Laukaa
- 3 679 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 688 €Verotulot asukasta kohden
- 1 000 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 448 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Laukaa on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 8.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 11 392 320 | 10 068 890 | 10 675 560 | 11 294 370 | 535 € | ||
| Myyntitulot | 3 785 210 | 2 998 690 | 3 128 990 | 3 261 900 | 159 € | ||
| Maksutulot | 1 346 120 | 1 211 000 | 1 235 220 | 1 259 920 | 64 € | ||
| Tuet ja avustukset | 1 019 880 | 953 100 | 972 160 | 991 600 | 51 € | ||
| Muut toimintatulot | 5 241 110 | 4 906 100 | 5 339 190 | 5 780 950 | 261 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Toimintamenot | 72 319 230 | 69 198 020 | 70 581 180 | 73 039 700 | 3 679 € | ||
| Henkilöstömenot | 40 517 400 | 36 582 140 | 37 367 690 | 38 756 650 | 1 945 € | ||
| Palvelujen ostot | 18 719 260 | 20 501 330 | 20 621 680 | 21 104 440 | 1 090 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 5 353 350 | 4 914 790 | 5 013 090 | 5 113 350 | 261 € | ||
| Avustukset | 3 076 700 | 2 894 700 | 2 952 590 | 3 011 640 | 154 € | ||
| Muut toimintamenot | 4 652 520 | 4 305 060 | 4 626 130 | 5 053 620 | 229 € | ||
| Toimintakate | −60 926 910 | −59 129 130 | −59 905 620 | −61 745 330 | −3 144 € | ||
| Verotulot | 47 586 000 | 50 550 000 | 51 727 000 | 53 478 000 | 2 688 € | ||
| Valtionosuudet | 18 150 000 | 18 808 000 | 18 808 000 | 20 086 370 | 1 000 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | −1 730 000 | −1 800 000 | −1 830 000 | −1 905 000 | −96 € | ||
| Vuosikate | 3 079 090 | 8 428 870 | 8 799 380 | 9 914 040 | 448 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 035 000 | 7 540 000 | 7 690 000 | 7 465 000 | 401 € | ||
| Satunnaiset erät | 1 108 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −3 847 910 | 888 870 | 1 109 380 | 2 449 040 | 47 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −3 847 910 | 888 870 | 1 109 380 | 2 449 040 | 47 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 5 819 850 | 7 704 000 | 6 421 000 | 4 976 000 | 410 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 60 000 | 39 000 | 15 000 | 0 | 2 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 615 000 | 800 000 | 581 000 | 631 000 | 43 € | ||
| Rakennukset | 811 220 | 2 180 000 | 2 500 000 | 650 000 | 116 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 347 220 | 740 000 | 650 000 | 650 000 | 39 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 464 000 | 1 440 000 | 1 850 000 | 0 | 77 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 2 871 180 | 4 090 000 | 2 875 000 | 3 245 000 | 217 € | ||
| Koneet ja kalusto | 452 450 | 595 000 | 450 000 | 450 000 | 32 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 1 010 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 65 000 | 125 000 | 0 | 0 | 7 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 1 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −1 547 760 | 869 870 | 2 398 380 | 3 513 040 | 46 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 111 234 500 | 109 713 599 | 106 565 219 | 102 312 179 | 5 833 € | ||
| Henkilötyövuodet | 811 | 674 | 675 | 675 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 9,9 | 9,9 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 69,2 M€ | 50,6 M€ | 18,8 M€ | 8,4 M€ | 7,7 M€ | 109,7 M€ | 0,9 M€ |
| 2025 | 69,2 M€ | 48,1 M€ | 17,9 M€ | 4,6 M€ | 9,4 M€ | 116,2 M€ | −1,7 M€ |
| 2024 | 66,6 M€ | 45,8 M€ | 15,6 M€ | 2,9 M€ | 5,4 M€ | 106,3 M€ | −2,9 M€ |
| 2023 | 65,8 M€ | 42,9 M€ | 20,4 M€ | 8,6 M€ | 11,3 M€ | 112,9 M€ | 0,5 M€ |
| 2022 | 129,3 M€ | 75,7 M€ | 45,9 M€ | 6,4 M€ | 12,9 M€ | 111 M€ | −1,1 M€ |
| 2021 | 122,3 M€ | 72,7 M€ | 42,8 M€ | 6,7 M€ | 18,8 M€ | 113,2 M€ | −0,4 M€ |
| 2020 | 119,4 M€ | 72 M€ | 40,8 M€ | 7 M€ | 19,3 M€ | 105,1 M€ | 0 M€ |
Kunnan perustelut
- Rahoitusosuudet investointimenoihin
- Hankkeiden määrä ja niihin saatava rahoitus vaihtelevat vuosittain. Vuonna 2026 toteutetaan kaksi investointihanketta, joiden toteuttamiseen saadaan rahoitusta.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Laukaan kunnassa toteutetaan mittavia sopeutuksia vuonna 2026. Samalla investointeja on tarkasteltu kriittisesti. Toiminnan ja investointien rahavirta 869.870 euroa on talousarvion mukainen.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →