Oulu
- 3 869 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 518 €Verotulot asukasta kohden
- 679 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 313 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Oulu on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 12.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 202 470 066 | 199 162 906 | 202 353 909 | 206 078 601 | 916 € | ||
| Myyntitulot | 71 158 837 | 74 151 743 | 78 452 867 | 80 352 106 | 341 € | ||
| Maksutulot | 36 688 262 | 35 892 563 | 37 321 263 | 38 642 656 | 165 € | ||
| Tuet ja avustukset | 21 927 188 | 23 116 765 | 22 196 597 | 22 115 115 | 106 € | ||
| Muut toimintatulot | 72 695 779 | 66 001 836 | 64 383 182 | 64 968 724 | 303 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 8 838 017 | 8 370 136 | 8 392 086 | 8 400 886 | 38 € | ||
| Toimintamenot | 826 646 982 | 841 353 926 | 841 291 800 | 849 203 606 | 3 869 € | ||
| Henkilöstömenot | 396 787 616 | 407 190 152 | 418 788 017 | 423 376 289 | 1 872 € | ||
| Palvelujen ostot | 267 456 391 | 270 565 847 | 269 817 136 | 271 767 491 | 1 244 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 52 529 328 | 51 467 394 | 49 922 142 | 49 937 314 | 237 € | ||
| Avustukset | 79 642 542 | 81 073 147 | 72 508 970 | 70 990 939 | 373 € | ||
| Muut toimintamenot | 30 231 105 | 31 057 386 | 30 255 536 | 33 131 572 | 143 € | ||
| Toimintakate | −615 338 899 | −633 820 883 | −630 545 805 | −634 724 119 | −2 915 € | ||
| Verotulot | 510 662 000 | 547 495 000 | 570 518 000 | 597 967 000 | 2 518 € | ||
| Valtionosuudet | 141 369 321 | 147 615 550 | 139 000 000 | 152 000 000 | 679 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 15 239 414 | 6 813 153 | 3 218 831 | −357 953 | 31 € | ||
| Vuosikate | 51 931 835 | 68 102 820 | 82 191 026 | 114 884 928 | 313 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 95 134 960 | 98 819 384 | 101 483 321 | 102 756 491 | 454 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −43 203 125 | −30 716 564 | −19 292 295 | 12 128 438 | −141 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 1 507 843 | 1 482 303 | 1 482 303 | 1 459 189 | 7 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −41 695 282 | −29 234 261 | −17 809 992 | 13 587 627 | −134 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 191 008 000 | 228 628 500 | 211 464 500 | 215 002 500 | 1 051 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 1 644 000 | 1 750 000 | 1 640 000 | 1 525 000 | 8 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 8 365 000 | 9 115 000 | 7 620 000 | 6 000 000 | 42 € | ||
| Rakennukset | 99 070 000 | 88 206 500 | 92 385 500 | 115 356 000 | 406 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 96 690 000 | 79 186 500 | 75 285 500 | 87 900 000 | 364 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 2 380 000 | 9 020 000 | 17 100 000 | 27 456 000 | 41 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 64 590 900 | 87 353 000 | 80 957 000 | 75 127 000 | 402 € | ||
| Koneet ja kalusto | 12 075 100 | 17 804 000 | 13 462 000 | 13 094 500 | 82 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 3 163 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 2 100 000 | 24 300 000 | 15 300 000 | 3 800 000 | 112 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 963 000 | 1 619 329 | 433 517 | 350 000 | 7 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 11 950 000 | 5 500 000 | 6 500 000 | 8 000 000 | 25 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −172 413 165 | −198 906 351 | −127 839 957 | −97 767 572 | −915 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 863 081 000 | 940 914 000 | 1 066 139 000 | 1 163 239 000 | 4 327 € | ||
| Henkilötyövuodet | 6 757 | 6 729 | 6 672 | 6 657 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 8,1 | 8,1 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 841,4 M€ | 547,5 M€ | 147,6 M€ | 68,1 M€ | 228,6 M€ | 940,9 M€ | −30,7 M€ |
| 2025 | 829,2 M€ | 531,2 M€ | 136,7 M€ | 53,3 M€ | 202,8 M€ | 859,6 M€ | −41,8 M€ |
| 2024 | 779,9 M€ | 503,4 M€ | 116,6 M€ | 60,2 M€ | 242,9 M€ | 749,7 M€ | −30,9 M€ |
| 2023 | 731,4 M€ | 506 M€ | 116,9 M€ | 99,7 M€ | 202,9 M€ | 599,6 M€ | 22,2 M€ |
| 2022 | 1 454,5 M€ | 911,1 M€ | 338,1 M€ | 53,7 M€ | 151,7 M€ | 845,1 M€ | −29,3 M€ |
| 2021 | 1 422,4 M€ | 862,4 M€ | 319,1 M€ | 29,7 M€ | 135,4 M€ | 849,9 M€ | −52,4 M€ |
| 2020 | 1 345,3 M€ | 838 M€ | 291,1 M€ | 46,4 M€ | 143,2 M€ | 806,4 M€ | −36 M€ |
Kunnan perustelut
- Osakkeet ja osuudet
- Vuoden 2026 osakkeiden ja osuuksien investointimenot sisältävät asemakeskuksen kehittämiseen liittyviä menoja 13 milj. euroa ja 8,0 milj. euroa on varattu pysäköintitalon osakkeiden ostoon.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →