Vantaa
- 4 013 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 415 €Verotulot asukasta kohden
- 1 063 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 196 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Vantaa on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 15.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 137 303 226 | 178 541 699 | 184 869 824 | 187 238 122 | 706 € | ||
| Myyntitulot | 34 509 545 | 35 930 043 | 36 468 994 | 37 016 029 | 142 € | ||
| Maksutulot | 40 573 077 | 47 012 899 | 47 718 092 | 48 433 864 | 186 € | ||
| Tuet ja avustukset | 25 385 073 | 27 182 054 | 27 939 785 | 28 003 632 | 107 € | ||
| Muut toimintatulot | 36 835 531 | 68 416 702 | 72 742 953 | 73 784 597 | 270 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Toimintamenot | 962 752 931 | 1 015 148 138 | 1 045 059 753 | 1 075 069 366 | 4 013 € | ||
| Henkilöstömenot | 465 265 302 | 496 864 515 | 511 750 796 | 526 189 003 | 1 964 € | ||
| Palvelujen ostot | 298 599 245 | 318 692 458 | 327 908 606 | 337 462 132 | 1 260 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 50 528 633 | 51 325 204 | 52 795 024 | 54 341 861 | 203 € | ||
| Avustukset | 78 293 996 | 73 418 196 | 75 562 007 | 77 775 974 | 290 € | ||
| Muut toimintamenot | 70 065 754 | 74 847 765 | 77 043 319 | 79 300 396 | 296 € | ||
| Toimintakate | −825 449 705 | −836 606 439 | −860 189 929 | −887 831 245 | −3 307 € | ||
| Verotulot | 574 000 000 | 611 000 000 | 641 000 000 | 673 000 000 | 2 415 € | ||
| Valtionosuudet | 237 000 000 | 269 000 000 | 299 000 000 | 334 000 000 | 1 063 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 10 278 000 | 6 135 000 | −1 416 000 | −9 252 000 | 24 € | ||
| Vuosikate | −4 171 705 | 49 528 561 | 78 394 071 | 109 916 755 | 196 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 118 951 167 | 116 003 000 | 119 820 902 | 123 778 304 | 459 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −123 122 871 | −66 474 439 | −41 426 831 | −13 861 549 | −263 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | −1 061 000 | −1 078 000 | −944 216 | −809 326 | −4 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −124 183 871 | −67 552 439 | −42 371 047 | −14 670 875 | −267 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 258 805 920 | 393 728 000 | 426 680 000 | 435 007 000 | 1 557 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 7 000 000 | 6 000 000 | 6 000 000 | 7 000 000 | 24 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 18 000 000 | 42 000 000 | 12 000 000 | 12 000 000 | 166 € | ||
| Rakennukset | 116 403 000 | 110 200 000 | 143 570 000 | 149 320 000 | 436 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 111 343 000 | 107 200 000 | 141 170 000 | 143 320 000 | 424 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 320 000 | 720 000 | 320 000 | 320 000 | 3 € | ||
| Rakennukset: muut | 4 740 000 | 2 280 000 | 2 080 000 | 5 680 000 | 9 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 100 240 000 | 225 000 000 | 255 000 000 | 255 000 000 | 889 € | ||
| Koneet ja kalusto | 15 062 920 | 8 628 000 | 8 110 000 | 9 687 000 | 34 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 2 100 000 | 1 900 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 8 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 15 000 000 | 40 000 000 | 50 000 000 | 35 000 000 | 158 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 3 993 500 | 34 243 500 | 38 004 653 | 38 472 722 | 135 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −226 884 125 | −225 415 939 | −211 773 176 | −202 431 301 | −891 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 1 060 400 000 | 1 403 600 000 | 1 716 600 000 | 1 992 600 000 | 5 549 € | ||
| Henkilötyövuodet | 8 645 | 8 645 | 8 645 | 8 645 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 6,4 | 6,4 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1 015,1 M€ | 611 M€ | 269 M€ | 49,5 M€ | 393,7 M€ | 1 403,6 M€ | −66,5 M€ |
| 2025 | 939,9 M€ | 615 M€ | 220 M€ | 70,1 M€ | 253,6 M€ | 1 064,6 M€ | −48,8 M€ |
| 2024 | 844,8 M€ | 612 M€ | 182 M€ | 108,3 M€ | 198,4 M€ | 856,1 M€ | −7,5 M€ |
| 2023 | 814,9 M€ | 610 M€ | 181 M€ | 157,5 M€ | 163,7 M€ | 825,4 M€ | 45,2 M€ |
| 2022 | 1 629,5 M€ | 1 161 M€ | 282 M€ | 89,3 M€ | 156,9 M€ | 962,1 M€ | −22,2 M€ |
| 2021 | 1 538,3 M€ | 1 089,3 M€ | 247 M€ | 61,9 M€ | 146,7 M€ | 990,7 M€ | −37,4 M€ |
| 2020 | 1 455,3 M€ | 1 078 M€ | 212 M€ | 91,7 M€ | 150 M€ | 949 M€ | −22,8 M€ |
Kunnan perustelut
- Rahoitusosuudet investointimenoihin
- Vantaalle rakennetaan Ratikka, johon saadaan valtion rahoitusosuutta.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →