Hyvinkää
- 3 415 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 633 €Verotulot asukasta kohden
- 349 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 356 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Hyvinkää on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 15.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 36 714 816 | 37 874 703 | 39 838 000 | 41 249 000 | 806 € | ||
| Myyntitulot | 14 383 266 | 14 672 003 | 15 038 000 | 15 339 000 | 312 € | ||
| Maksutulot | 5 058 400 | 5 397 300 | 5 494 000 | 5 604 000 | 115 € | ||
| Tuet ja avustukset | 1 413 850 | 1 410 800 | 1 411 000 | 1 411 000 | 30 € | ||
| Muut toimintatulot | 15 859 300 | 16 394 600 | 17 895 000 | 18 895 000 | 349 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 2 005 000 | 1 727 000 | 1 727 000 | 1 727 000 | 37 € | ||
| Toimintamenot | 153 314 017 | 160 555 536 | 166 784 000 | 170 993 000 | 3 415 € | ||
| Henkilöstömenot | 87 407 834 | 91 970 730 | 95 598 000 | 99 163 000 | 1 956 € | ||
| Palvelujen ostot | 32 124 591 | 33 843 648 | 35 966 000 | 35 941 000 | 720 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 12 517 938 | 12 882 255 | 13 059 000 | 13 307 000 | 274 € | ||
| Avustukset | 10 649 493 | 11 277 595 | 11 429 000 | 11 646 000 | 240 € | ||
| Muut toimintamenot | 10 614 161 | 10 581 308 | 10 732 000 | 10 936 000 | 225 € | ||
| Toimintakate | −114 594 201 | −120 953 833 | −125 219 000 | −128 017 000 | −2 573 € | ||
| Verotulot | 118 900 000 | 123 800 000 | 125 500 000 | 128 700 000 | 2 633 € | ||
| Valtionosuudet | 15 885 000 | 16 416 000 | 17 092 000 | 18 936 000 | 349 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | −247 650 | −2 510 000 | −4 300 000 | −5 910 000 | −53 € | ||
| Vuosikate | 19 943 149 | 16 752 167 | 13 073 000 | 13 709 000 | 356 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 273 000 | 20 800 000 | 23 500 000 | 25 900 000 | 442 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | 2 670 149 | −4 047 833 | −10 427 000 | −12 191 000 | −86 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 367 000 | 367 000 | 700 000 | 1 158 000 | 8 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | 3 037 149 | −3 680 833 | −9 727 000 | −11 033 000 | −78 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 60 760 536 | 78 413 000 | 59 754 000 | 45 070 000 | 1 668 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 600 000 | 900 000 | 400 000 | 400 000 | 19 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | 32 € | ||
| Rakennukset | 44 467 536 | 54 950 000 | 33 919 000 | 20 200 000 | 1 169 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 41 121 001 | 51 750 000 | 32 919 000 | 19 200 000 | 1 101 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 700 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 15 € | ||
| Rakennukset: muut | 3 346 535 | 2 500 000 | 0 | 0 | 53 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 12 794 000 | 18 383 000 | 22 235 000 | 22 070 000 | 391 € | ||
| Koneet ja kalusto | 1 324 000 | 2 580 000 | 1 600 000 | 800 000 | 55 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 75 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 2 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 3 500 000 | 3 500 000 | 5 000 000 | 6 000 000 | 74 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −39 959 737 | −60 160 832 | −45 181 921 | −29 861 759 | −1 280 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 129 718 194 | 189 243 194 | 234 243 194 | 263 993 194 | 4 025 € | ||
| Henkilötyövuodet | 1 561 | 1 563 | 1 563 | 1 563 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 7,7 | 7,7 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 160,6 M€ | 123,8 M€ | 16,4 M€ | 16,8 M€ | 78,4 M€ | 189,2 M€ | −4 M€ |
| 2025 | 152,3 M€ | 121,6 M€ | 14,8 M€ | 21,1 M€ | 65,4 M€ | 148,9 M€ | −1 M€ |
| 2024 | 144,8 M€ | 114,3 M€ | 12,5 M€ | 19,7 M€ | 56,3 M€ | 128,9 M€ | −2,2 M€ |
| 2023 | 141,2 M€ | 121,1 M€ | 20,6 M€ | 40,3 M€ | 36,2 M€ | 127,6 M€ | 18,9 M€ |
| 2022 | 313,8 M€ | 227,1 M€ | 68 M€ | 24,2 M€ | 29,2 M€ | 155,3 M€ | 3,2 M€ |
| 2021 | 298,2 M€ | 214,8 M€ | 63,7 M€ | 20,4 M€ | 23,7 M€ | 175,3 M€ | 0,5 M€ |
| 2020 | 290 M€ | 209,5 M€ | 58 M€ | 15,6 M€ | 44,4 M€ | 156,7 M€ | −4,9 M€ |
Kunnan perustelut
- Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi
- Arvo on oikein. Tuleville vuosille on tarve investoida hyvinvointialueelle vuokrattuun kiinteistöön.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →