Naantali
- 3 774 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 482 €Verotulot asukasta kohden
- 522 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 419 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Naantali on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 30.12.2025 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 22 741 468 | 22 134 528 | 22 000 000 | 22 000 000 | 1 086 € | ||
| Myyntitulot | 9 054 320 | 9 012 865 | 9 178 000 | 9 178 000 | 442 € | ||
| Maksutulot | 2 367 828 | 2 468 528 | 2 469 000 | 2 469 000 | 121 € | ||
| Tuet ja avustukset | 474 740 | 435 900 | 436 000 | 436 000 | 21 € | ||
| Muut toimintatulot | 10 844 580 | 10 217 235 | 9 917 000 | 9 917 000 | 501 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 503 500 | 503 500 | 503 500 | 503 500 | 25 € | ||
| Toimintamenot | 75 139 594 | 76 947 632 | 77 490 000 | 79 315 000 | 3 774 € | ||
| Henkilöstömenot | 42 413 663 | 42 793 922 | 44 166 000 | 45 444 000 | 2 099 € | ||
| Palvelujen ostot | 18 604 492 | 19 735 285 | 18 724 000 | 18 830 000 | 968 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 9 444 494 | 9 546 470 | 9 832 000 | 10 027 000 | 468 € | ||
| Avustukset | 3 239 316 | 3 179 616 | 3 025 000 | 3 219 000 | 156 € | ||
| Muut toimintamenot | 1 437 629 | 1 692 339 | 1 743 000 | 1 795 000 | 83 € | ||
| Toimintakate | −51 894 626 | −54 309 604 | −54 986 500 | −56 811 500 | −2 664 € | ||
| Verotulot | 49 874 000 | 50 605 000 | 52 719 000 | 54 887 000 | 2 482 € | ||
| Valtionosuudet | 11 150 000 | 10 649 650 | 10 278 000 | 10 800 000 | 522 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 1 970 000 | 1 590 000 | 1 443 000 | 1 743 000 | 78 € | ||
| Vuosikate | 11 099 374 | 8 535 046 | 9 453 500 | 10 618 500 | 419 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 189 617 | 12 042 624 | 11 343 000 | 11 500 000 | 591 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −90 243 | −3 507 578 | −1 889 500 | −881 500 | −172 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 152 000 | 354 000 | 454 000 | 454 000 | 17 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | 61 757 | −3 153 578 | −1 435 500 | −427 500 | −155 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 25 792 010 | 24 423 657 | 16 886 000 | 14 515 522 | 1 198 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 329 833 | 270 000 | 260 000 | 240 000 | 13 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 2 450 002 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 5 € | ||
| Rakennukset | 14 077 175 | 11 347 657 | 6 070 000 | 6 386 522 | 557 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 8 620 175 | 6 457 657 | 5 770 000 | 3 966 522 | 317 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 220 000 | 270 000 | 20 000 | 1 120 000 | 13 € | ||
| Rakennukset: muut | 5 237 000 | 4 620 000 | 280 000 | 1 300 000 | 227 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 8 088 000 | 10 966 000 | 9 615 000 | 6 695 000 | 538 € | ||
| Koneet ja kalusto | 847 000 | 1 230 000 | 801 000 | 1 094 000 | 60 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 10 000 | 40 000 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 0 | 500 000 | 0 | 0 | 25 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 50 000 | 86 000 | 50 000 | 50 000 | 4 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 1 200 000 | 1 910 000 | 1 100 000 | 1 100 000 | 94 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −14 392 636 | −15 552 581 | −15 353 000 | −7 182 000 | −763 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 9 315 000 | 24 348 000 | 31 210 000 | 34 537 000 | 1 194 € | ||
| Henkilötyövuodet | 810 | 805 | 805 | 805 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 6,4 | 6,4 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 76,9 M€ | 50,6 M€ | 10,6 M€ | 8,5 M€ | 24,4 M€ | 24,3 M€ | −3,5 M€ |
| 2025 | 74,8 M€ | 49,9 M€ | 11,2 M€ | 11,5 M€ | 21,4 M€ | 12,3 M€ | 0,3 M€ |
| 2024 | 68 M€ | 47,7 M€ | 9,2 M€ | 12,7 M€ | 16,7 M€ | 3,2 M€ | 1,8 M€ |
| 2023 | 65,3 M€ | 49,4 M€ | 8,8 M€ | 16,7 M€ | 17,7 M€ | 19,6 M€ | 6 M€ |
| 2022 | 135,4 M€ | 99,2 M€ | 20,1 M€ | 9,8 M€ | 18,2 M€ | 30,3 M€ | −0,1 M€ |
| 2021 | 131,6 M€ | 95,1 M€ | 18,7 M€ | 8,8 M€ | 17,6 M€ | 25,8 M€ | −0,4 M€ |
| 2020 | 126,8 M€ | 94,7 M€ | 16,9 M€ | 10,5 M€ | 15 M€ | 24,9 M€ | 1,8 M€ |
Kunnan perustelut
- Tilinpäätössiirrot + (-)
- Johtuu poistoeron kasvusta vuonna 2026.
- Muut aineelliset hyödykkeet
- Investointimenojen osalta vuodet ovat erilaisia.
- Osakkeet ja osuudet
- Vuoden 2026 osakkeisiin ja osuuksiin sisältyy tytäryhtiön osakepääoman korotus.
- Rahoitusosuudet investointimenoihin
- Vuonna 2026 arvioidaan saatavan edellisvuotta enemmän rahoitusosuuksia.
- Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto)
- Vuoden 2026 luovutusvoittoihin sisältyy normaalien tonttimyyntien luovutusvoittojen lisäksi 400 000 euroa arvioitua tytäryhtiön purkuvoittoa.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Arvo on muuttunut, koska arvon laskentaan liittyvät summat ovat muuttuneet: vuosikate, investointimenot, pv. hyödykkeiden luovutustulot, rahoitusosuudet.
- Lainakanta 31.12.
- Tarkasteluvuoden arvioidun huonontuneen tuloksen ja kasvavien investointimenojen vuoksi lainakanta tulee nousemaan.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →