Kajaani
- 4 760 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 442 €Verotulot asukasta kohden
- 1 432 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 268 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Kajaani on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 31.12.2025 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 32 174 514 | 32 505 318 | 32 352 745 | 33 230 730 | 894 € | ||
| Myyntitulot | 15 571 263 | 15 716 767 | 15 979 972 | 16 340 213 | 432 € | ||
| Maksutulot | 3 121 750 | 3 364 388 | 3 365 097 | 3 407 029 | 93 € | ||
| Tuet ja avustukset | 3 692 174 | 3 655 734 | 3 710 572 | 3 771 772 | 101 € | ||
| Muut toimintatulot | 9 789 327 | 9 768 429 | 9 297 104 | 9 711 716 | 269 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 575 007 | 478 404 | 485 580 | 492 864 | 13 € | ||
| Toimintamenot | 170 707 403 | 173 119 059 | 174 197 296 | 175 789 958 | 4 760 € | ||
| Henkilöstömenot | 102 558 203 | 104 769 955 | 105 554 026 | 106 251 034 | 2 881 € | ||
| Palvelujen ostot | 36 290 317 | 37 187 324 | 37 257 660 | 37 664 096 | 1 022 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 15 932 743 | 15 505 678 | 15 599 741 | 15 832 969 | 426 € | ||
| Avustukset | 8 904 319 | 9 080 740 | 9 097 397 | 9 188 937 | 250 € | ||
| Muut toimintamenot | 7 021 821 | 6 575 362 | 6 688 472 | 6 852 922 | 181 € | ||
| Toimintakate | −137 957 882 | −140 135 337 | −141 358 971 | −142 066 364 | −3 853 € | ||
| Verotulot | 86 147 000 | 88 831 000 | 90 427 000 | 93 630 000 | 2 442 € | ||
| Valtionosuudet | 53 986 032 | 52 083 829 | 52 526 000 | 56 643 000 | 1 432 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 8 787 955 | 8 957 000 | 9 465 364 | 9 365 364 | 246 € | ||
| Vuosikate | 10 963 105 | 9 736 492 | 11 059 393 | 17 572 000 | 268 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 781 802 | 15 217 271 | 15 160 606 | 15 150 715 | 418 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −4 818 697 | −5 480 779 | −4 101 213 | 2 421 285 | −151 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 2 090 678 | 2 545 956 | 2 317 423 | 2 317 423 | 70 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −2 728 019 | −2 934 823 | −1 783 790 | 4 738 708 | −81 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 30 966 845 | 25 707 000 | 16 925 000 | 16 450 000 | 707 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 30 496 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | 41 € | ||
| Rakennukset | 5 490 000 | 4 725 000 | 6 950 000 | 5 150 000 | 130 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 4 945 000 | 4 065 000 | 6 600 000 | 4 800 000 | 112 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 545 000 | 660 000 | 350 000 | 350 000 | 18 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 8 368 339 | 7 872 000 | 7 365 000 | 8 530 000 | 216 € | ||
| Koneet ja kalusto | 1 578 010 | 1 530 000 | 1 110 000 | 1 270 000 | 42 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 14 000 000 | 10 080 000 | 0 | 0 | 277 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 517 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −7 852 000 | −20 971 000 | −6 498 000 | 948 000 | −577 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 127 000 000 | 143 400 000 | 143 700 000 | 138 380 000 | 3 943 € | ||
| Henkilötyövuodet | 1 761 | 1 780 | 1 741 | 1 734 | |||
| Tuloveroprosentti | 8,4 | 8,4 | 8,4 | 8,4 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 173,1 M€ | 88,8 M€ | 52,1 M€ | 9,7 M€ | 25,7 M€ | 143,4 M€ | −5,5 M€ |
| 2025 | 170,6 M€ | 86,1 M€ | 54 M€ | 11,1 M€ | 16,3 M€ | 122 M€ | −4,7 M€ |
| 2024 | 158,9 M€ | 83,3 M€ | 48,7 M€ | 12,2 M€ | 20,2 M€ | 129 M€ | −4,4 M€ |
| 2023 | 159 M€ | 84,5 M€ | 45,1 M€ | 15,9 M€ | 22 M€ | 143,3 M€ | −1,9 M€ |
| 2022 | 319,2 M€ | 148,1 M€ | 122,2 M€ | 1 M€ | 25,8 M€ | 140,8 M€ | −16,8 M€ |
| 2021 | 310,4 M€ | 144,3 M€ | 117,2 M€ | 15 M€ | 15,4 M€ | 143 M€ | −2,5 M€ |
| 2020 | 317,4 M€ | 143,7 M€ | 109,5 M€ | 12,6 M€ | 28,8 M€ | 134 M€ | −3,4 M€ |
Kunnan perustelut
- Osakkeet ja osuudet
- Osakkeet ja osuudet luku on oikein, osakkeita ja osuuksia tulee v. 2026 hankituksi 10 080 000,00 euroa.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Toiminnan ja investointien rahavirta on muuttunut yli 50% -20971000, ed. vuosi -5129515 koska näin on suunniteltu (investoinnit ym). Tiedot ovat oikein.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →