Tornio
- 3 891 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 554 €Verotulot asukasta kohden
- 443 €Valtionosuudet asukasta kohden
- −112 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Tornio on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 14.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 17 378 032 | 16 310 387 | 16 538 130 | 16 624 490 | 783 € | ||
| Myyntitulot | 8 805 662 | 9 821 749 | 10 025 690 | 10 136 050 | 472 € | ||
| Maksutulot | 1 331 670 | 1 493 590 | 1 493 590 | 1 493 590 | 72 € | ||
| Tuet ja avustukset | 1 901 990 | 1 543 788 | 1 543 790 | 1 543 790 | 74 € | ||
| Muut toimintatulot | 5 338 710 | 3 451 260 | 3 475 060 | 3 451 060 | 166 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Toimintamenot | 79 413 555 | 81 022 813 | 82 350 330 | 83 338 593 | 3 891 € | ||
| Henkilöstömenot | 46 464 950 | 48 052 330 | 49 306 660 | 49 783 243 | 2 308 € | ||
| Palvelujen ostot | 18 830 121 | 19 344 500 | 19 356 500 | 19 707 930 | 929 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 7 302 690 | 6 677 252 | 6 807 390 | 6 942 740 | 321 € | ||
| Avustukset | 5 310 374 | 5 638 931 | 5 622 940 | 5 622 940 | 271 € | ||
| Muut toimintamenot | 1 505 420 | 1 309 800 | 1 256 840 | 1 281 740 | 63 € | ||
| Toimintakate | −62 035 523 | −64 712 426 | −65 812 200 | −66 714 103 | −3 108 € | ||
| Verotulot | 51 968 000 | 53 187 000 | 54 236 000 | 55 882 000 | 2 554 € | ||
| Valtionosuudet | 11 427 280 | 9 228 210 | 9 228 210 | 9 228 210 | 443 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | −580 240 | −33 500 | 356 500 | 106 500 | −2 € | ||
| Vuosikate | 779 517 | −2 330 716 | −1 991 490 | −1 497 393 | −112 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 000 000 | 5 100 000 | 5 100 000 | 5 100 000 | 245 € | ||
| Satunnaiset erät | 10 417 217 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | 5 196 734 | −7 430 716 | −7 091 490 | −6 597 393 | −357 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | 5 196 734 | −7 430 716 | −7 091 490 | −6 597 393 | −357 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 8 341 000 | 7 840 000 | 6 805 000 | 6 175 000 | 377 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 265 000 | 265 000 | 265 000 | 265 000 | 13 € | ||
| Rakennukset | 3 085 000 | 3 650 000 | 1 200 000 | 900 000 | 175 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 1 205 000 | 3 110 000 | 950 000 | 900 000 | 149 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 210 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 1 670 000 | 540 000 | 250 000 | 0 | 26 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 4 410 000 | 3 370 000 | 4 880 000 | 4 550 000 | 162 € | ||
| Koneet ja kalusto | 539 000 | 495 000 | 420 000 | 420 000 | 24 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 40 000 | 60 000 | 40 000 | 40 000 | 3 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 2 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 890 000 | 490 000 | 189 000 | 110 000 | 24 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 10 627 217 | 213 730 | 213 730 | 213 730 | 10 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | 3 805 734 | −9 620 716 | −8 547 490 | −7 502 393 | −462 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 53 750 000 | 58 500 000 | 64 250 000 | 68 500 000 | 2 809 € | ||
| Henkilötyövuodet | 844 | 872 | 872 | 872 | |||
| Tuloveroprosentti | 8,4 | 8,7 | 8,7 | 8,7 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 81 M€ | 53,2 M€ | 9,2 M€ | −2,3 M€ | 7,8 M€ | 58,5 M€ | −7,4 M€ |
| 2025 | 78,9 M€ | 53,9 M€ | 11,4 M€ | 3,7 M€ | 8,3 M€ | 53,8 M€ | −2,3 M€ |
| 2024 | 71,1 M€ | 49 M€ | 9,9 M€ | 1,4 M€ | 8,9 M€ | 59,8 M€ | −4,6 M€ |
| 2023 | 66,8 M€ | 48,8 M€ | 14,6 M€ | 11 M€ | 8,4 M€ | 61,1 M€ | 4,9 M€ |
| 2022 | 150,4 M€ | 90,5 M€ | 46,5 M€ | 5,7 M€ | 9,7 M€ | 72,9 M€ | −0,2 M€ |
| 2021 | 144,8 M€ | 87 M€ | 43,7 M€ | 5,3 M€ | 10,3 M€ | 74,1 M€ | −0,6 M€ |
| 2020 | 141 M€ | 87,5 M€ | 41,6 M€ | 5,9 M€ | 9,6 M€ | 66,9 M€ | 0 M€ |
Kunnan perustelut
- Rahoitustulot (+) ja -menot (-)
- Suunnitelmavuosille tulevia osinkotuottoja. Korkokuluja on kasvatettu koska lainamäärä kasvaa isoista alijäämistä johtuen.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- -?koska on isommat alijäämät kuin aiempina vuosina. Syyt: o?valtionosuuksien pieneneminen o?verotulojen pieneneminen o?henkilöstökulujen kasvu (tes-korotukset)
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →