Tuusula
- 3 922 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 740 €Verotulot asukasta kohden
- 737 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 562 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Tuusula on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 16.12.2025 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |
|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 40 954 906 | 47 024 695 | 64 898 785 | 77 567 358 | 1 107 € |
| Myyntitulot | 20 336 969 | 21 319 162 | 21 797 273 | 22 304 200 | 502 € |
| Maksutulot | 8 897 000 | 9 145 595 | 9 212 175 | 9 218 821 | 215 € |
| Tuet ja avustukset | 1 095 637 | 1 035 637 | 1 035 637 | 1 035 637 | 24 € |
| Muut toimintatulot | 10 625 300 | 15 524 301 | 32 853 700 | 45 008 700 | 365 € |
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Valmistus omaan käyttöön | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 5 € |
| Toimintamenot | 166 136 398 | 166 605 909 | 167 969 622 | 169 635 051 | 3 922 € |
| Henkilöstömenot | 95 912 344 | 95 690 491 | 96 285 822 | 97 233 894 | 2 253 € |
| Palvelujen ostot | 44 022 055 | 42 644 346 | 43 227 989 | 43 660 788 | 1 004 € |
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 12 047 034 | 11 783 892 | 11 881 531 | 12 000 345 | 277 € |
| Avustukset | 6 501 125 | 6 450 925 | 6 515 434 | 6 580 589 | 152 € |
| Muut toimintamenot | 7 653 840 | 10 036 255 | 10 058 846 | 10 159 435 | 236 € |
| Toimintakate | −124 981 492 | −119 381 214 | −102 870 836 | −91 867 693 | −2 810 € |
| Verotulot | 108 824 000 | 116 375 000 | 121 577 000 | 125 473 000 | 2 740 € |
| Valtionosuudet | 30 993 429 | 31 291 903 | 31 291 903 | 31 291 903 | 737 € |
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | −3 552 850 | −4 427 385 | −5 195 000 | −5 760 000 | −104 € |
| Vuosikate | 11 283 087 | 23 858 304 | 44 803 067 | 59 137 210 | 562 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 23 490 450 | 24 486 971 | 27 783 000 | 29 616 000 | 576 € |
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Tilikauden tulos | −12 207 363 | −628 667 | 17 020 067 | 29 521 210 | −15 € |
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 103 000 | 616 667 | 616 667 | 616 667 | 15 € |
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −12 104 363 | −12 000 | 17 636 734 | 30 137 877 | −0 € |
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 71 716 794 | 52 737 000 | 76 973 000 | 81 585 000 | 1 241 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 770 000 | 4 425 000 | 7 270 000 | 3 090 000 | 104 € |
| Maa- ja vesialueet | 8 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | 71 € |
| Rakennukset | 33 375 000 | 17 750 000 | 24 973 000 | 34 410 000 | 418 € |
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 30 125 000 | 13 700 000 | 18 723 000 | 29 960 000 | 323 € |
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 50 000 | 2 850 000 | 6 150 000 | 4 050 000 | 67 € |
| Rakennukset: muut | 3 200 000 | 1 200 000 | 100 000 | 400 000 | 28 € |
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 21 495 000 | 26 830 000 | 41 320 000 | 40 145 000 | 632 € |
| Koneet ja kalusto | 1 272 000 | 732 000 | 410 000 | 940 000 | 17 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Osakkeet ja osuudet | 5 804 794 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 620 000 | 450 000 | 0 | 0 | 11 € |
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 6 500 000 | 12 300 000 | 32 700 000 | 47 000 000 | 290 € |
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −56 574 000 | −25 922 029 | −26 799 000 | −14 916 000 | −610 € |
| Lainakanta 31.12. | 309 000 000 | 326 400 000 | 358 200 000 | 377 000 000 | 7 684 € |
| Henkilötyövuodet | 1 704 | 1 667 | 1 663 | 1 662 | |
| Tuloveroprosentti | – | – | 7,3 | 7,3 |
Talousarviot vuosittain
Kunkin vuoden talousarvio sellaisena kuin se on viimeksi ilmoitettu.
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 166,6 M€ | 116,4 M€ | 31,3 M€ | 23,9 M€ | 52,7 M€ | 326,4 M€ | −0,6 M€ |
| 2025 | 165,6 M€ | 113,8 M€ | 31 M€ | 23,7 M€ | 55,3 M€ | 299,6 M€ | 0,2 M€ |
| 2024 | 152,5 M€ | 103,7 M€ | 28,7 M€ | 22,2 M€ | 87,9 M€ | 262 M€ | −0,1 M€ |
| 2023 | 142,8 M€ | 106,8 M€ | 24,4 M€ | 31,1 M€ | 88,1 M€ | 233 M€ | 11 M€ |
| 2022 | 268,8 M€ | 207,2 M€ | 35,4 M€ | 19,3 M€ | 67,5 M€ | 200,7 M€ | 0,9 M€ |
| 2021 | 256,6 M€ | 193,8 M€ | 31,9 M€ | 10,5 M€ | 52,1 M€ | 187,2 M€ | −7 M€ |
| 2020 | 250,1 M€ | 194,3 M€ | 28,4 M€ | 13 M€ | 33,1 M€ | 148,3 M€ | −3,8 M€ |
Kunnan perustelut
- Tilinpäätössiirrot + (-)
- Vuodesta 2026 alkaen sisältää poistoeron 546 667 euroa Sula III investointivaraukseen liittyen.
- Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi
- Vuonna 2026 alkaa uuden sote-keskuksen rakentaminen.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →