Imatra
- 3 879 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 693 €Verotulot asukasta kohden
- 862 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 383 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Imatra on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 14.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 16 861 426 | 17 966 250 | 18 212 662 | 18 501 104 | 738 € | ||
| Myyntitulot | 8 654 695 | 8 603 111 | 8 741 373 | 8 884 138 | 353 € | ||
| Maksutulot | 2 025 686 | 2 183 022 | 2 237 514 | 2 277 667 | 90 € | ||
| Tuet ja avustukset | 1 318 500 | 2 210 717 | 2 186 538 | 2 212 823 | 91 € | ||
| Muut toimintatulot | 4 862 545 | 4 969 400 | 5 047 237 | 5 126 476 | 204 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Toimintamenot | 92 130 544 | 94 439 971 | 96 969 475 | 98 237 165 | 3 879 € | ||
| Henkilöstömenot | 38 610 406 | 39 899 020 | 41 346 710 | 41 893 151 | 1 639 € | ||
| Palvelujen ostot | 30 442 294 | 31 134 036 | 31 525 319 | 31 997 809 | 1 279 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 3 676 230 | 3 487 782 | 3 573 946 | 3 632 883 | 143 € | ||
| Avustukset | 5 638 498 | 7 315 950 | 7 770 950 | 7 770 950 | 301 € | ||
| Muut toimintamenot | 13 763 116 | 12 603 183 | 12 752 550 | 12 942 372 | 518 € | ||
| Toimintakate | −75 269 118 | −76 473 721 | −78 756 813 | −79 736 061 | −3 141 € | ||
| Verotulot | 62 351 000 | 65 561 000 | 66 144 371 | 67 614 000 | 2 693 € | ||
| Valtionosuudet | 21 089 282 | 20 987 921 | 19 875 772 | 18 764 231 | 862 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | −585 783 | −748 394 | −975 772 | −1 842 481 | −31 € | ||
| Vuosikate | 7 585 381 | 9 326 806 | 6 287 558 | 4 799 689 | 383 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 059 486 | 10 982 040 | 11 144 508 | 11 248 200 | 451 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −3 474 105 | −1 655 234 | −4 856 950 | −6 448 511 | −68 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | −50 846 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −3 524 951 | −1 655 234 | −4 856 950 | −6 448 511 | −68 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 13 607 087 | 10 238 458 | 9 949 000 | 7 447 000 | 421 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 323 488 | 357 000 | 212 000 | 61 000 | 15 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 1 009 000 | 1 028 000 | 570 000 | 300 000 | 42 € | ||
| Rakennukset | 0 | 90 000 | 160 000 | 40 000 | 4 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 0 | 90 000 | 160 000 | 40 000 | 4 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 8 107 367 | 7 836 388 | 8 620 000 | 6 619 000 | 322 € | ||
| Koneet ja kalusto | 50 852 | 752 500 | 212 000 | 20 000 | 31 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 4 116 380 | 174 570 | 175 000 | 407 000 | 7 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 222 694 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 318 053 | 500 000 | 1 385 000 | 800 000 | 21 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | 5 480 959 | 411 652 | 2 276 442 | 1 847 311 | 17 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 125 532 000 | 123 532 000 | 126 132 000 | 129 732 000 | 5 074 € | ||
| Henkilötyövuodet | 719 | 698 | 690 | 680 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 8,6 | 8,6 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 94,4 M€ | 65,6 M€ | 21 M€ | 9,3 M€ | 10,2 M€ | 123,5 M€ | −1,7 M€ |
| 2025 | 92,4 M€ | 65,1 M€ | 20,3 M€ | 9 M€ | 9,1 M€ | 125,5 M€ | −2,1 M€ |
| 2024 | 85,3 M€ | 62,3 M€ | 17,7 M€ | 10,8 M€ | 13,9 M€ | 123,6 M€ | −0,6 M€ |
| 2023 | 84,1 M€ | 57,1 M€ | 23,9 M€ | 14,1 M€ | 17,7 M€ | 124,1 M€ | 3,3 M€ |
| 2022 | 191,6 M€ | 110 M€ | 70,8 M€ | 9,7 M€ | 19,5 M€ | 117,5 M€ | 0 M€ |
| 2021 | 187,5 M€ | 110,3 M€ | 66,9 M€ | 9,3 M€ | 15,8 M€ | 104,5 M€ | −0 M€ |
| 2020 | 180,7 M€ | 106,9 M€ | 60,2 M€ | 7,9 M€ | 37,6 M€ | 119,7 M€ | −0,9 M€ |
Kunnan perustelut
- Tuet ja avustukset
- Ennakoidut laskennalliset maahanmuuttokorvaukset
- Maa- ja vesialueet
- Ennakoitu, merkittävä maakauppa
- Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto)
- Huoneisto-osakkeiden myynti
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Hyväksytyn talousarvion mukainen toiminnan ja investointien rahavirta
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →