Seinäjoki
- 3 556 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 868 €Verotulot asukasta kohden
- 511 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 451 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Seinäjoki on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 15.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |
|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 38 231 000 | 36 836 500 | 48 124 200 | 49 969 200 | 547 € |
| Myyntitulot | 12 931 500 | 13 093 900 | 11 922 200 | 12 787 200 | 195 € |
| Maksutulot | 7 872 300 | 8 484 200 | 9 051 000 | 9 323 000 | 126 € |
| Tuet ja avustukset | 4 442 400 | 3 676 800 | 3 957 000 | 4 036 000 | 55 € |
| Muut toimintatulot | 12 984 800 | 11 581 600 | 23 194 000 | 23 823 000 | 172 € |
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Valmistus omaan käyttöön | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Toimintamenot | 237 082 400 | 239 247 300 | 250 078 200 | 254 940 200 | 3 556 € |
| Henkilöstömenot | 145 276 900 | 149 771 800 | 154 998 000 | 157 099 000 | 2 226 € |
| Palvelujen ostot | 37 921 000 | 38 840 400 | 39 715 800 | 40 842 800 | 577 € |
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 22 903 900 | 22 296 400 | 23 461 000 | 23 930 000 | 331 € |
| Avustukset | 16 817 400 | 15 803 300 | 17 327 000 | 17 673 000 | 235 € |
| Muut toimintamenot | 14 163 200 | 12 535 400 | 14 576 400 | 15 395 400 | 186 € |
| Toimintakate | −198 851 400 | −202 410 800 | −201 954 000 | −204 971 000 | −3 008 € |
| Verotulot | 181 305 000 | 192 950 000 | 197 876 000 | 204 415 000 | 2 868 € |
| Valtionosuudet | 31 299 000 | 34 390 000 | 33 736 000 | 34 073 000 | 511 € |
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 6 820 600 | 5 425 600 | 4 050 000 | 4 550 000 | 81 € |
| Vuosikate | 20 573 200 | 30 354 800 | 33 708 000 | 38 067 000 | 451 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 500 000 | 21 600 000 | 22 800 000 | 23 000 000 | 321 € |
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Tilikauden tulos | −926 800 | 8 754 800 | 10 908 000 | 15 067 000 | 130 € |
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −926 800 | 8 754 800 | 10 908 000 | 15 067 000 | 130 € |
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 35 579 800 | 34 767 200 | 37 955 000 | 36 220 000 | 517 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 344 000 | 906 000 | 800 000 | 800 000 | 13 € |
| Maa- ja vesialueet | 900 000 | 900 000 | 900 000 | 900 000 | 13 € |
| Rakennukset | 13 275 000 | 14 700 000 | 15 155 000 | 12 520 000 | 218 € |
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 6 965 000 | 8 200 000 | 11 145 000 | 10 900 000 | 122 € |
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Rakennukset: muut | 6 310 000 | 6 500 000 | 4 010 000 | 1 620 000 | 97 € |
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 14 658 600 | 12 697 800 | 15 100 000 | 16 000 000 | 189 € |
| Koneet ja kalusto | 3 504 500 | 3 423 300 | 4 000 000 | 4 000 000 | 51 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Osakkeet ja osuudet | 2 897 700 | 2 140 100 | 2 000 000 | 2 000 000 | 32 € |
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 450 000 | 200 000 | 0 | 0 | 3 € |
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 4 310 000 | 6 105 000 | 7 000 000 | 7 300 000 | 91 € |
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −13 456 600 | −3 112 400 | −3 247 000 | 3 147 000 | −46 € |
| Lainakanta 31.12. | 377 200 000 | 367 100 000 | 364 000 000 | 355 300 000 | 5 456 € |
| Henkilötyövuodet | 2 622 | 2 587 | 2 587 | 2 587 | |
| Tuloveroprosentti | 9,2 | 9,2 | 9,2 | 9,2 |
Talousarviot vuosittain
Kunkin vuoden talousarvio sellaisena kuin se on viimeksi ilmoitettu.
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 239,2 M€ | 193 M€ | 34,4 M€ | 30,4 M€ | 34,8 M€ | 367,1 M€ | 8,8 M€ |
| 2025 | 235,2 M€ | 187 M€ | 28,5 M€ | 24 M€ | 35,4 M€ | 371,8 M€ | 2,5 M€ |
| 2024 | 261,2 M€ | 171 M€ | 25 M€ | 21,8 M€ | 37,2 M€ | 338,4 M€ | 0,1 M€ |
| 2023 | 246,4 M€ | 162,5 M€ | 30,5 M€ | 31,5 M€ | 32,4 M€ | 337,6 M€ | 9 M€ |
| 2022 | 471,8 M€ | 286,2 M€ | 120,1 M€ | 27,6 M€ | 37,3 M€ | 339,8 M€ | 4,6 M€ |
| 2021 | 504,7 M€ | 296,2 M€ | 111,8 M€ | 33,8 M€ | 41,1 M€ | 343,2 M€ | 10,1 M€ |
| 2020 | 444,1 M€ | 277,9 M€ | 106,3 M€ | 20,8 M€ | 34,2 M€ | 312 M€ | 0 M€ |
Kunnan perustelut
- Rahoitusosuudet investointimenoihin
- Rahoitusosuudet investointimenoihin arvioidaan laskevan.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Toiminnan ja investointien rahavirran arvioidaan paranevan.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →