Nokia
- 3 609 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 551 €Verotulot asukasta kohden
- 614 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 255 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Nokia on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 29.12.2025 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 25 402 407 | 24 162 727 | 25 086 836 | 22 301 783 | 661 € | ||
| Myyntitulot | 6 496 848 | 6 544 532 | 6 675 423 | 6 808 920 | 179 € | ||
| Maksutulot | 7 248 879 | 7 800 635 | 8 439 737 | 5 388 335 | 213 € | ||
| Tuet ja avustukset | 999 304 | 1 205 224 | 1 294 603 | 1 253 915 | 33 € | ||
| Muut toimintatulot | 10 657 376 | 8 612 336 | 8 677 073 | 8 850 613 | 235 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 2 665 501 | 2 235 000 | 2 279 700 | 2 325 294 | 61 € | ||
| Toimintamenot | 127 379 425 | 131 989 865 | 134 366 261 | 137 388 627 | 3 609 € | ||
| Henkilöstömenot | 75 518 946 | 78 785 055 | 81 455 419 | 82 991 305 | 2 154 € | ||
| Palvelujen ostot | 29 877 140 | 31 151 200 | 30 934 008 | 32 199 793 | 852 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 9 702 025 | 9 558 450 | 9 680 016 | 9 830 465 | 261 € | ||
| Avustukset | 6 780 370 | 6 893 870 | 6 893 870 | 6 893 870 | 189 € | ||
| Muut toimintamenot | 5 500 944 | 5 601 290 | 5 402 948 | 5 473 194 | 153 € | ||
| Toimintakate | −99 311 517 | −105 592 138 | −106 999 725 | −112 761 550 | −2 887 € | ||
| Verotulot | 88 300 000 | 93 300 000 | 97 700 000 | 107 200 000 | 2 551 € | ||
| Valtionosuudet | 22 167 468 | 22 470 200 | 22 386 700 | 22 926 800 | 614 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 171 000 | −852 000 | −393 100 | −1 073 100 | −23 € | ||
| Vuosikate | 11 326 951 | 9 326 062 | 12 693 875 | 16 292 150 | 255 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 13 143 871 | 11 727 639 | 12 488 559 | 14 435 277 | 321 € | ||
| Satunnaiset erät | 5 735 272 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | 3 918 352 | −2 401 577 | 205 316 | 1 856 873 | −66 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 67 208 | 67 208 | 67 208 | 67 208 | 2 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | 3 985 560 | −2 334 369 | 272 524 | 1 924 081 | −64 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 53 835 000 | 28 930 000 | 35 960 000 | 30 430 000 | 791 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 345 000 | 0 | 100 000 | 0 | 0 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 1 070 000 | 1 070 000 | 1 070 000 | 1 070 000 | 29 € | ||
| Rakennukset | 3 990 000 | 15 360 000 | 23 610 000 | 18 660 000 | 420 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 2 925 000 | 14 025 000 | 22 040 000 | 17 945 000 | 384 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 40 000 | 0 | 0 | 1 € | ||
| Rakennukset: muut | 1 065 000 | 1 295 000 | 1 570 000 | 715 000 | 35 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 17 280 000 | 12 265 000 | 10 890 000 | 9 500 000 | 335 € | ||
| Koneet ja kalusto | 50 000 | 35 000 | 90 000 | 1 100 000 | 1 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 31 100 000 | 200 000 | 200 000 | 100 000 | 5 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 393 500 | 40 000 | 0 | 0 | 1 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 34 125 000 | 3 130 000 | 3 190 600 | 3 252 412 | 86 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −11 014 549 | −19 463 938 | −23 166 125 | −14 037 850 | −532 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 129 900 000 | 147 600 000 | 168 800 000 | 181 100 000 | 4 036 € | ||
| Henkilötyövuodet | 1 399 | 1 430 | 1 423 | 1 418 | |||
| Tuloveroprosentti | 8,4 | 8,4 | 8,4 | 8,4 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 132 M€ | 93,3 M€ | 22,5 M€ | 9,3 M€ | 28,9 M€ | 147,6 M€ | −2,4 M€ |
| 2025 | 126,8 M€ | 89 M€ | 21,7 M€ | 11 M€ | 28,2 M€ | 135,1 M€ | −1,8 M€ |
| 2024 | 116,1 M€ | 87,2 M€ | 18,8 M€ | 15,8 M€ | 35,6 M€ | 142,1 M€ | 0,5 M€ |
| 2023 | 110,5 M€ | 86,9 M€ | 19,2 M€ | 19,5 M€ | 34,8 M€ | 143,1 M€ | 4,7 M€ |
| 2022 | 225,9 M€ | 155,9 M€ | 51,3 M€ | 16,6 M€ | 41,3 M€ | 143,1 M€ | 1,5 M€ |
| 2021 | 208,8 M€ | 147 M€ | 46,3 M€ | 16,6 M€ | 36,2 M€ | 121 M€ | 3,4 M€ |
| 2020 | 200,4 M€ | 147,7 M€ | 41,1 M€ | 18,9 M€ | 30,5 M€ | 109,6 M€ | 4,6 M€ |
Kunnan perustelut
- Rahoitustulot (+) ja -menot (-)
- Korkokulujen arvioidaan kasvavan merkittävästi.
- Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi
- Vuodelle 2026 ennakoidaan merkittäviä kouluinvestointeja (ei niin isoja kuin v. 2027).
- Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi
- Investoidaan palolaitokseen.
- Rahoitusosuudet investointimenoihin
- Ei isoja rahoitusosuuksia vuonna 2026
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →