Kangasala
- 3 567 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 859 €Verotulot asukasta kohden
- 592 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 207 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Kangasala on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 16.12.2025 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 11 932 148 | 11 771 481 | 11 766 711 | 12 094 385 | 342 € | ||
| Myyntitulot | 2 119 739 | 2 124 239 | 2 244 384 | 2 275 132 | 62 € | ||
| Maksutulot | 2 340 272 | 2 596 997 | 2 240 937 | 2 285 756 | 76 € | ||
| Tuet ja avustukset | 874 990 | 811 492 | 878 422 | 825 490 | 24 € | ||
| Muut toimintatulot | 6 597 147 | 6 238 753 | 6 402 968 | 6 708 007 | 181 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Toimintamenot | 117 897 937 | 122 621 026 | 125 910 559 | 128 325 151 | 3 567 € | ||
| Henkilöstömenot | 63 748 128 | 66 667 509 | 68 529 173 | 69 836 653 | 1 939 € | ||
| Palvelujen ostot | 34 946 854 | 34 399 997 | 35 197 195 | 35 860 743 | 1 001 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 8 775 189 | 7 959 217 | 8 118 401 | 8 280 770 | 232 € | ||
| Avustukset | 6 997 141 | 7 723 407 | 7 877 876 | 8 035 433 | 225 € | ||
| Muut toimintamenot | 3 430 626 | 5 870 896 | 6 187 915 | 6 311 552 | 171 € | ||
| Toimintakate | −105 965 789 | −110 849 545 | −114 143 849 | −116 230 766 | −3 224 € | ||
| Verotulot | 92 271 700 | 98 291 000 | 102 084 000 | 107 226 000 | 2 859 € | ||
| Valtionosuudet | 19 873 448 | 20 342 206 | 20 342 206 | 20 342 206 | 592 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | −1 059 000 | −674 000 | −1 232 000 | −2 449 000 | −20 € | ||
| Vuosikate | 5 120 359 | 7 109 661 | 7 050 357 | 8 888 440 | 207 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 877 961 | 10 158 919 | 10 988 576 | 11 948 002 | 295 € | ||
| Satunnaiset erät | 28 700 000 | 6 700 000 | 0 | 0 | 195 € | ||
| Tilikauden tulos | 22 942 398 | 3 650 742 | −3 938 219 | −3 059 562 | 106 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 431 270 | 531 268 | 531 268 | 601 268 | 15 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | 23 373 668 | 4 182 010 | −3 406 951 | −2 458 294 | 122 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 53 520 000 | 33 781 000 | 34 992 000 | 32 980 000 | 983 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 29 € | ||
| Rakennukset | 14 600 000 | 7 580 000 | 14 400 000 | 11 600 000 | 220 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 13 950 000 | 6 880 000 | 13 500 000 | 10 700 000 | 200 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 650 000 | 700 000 | 900 000 | 900 000 | 20 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 6 970 000 | 12 830 000 | 18 720 000 | 17 710 000 | 373 € | ||
| Koneet ja kalusto | 2 005 000 | 2 021 000 | 822 000 | 2 620 000 | 59 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 28 945 000 | 10 350 000 | 50 000 | 50 000 | 301 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 900 000 | 1 200 000 | 0 | 0 | 35 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 53 843 700 | 11 300 000 | 530 000 | 530 000 | 329 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | 5 740 359 | −15 121 339 | −27 911 643 | −24 061 560 | −440 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 134 120 000 | 148 700 000 | 176 100 000 | 199 900 000 | 4 325 € | ||
| Henkilötyövuodet | 1 260 | 1 260 | 1 260 | 1 260 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 9,4 | 9,4 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 122,6 M€ | 98,3 M€ | 20,3 M€ | 7,1 M€ | 33,8 M€ | 148,7 M€ | 3,7 M€ |
| 2025 | 117,7 M€ | 94 M€ | 20,1 M€ | 7,6 M€ | 53,5 M€ | 134,1 M€ | 25,5 M€ |
| 2024 | 121,3 M€ | 87,7 M€ | 20,3 M€ | 6,6 M€ | 44,7 M€ | 134,5 M€ | −12,9 M€ |
| 2023 | 111,7 M€ | 80,5 M€ | 26,3 M€ | 18,2 M€ | 46,8 M€ | 110,9 M€ | −0,6 M€ |
| 2022 | 232 M€ | 147,7 M€ | 49,1 M€ | 11,2 M€ | 53,1 M€ | 95,5 M€ | −3,3 M€ |
| 2021 | 218,4 M€ | 137,7 M€ | 44,9 M€ | 9,2 M€ | 40,3 M€ | 101,9 M€ | −5,6 M€ |
| 2020 | 209,5 M€ | 138,5 M€ | 40,8 M€ | 13,3 M€ | 36,4 M€ | 88,2 M€ | 0,3 M€ |
Kunnan perustelut
- Muut toimintamenot
- Uuden toimitilarakennuksen vastikkeet sekä väistötilojen vuokrat.
- Satunnaiset erät
- Vuosi 2025: Kangasalan Vesi Oy:n yhtiöittämiseen liittyvä liiketoimintakauppa. Vuosi 2026: Sote-kiinteistöjen yhtiöittäminen.
- Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto)
- Vuonna 2025 investointihyödykkeiden luovutustuloissa on suurena eränä Kangasalan Vesi Oy:n yhtiöittämiseen liittyvä liiketoimintakauppa.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Toiminnan ja investointien rahavirta oli vuonna 2025 poikkeuksellisesti positiivinen Kangasalan Vesi Oy:n yhtiöittämiseen liittyvän liiketoimintakaupan vuoksi.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →