Valtuusto · 12.11.2025

Kunnan tuloveroprosentin ja kiinteistöveroprosenttien vahvistaminen vuodelle 2026

Asiakirjan teksti

Esitys

Kunnanhallitus päättää esittää valtuustolle, että se: 1. vahvistaa vuoden 2026 tuloveroprosentiksi 7,90 % sekä 2. vahvistaa kunnan vuoden 2026 kiinteistöveroprosenteiksi: - yleinen kiinteistöveroprosentti 1,18 % - maapohjan kiinteistöveroprosentti 1,30 % - vakituisten asuinrakennusten veroprosentti 0,48 % - yleishyödyllisen yhteisön veroprosentti 0,00 % - muiden asuinrakennusten veroprosentti 1,18 % - rakentamattomien rakennuspaikkojen veroprosentti 6,00 % - voimalaitosten kiinteistöveroprosentti 3,10 % Valmistelija talousjohtaja Erno Kontio, erno.kontio(at)nurmijarvi.fi Käsittely Muutosesitys 1. Arto Hägg teki Riina Mattilan kannattamana seuraavan muutosesityksen: - vuoden 2026 tuloveroprosentiksi vahvistetaan 7,70 % - rakentamattomien rakennuspaikkojen veroprosentiksi vahvistetaan 4,30 %

Perustelut:

Talouden tasapainottamista tulee jatkaa myös kestävän kasvun ohjelman jatkamisella - ei pelkästään tuloveroa korottamalla. Rakentamattomien rakennuspaikkojen veroprosentin nostaminen historiallisen vaikeassa rakentamisen suhdannetilanteessa ei edistä rakennushankkeiden käynnistämistä, vaan on pelkkä raippavero. Kyseisen veroprosentin nostaminen tulee tehdä noususuhdanteessa, jolloin se voi tosiasiallisesti vaikuttaa hankkeiden käynnistymiseen. Muutosesitys 2. Juhani Vuorisalo teki Tarleena Takalo-Eskolan kannattamana muutosesityksen, että - vuoden 2026 tuloveroprosentiksi vahvistetaan 7,60 % - rakentamattomien rakennuspaikkojen veroprosentiksi vahvistetaan 4,30 % Koska tuloveron osalta oli tehty kaksi kannatettua, pohjaesityksestä poikkeavaa muutosesitystä, puheenjohtaja määräsi pidettäväksi nimenhuutoäänestykset siten että ensimmäisessä äänestyksessä vastakkain olivat tehdyt muutosesitykset ja toisessa äänestyksessä ensimmäisen äänestyksen voittanut muutosesitys esittelijän pohjaesitystä vastaan. Ensimmäisen äänestyksen järjestyksen puheenjohtaja määräsi seuraavasti: JAA = Häggin muutosesitys EI = Vuorisalon muutosesitys Äänestyksen tulos 5 JAA (Mattila, Santala, Suhonen, Lahtela, Hägg) 3 EI (Lakee, Takalo-Eskola, Vuorisalo) 2 TYHJÄ (Sandelin, Tofferi) 1 POISSA (Niinimäki) Äänestyksen tuloksena 5 JAA – 3 EI – 2 TYHJÄ – 1 POISSA toiseen äänestykseen jatkoi Häggin muutosesitys. Toisen äänestyksen järjestyksen puheenjohtaja määräsi seuraavasti: JAA = esittelijän pohjaesitys EI = Häggin muutosesitys Äänestyksen tulos JAA 5 (Sandelin, Santala, Suhonen, Lahtela, Tofferi) EI 5 (Lakee, Mattila, Takalo-Eskola, Vuorisalo, Hägg) POISSA 1 (Niinimäki) Äänten mennessä tasan, puheenjohtajan ääni ratkaisi, joten kunnanhallitus hyväksyi Häggin muutosesityksen äänin 5 JAA – 5 EI – 1 POISSA. Koska rakentamattoman kiinteistön veroprosentin osalta oli tehty kannatettu muutosesitys, josta kunnanhallitus ei voinut olla yksimielinen, puheenjohtaja määräsi pidettäväksi nimenhuutoäänestyksen seuraavasti JAA = esittelijän pohjaesitys EI = Häggin muutosesitys Äänestyksen tulos JAA 6 (Lakee, Sandelin, Santala, Suhonen, Takalo-Eskola, Tofferi) 3 EI (Mattila, Vuorisalo, Hägg) 1 TYHJÄ (Lahtela) 1 POISSA (Niinimäki) Kunnanhallitus hyväksyi esittelijän pohjaesityksen äänin 6 JAA – 3 EI – 1 TYHJÄ – 1 POISSA. Päätös Kunnanhallitus päätti esittää valtuustolle, että se: 1. vahvistaa vuoden 2026 tuloveroprosentiksi 7,70 % sekä 2. vahvistaa kunnan vuoden 2026 kiinteistöveroprosenteiksi: - yleinen kiinteistöveroprosentti 1,18 % - maapohjan kiinteistöveroprosentti 1,30 % - vakituisten asuinrakennusten veroprosentti 0,48 % - yleishyödyllisen yhteisön veroprosentti 0,00 % - muiden asuinrakennusten veroprosentti 1,18 % - rakentamattomien rakennuspaikkojen veroprosentti 6,00 % - voimalaitosten kiinteistöveroprosentti 3,10 % Valtuusto 12.11.2025 § 101 1259/02.03.00.00/2025

Esitys

Kunnanvaltuusto päättää 1. vahvistaa vuoden 2026 tuloveroprosentiksi 7,70 % sekä 2. vahvistaa kunnan vuoden 2026 kiinteistöveroprosenteiksi: - yleinen kiinteistöveroprosentti 1,18 % - maapohjan kiinteistöveroprosentti 1,30 % - vakituisten asuinrakennusten veroprosentti 0,48 % - yleishyödyllisen yhteisön veroprosentti 0,00 % - muiden asuinrakennusten veroprosentti 1,18 % - rakentamattomien rakennuspaikkojen veroprosentti 6,00 % - voimalaitosten kiinteistöveroprosentti 3,10 % Käsittely Kenneth Morelius teki Visa Tarikan kannattamana esityksen, että kunnan tuloveroprosenttia ei koroteta vuodelle 2026, jolloin tuloveroprosentiksi vahvistetaan 7,50 %. Tuuli Sandelin teki SDP:n ja Vasemmiston valtuustoryhmän esityksen, että kunnan tuloveroprosenttia nostetaan 0,4 % -yksikköä vuodelle 2026, jolloin tuloveroprosentiksi vahvistetaan 7,90 %. Puheenjohtaja totesi, että keskustelun aikana on tehty kaksi kunnanhallituksen pohjaesityksestä poikkeavaa esitystä, joten asiassa tulee suorittaa äänestyksiä. Puheenjohtaja teki seuraavan äänestysehdotuksen; ensimmäisessä äänestyksessä asetetaan vastakkain SDP ja Vasemmiston valtuustoryhmän ja Kenneth Moreliuksen tekemät muutosesitykset ja toisessa äänestyksessä vastakkain ovat ensimmäisen äänestyksen voittanut esitys sekä kunnanhallituksen esitys. Äänestys 1 JAA = SDP:n ja Vasemmiston valtuustoryhmän esitys EI = Kenneth Moreliuksen esitys Äänestyksen tulos: JAA 32 ääntä EI 19 ääntä Ensimmäisen äänestyksen tuloksena kunnanvaltuusto hyväksyi SDP:n ja Vasemmiston valtuustoryhmän esityksen äänin 32–19. Äänestysluettelo on päätöksen liitteenä. Äänestys 2 JAA = kunnanhallituksen esitys EI = SDP:n ja Vasemmiston valtuustoryhmän esitys Äänestyksen tulos: JAA 22 ääntä EI 29 ääntä Toisen äänestyksen tuloksena kunnanvaltuusto hyväksyi SDP:n ja Vasemmiston valtuustoryhmän esityksen äänin 22–29. Äänestysluettelo on päätöksen liitteenä. Puheenjohtaja totesi käsittelyn lopputuloksena kunnanvaltuuston hyväksyneen kunnan tuloveroprosentiksi 7,90 %. Jussi Malkamäki teki Janne Taipaleen kannattamana esityksen, että rakentamattomien rakennuspaikkojen kiinteistöveroa ei nosteta, jolloin rakentamattomien rakennuspaikkojen veroprosentiksi vahvistetaan 4,30 %. Puheenjohtaja totesi, että valtuusto ei ole asiasta yksimielinen, joten asiassa tulee suorittaa äänestys. Puheenjohtaja teki seuraavan äänestysehdotuksen: JAA = kunnanhallituksen esitys EI = Jussi Malkamäen esitys Äänestyksen tulos: JAA 33 ääntä EI 18 ääntä Äänestyksen tuloksena kunnanvaltuusto hyväksyi kunnanhallituksen esityksen äänin 33–18. Äänestysluettelo on päätöksen liitteenä. Puheenjohtaja totesi käsittelyn lopputuloksena kunnanvaltuuston hyväksyneen rakentamattomien rakennuspaikkojen veroprosentiksi 6,00 %. Päätös Kunnanvaltuusto päätti 1. vahvistaa vuoden 2026 tuloveroprosentiksi 7,90 % sekä 2. vahvistaa kunnan vuoden 2026 kiinteistöveroprosenteiksi: - yleinen kiinteistöveroprosentti 1,18 % - maapohjan kiinteistöveroprosentti 1,30 % - vakituisten asuinrakennusten veroprosentti 0,48 % - yleishyödyllisen yhteisön veroprosentti 0,00 % - muiden asuinrakennusten veroprosentti 1,18 % - rakentamattomien rakennuspaikkojen veroprosentti 6,00 % - voimalaitosten kiinteistöveroprosentti 3,10 %

Liitteet

Alkuperäinen asiakirja