Lieto
- 4 595 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 349 €Verotulot asukasta kohden
- 782 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 263 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Lieto on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 16.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 37 591 904 | 35 361 889 | 35 665 000 | 36 021 000 | 1 706 € | ||
| Myyntitulot | 16 503 848 | 16 775 018 | 16 943 000 | 17 112 000 | 809 € | ||
| Maksutulot | 2 122 800 | 2 280 500 | 2 303 000 | 2 326 000 | 110 € | ||
| Tuet ja avustukset | 836 300 | 802 200 | 810 000 | 818 000 | 39 € | ||
| Muut toimintatulot | 18 128 955 | 15 504 170 | 15 609 000 | 15 765 000 | 748 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Toimintamenot | 94 892 045 | 95 266 578 | 97 935 000 | 99 364 000 | 4 595 € | ||
| Henkilöstömenot | 44 514 432 | 44 860 773 | 46 521 000 | 47 273 000 | 2 164 € | ||
| Palvelujen ostot | 27 390 041 | 27 026 161 | 27 567 000 | 28 118 000 | 1 304 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 6 795 989 | 6 029 631 | 6 150 000 | 6 273 000 | 291 € | ||
| Avustukset | 2 845 730 | 3 007 000 | 3 067 000 | 2 778 000 | 145 € | ||
| Muut toimintamenot | 13 345 852 | 14 343 012 | 14 630 000 | 14 922 000 | 692 € | ||
| Toimintakate | −57 300 141 | −59 904 689 | −62 270 000 | −63 343 000 | −2 889 € | ||
| Verotulot | 47 422 000 | 48 705 000 | 52 293 000 | 55 703 000 | 2 349 € | ||
| Valtionosuudet | 16 302 838 | 16 222 000 | 16 222 000 | 16 222 000 | 782 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 868 000 | 430 000 | 151 000 | −228 000 | 21 € | ||
| Vuosikate | 7 292 697 | 5 452 311 | 6 396 000 | 8 354 000 | 263 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 300 000 | 7 300 000 | 7 800 000 | 7 900 000 | 352 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −7 303 | −1 847 689 | −1 404 000 | 454 000 | −89 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 5 000 | 165 000 | 325 000 | 325 000 | 8 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −2 303 | −1 682 689 | −1 079 000 | 779 000 | −81 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 21 055 000 | 21 135 000 | 22 870 000 | 15 025 000 | 1 019 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 96 € | ||
| Rakennukset | 10 045 000 | 11 315 000 | 13 610 000 | 6 045 000 | 546 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 9 360 000 | 10 367 500 | 9 432 500 | 2 982 500 | 500 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 2 € | ||
| Rakennukset: muut | 635 000 | 897 500 | 4 127 500 | 3 012 500 | 43 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 8 940 000 | 7 625 000 | 7 230 000 | 6 950 000 | 368 € | ||
| Koneet ja kalusto | 70 000 | 195 000 | 30 000 | 30 000 | 9 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 96 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | 14 153 000 | 14 362 000 | 20 720 000 | 14 995 000 | 693 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 74 917 000 | 89 347 000 | 106 777 000 | 114 707 000 | 4 310 € | ||
| Henkilötyövuodet | 820 | 830 | 830 | 830 | |||
| Tuloveroprosentti | 7,1 | 7,1 | 7,4 | 7,6 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 95,3 M€ | 48,7 M€ | 16,2 M€ | 5,5 M€ | 21,1 M€ | 89,3 M€ | −1,8 M€ |
| 2025 | 94,8 M€ | 49,5 M€ | 16,3 M€ | 7,2 M€ | 20,2 M€ | 77,4 M€ | −0,1 M€ |
| 2024 | 85,5 M€ | 44,4 M€ | 16,5 M€ | 8,2 M€ | 19,9 M€ | 69,6 M€ | 0,4 M€ |
| 2023 | 78 M€ | 44,6 M€ | 15 M€ | 12,4 M€ | 17,1 M€ | 69,9 M€ | 3,9 M€ |
| 2022 | 146,9 M€ | 89 M€ | 26,6 M€ | 9,3 M€ | 12,9 M€ | 74 M€ | 0,9 M€ |
| 2021 | 123 M€ | 81,9 M€ | 24,4 M€ | 4,8 M€ | 11,1 M€ | 76,8 M€ | −3,6 M€ |
| 2020 | 118 M€ | 83 M€ | 22,3 M€ | 8,5 M€ | 10,6 M€ | 76,3 M€ | 0,4 M€ |
Kunnan perustelut
- Rahoitustulot (+) ja -menot (-)
- Korkotuottoja lainoista
- Tilinpäätössiirrot + (-)
- Investointivarauksen purku
- Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi
- Vaihtelee vuosittain.
- Rakennukset: muut
- Vaihtelee vuosittian.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →