Jyväskylä
- 3 206 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 438 €Verotulot asukasta kohden
- 379 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 340 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Jyväskylä on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 9.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 98 748 922 | 98 349 481 | 100 323 500 | 95 767 500 | 656 € | ||
| Myyntitulot | 35 832 708 | 34 009 392 | 34 053 100 | 34 053 200 | 227 € | ||
| Maksutulot | 15 770 700 | 16 183 700 | 16 171 700 | 16 171 700 | 108 € | ||
| Tuet ja avustukset | 15 106 916 | 14 051 504 | 13 753 500 | 13 753 500 | 94 € | ||
| Muut toimintatulot | 32 038 598 | 34 104 885 | 36 345 200 | 31 789 100 | 228 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 2 255 900 | 2 105 900 | 2 114 000 | 2 120 200 | 14 € | ||
| Toimintamenot | 462 453 222 | 480 525 281 | 505 151 700 | 524 895 300 | 3 206 € | ||
| Henkilöstömenot | 232 330 390 | 244 237 502 | 253 401 500 | 261 211 200 | 1 629 € | ||
| Palvelujen ostot | 143 018 663 | 152 382 450 | 156 182 600 | 166 008 300 | 1 017 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 24 390 138 | 24 984 178 | 25 831 600 | 26 614 300 | 167 € | ||
| Avustukset | 43 540 117 | 40 709 957 | 53 441 100 | 53 853 100 | 272 € | ||
| Muut toimintamenot | 19 173 914 | 18 211 194 | 16 294 900 | 17 208 400 | 121 € | ||
| Toimintakate | −361 448 400 | −380 069 900 | −402 714 200 | −427 007 600 | −2 536 € | ||
| Verotulot | 342 029 900 | 365 400 000 | 378 100 000 | 394 100 000 | 2 438 € | ||
| Valtionosuudet | 48 995 000 | 56 753 100 | 73 273 000 | 89 207 000 | 379 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 12 847 500 | 8 832 500 | 8 132 500 | 7 132 500 | 59 € | ||
| Vuosikate | 42 424 000 | 50 915 700 | 56 791 300 | 63 431 900 | 340 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 60 265 000 | 59 885 900 | 62 723 000 | 66 359 800 | 400 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −17 841 000 | −8 970 200 | −5 931 700 | −2 927 900 | −60 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 340 400 | 340 400 | 340 400 | 340 400 | 2 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −17 500 600 | −8 629 800 | −5 591 300 | −2 587 500 | −58 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 96 869 700 | 85 103 000 | 109 031 000 | 103 631 000 | 568 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 2 834 000 | 2 941 000 | 2 941 000 | 2 941 000 | 20 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 6 000 000 | 6 000 000 | 6 000 000 | 6 000 000 | 40 € | ||
| Rakennukset | 42 824 700 | 34 650 000 | 39 800 000 | 47 400 000 | 231 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 32 732 000 | 30 150 000 | 30 600 000 | 39 600 000 | 201 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 10 092 700 | 4 500 000 | 9 200 000 | 7 800 000 | 30 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 33 180 000 | 30 030 000 | 34 300 000 | 42 660 000 | 200 € | ||
| Koneet ja kalusto | 4 831 000 | 9 082 000 | 9 790 000 | 4 430 000 | 61 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 7 200 000 | 2 400 000 | 16 200 000 | 200 000 | 16 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 0 | 140 000 | 0 | 0 | 1 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 11 000 000 | 13 700 000 | 11 500 000 | 11 500 000 | 91 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −53 370 700 | −30 347 300 | −50 739 700 | −38 699 100 | −202 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 418 433 398 | 422 656 499 | 473 396 199 | 512 095 299 | 2 820 € | ||
| Henkilötyövuodet | 4 426 | 4 412 | 4 250 | 4 250 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 8,1 | 8,1 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 480,5 M€ | 365,4 M€ | 56,8 M€ | 50,9 M€ | 85,1 M€ | 422,7 M€ | −9 M€ |
| 2025 | 469,2 M€ | 351,6 M€ | 48,5 M€ | 41,2 M€ | 83,7 M€ | 433,6 M€ | −19 M€ |
| 2024 | 426,2 M€ | 338,1 M€ | 30,2 M€ | 50,8 M€ | 96,1 M€ | 434,7 M€ | −7,4 M€ |
| 2023 | 419,9 M€ | 322 M€ | 59 M€ | 60,4 M€ | 125,9 M€ | 400,1 M€ | 1,9 M€ |
| 2022 | 951 M€ | 588 M€ | 220,4 M€ | 39,3 M€ | 119,3 M€ | 450 M€ | −20,1 M€ |
| 2021 | 899,6 M€ | 561 M€ | 210,1 M€ | 35,7 M€ | 77,2 M€ | 459,3 M€ | 3,2 M€ |
| 2020 | 874,7 M€ | 562,4 M€ | 193,8 M€ | 54,6 M€ | 83,7 M€ | 434,6 M€ | −0,3 M€ |
Kunnan perustelut
- Osakkeet ja osuudet
- Vuoden 2026 talousarviossa on varauduttu uuden Hippos-liikuntakeskuksen investointeihin.
- Rahoitusosuudet investointimenoihin
- Vuoden 2026 investointeihin ollaan saamassa rahoitusosuutta.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →