8,4 M€ | 1,8 M€ | 3,7 M€ | 38,9 M€ | −3,6 M€ |
| 2024 | 34,3 M€ | 23,4 M€ | 8,1 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ | 36,5 M€ | 0,3 M€ |
| 2023 | 32,9 M€ | 23 M€ | 9 M€ | 8 M€ | 5,5 M€ | 41,5 M€ | 2,7 M€ |
| 2022 | 73,4 M€ | 40,8 M€ | 24,1 M€ | 2,7 M€ | 4,3 M€ | 56 M€ | −2,3 M€ |
| 2021 | 72,9 M€ | 39 M€ | 23,4 M€ | 1,6 M€ | 5,2 M€ | 50 M€ | −3,4 M€ |
| 2020 | 69,8 M€ | 41,1 M€ | 21,8 M€ | 5,5 M€ | 5,1 M€ | 50 M€ | −0 M€ |
Kommunens motiveringar
- Övriga verksamhetsintäkter
- Sotekiinteistöjen yhtiöittämisen myötä vuokratulot siirtyneet tytäryhtiölle. Arvo on oikein.
- Extraordinära poster
- Sotekiinteistöjen yhtiöittämisen myötä syntyy kertaluonteinen luovutusvoitto.
- Maskiner och inventarier
- Investointiohjelmien suuruus vaihtelee vuosittain. Arvot ovat oikein.
- Verksamhetens och investeringarnas kassaflöde
- Talousarviovuoden 2026 vuosikate on merkittävästi positiivisempi kuin vertailuvuodella ja lisäksi investointisuunnitelma on pienempi.
Källa: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Budgetens siffror (JSON) · Kommunernas budgetar →