Loimaa
- 3 541 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 260 €Verotulot asukasta kohden
- 755 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 317 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Loimaa on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 19.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 12 603 853 | 13 698 175 | 11 379 679 | 11 586 679 | 906 € | ||
| Myyntitulot | 6 627 258 | 8 210 516 | 8 292 020 | 8 499 020 | 543 € | ||
| Maksutulot | 973 900 | 962 900 | 962 900 | 962 900 | 64 € | ||
| Tuet ja avustukset | 1 465 495 | 1 021 109 | 1 021 109 | 1 021 109 | 68 € | ||
| Muut toimintatulot | 3 537 200 | 3 503 650 | 1 103 650 | 1 103 650 | 232 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Toimintamenot | 51 848 088 | 53 556 792 | 53 760 349 | 54 862 849 | 3 541 € | ||
| Henkilöstömenot | 27 370 369 | 28 192 765 | 28 873 140 | 29 578 340 | 1 864 € | ||
| Palvelujen ostot | 13 864 557 | 14 876 998 | 15 196 400 | 15 501 000 | 984 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 5 612 173 | 5 466 920 | 4 676 600 | 4 769 300 | 361 € | ||
| Avustukset | 3 042 723 | 3 103 723 | 3 103 723 | 3 103 723 | 205 € | ||
| Muut toimintamenot | 1 958 266 | 1 916 386 | 1 910 486 | 1 910 486 | 127 € | ||
| Toimintakate | −39 244 235 | −39 858 617 | −42 380 670 | −43 276 170 | −2 635 € | ||
| Verotulot | 32 539 000 | 34 183 166 | 34 715 000 | 35 727 000 | 2 260 € | ||
| Valtionosuudet | 11 352 446 | 11 424 807 | 11 964 000 | 12 517 000 | 755 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | −557 801 | −952 601 | −388 801 | 111 199 | −63 € | ||
| Vuosikate | 4 089 410 | 4 796 755 | 3 909 529 | 5 079 029 | 317 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 800 512 | 4 851 996 | 4 440 631 | 4 932 609 | 321 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −711 102 | −55 241 | −531 102 | 146 420 | −4 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 55 464 | 55 241 | 36 582 | 36 420 | 4 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −655 638 | 0 | −494 520 | 182 840 | 0 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 12 300 000 | 9 660 000 | 6 540 000 | 8 610 000 | 639 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 650 000 | 310 000 | 300 000 | 300 000 | 20 € | ||
| Rakennukset | 1 189 000 | 3 370 000 | 980 000 | 2 330 000 | 223 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 620 000 | 2 770 000 | 450 000 | 1 850 000 | 183 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 109 000 | 50 000 | 30 000 | 30 000 | 3 € | ||
| Rakennukset: muut | 460 000 | 550 000 | 500 000 | 450 000 | 36 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 4 925 000 | 5 295 000 | 4 830 000 | 5 580 000 | 350 € | ||
| Koneet ja kalusto | 336 000 | 385 000 | 130 000 | 100 000 | 25 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 5 200 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 20 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 120 000 | 110 000 | 110 000 | 110 000 | 7 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −8 210 590 | −4 863 245 | −2 630 471 | −3 530 971 | −322 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 44 400 000 | 48 215 000 | 50 545 000 | 51 565 000 | 3 188 € | ||
| Henkilötyövuodet | 586 | 505 | 502 | 497 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 8,4 | 8,4 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 53,6 M€ | 34,2 M€ | 11,4 M€ | 4,8 M€ | 9,7 M€ | 48,2 M€ | −0,1 M€ |
| 2025 | 51,7 M€ | 33,2 M€ | 10,8 M€ | 4 M€ | 6,8 M€ | 44,4 M€ | −0,8 M€ |
| 2024 | 46,7 M€ | 31,9 M€ | 8,8 M€ | 4,4 M€ | 6,1 M€ | 31,4 M€ | −0,1 M€ |
| 2022 | 118,5 M€ | 58 M€ | 47,8 M€ | 4,3 M€ | 4,3 M€ | 0 M€ | −0,1 M€ |
| 2021 | 114,2 M€ | 56 M€ | 45 M€ | 5,8 M€ | 6,8 M€ | 39,3 M€ | 1,1 M€ |
| 2020 | 115,5 M€ | 56,8 M€ | 42,1 M€ | 4,2 M€ | 6,5 M€ | 42,4 M€ | −0 M€ |
Kunnan perustelut
- Rahoitustulot (+) ja -menot (-)
- Arvot ovat oikein. Lainamäärän kasvu, kyseessä lainojen korkokulut.
- Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi
- Arvot ovat oikein. Vuodelle 2026 Virttaan päiväkodin uudisrakennus ja vuodelle 2027 Metsämaan päiväkodin uudisrakennus.
- Osakkeet ja osuudet
- Arvot ovat oikein. Talousarviovuotena tullaan hankkimaan asunto-osakkeita.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Arvot ovat oikein. Investoinneissa päiväkodit uudisrakennukset.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →