Hollola
- 4 080 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 457 €Verotulot asukasta kohden
- 779 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 342 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Hollola on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 17.12.2025 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 26 789 714 | 26 712 700 | 27 031 800 | 27 354 100 | 1 173 € | ||
| Myyntitulot | 17 668 200 | 20 099 100 | 20 447 500 | 20 716 700 | 883 € | ||
| Maksutulot | 1 666 500 | 1 906 300 | 1 915 900 | 1 925 700 | 84 € | ||
| Tuet ja avustukset | 2 291 714 | 998 500 | 1 004 500 | 1 010 600 | 44 € | ||
| Muut toimintatulot | 5 163 300 | 3 708 800 | 3 663 900 | 3 701 100 | 163 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 2 € | ||
| Toimintamenot | 89 772 714 | 92 932 800 | 95 969 400 | 97 602 200 | 4 080 € | ||
| Henkilöstömenot | 44 703 300 | 47 098 700 | 48 902 900 | 50 104 200 | 2 068 € | ||
| Palvelujen ostot | 28 612 500 | 29 925 600 | 30 879 700 | 30 923 800 | 1 314 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 4 824 700 | 5 174 100 | 5 344 100 | 5 506 100 | 227 € | ||
| Avustukset | 8 328 714 | 6 872 100 | 6 962 100 | 7 054 000 | 302 € | ||
| Muut toimintamenot | 3 303 500 | 3 862 300 | 3 880 600 | 4 014 100 | 170 € | ||
| Toimintakate | −62 933 000 | −66 170 100 | −68 887 600 | −70 198 100 | −2 905 € | ||
| Verotulot | 53 533 000 | 55 963 000 | 57 143 000 | 58 933 000 | 2 457 € | ||
| Valtionosuudet | 18 460 400 | 17 743 000 | 17 600 000 | 18 500 000 | 779 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 608 800 | 255 000 | −8 000 | −156 000 | 11 € | ||
| Vuosikate | 9 669 200 | 7 790 900 | 5 847 400 | 7 078 900 | 342 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 954 100 | 9 053 000 | 9 417 900 | 10 028 100 | 397 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | 715 100 | −1 262 100 | −3 570 500 | −2 949 200 | −55 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 621 700 | 1 459 000 | 1 332 000 | 1 455 300 | 64 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | 1 336 800 | 196 900 | −2 238 500 | −1 493 900 | 9 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 31 602 000 | 21 460 000 | 14 932 000 | 7 986 000 | 942 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 13 600 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 1 100 000 | 1 100 000 | 1 100 000 | 1 100 000 | 48 € | ||
| Rakennukset | 8 735 000 | 11 775 000 | 7 485 000 | 1 060 000 | 517 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 1 735 000 | 1 725 000 | 1 985 000 | 1 060 000 | 76 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 7 000 000 | 10 050 000 | 5 500 000 | 0 | 441 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 7 345 000 | 8 155 000 | 6 047 000 | 5 533 000 | 358 € | ||
| Koneet ja kalusto | 822 000 | 430 000 | 300 000 | 293 000 | 19 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 1 207 000 | 6 700 000 | 0 | 0 | 294 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 14 080 000 | 480 000 | 480 000 | 480 000 | 21 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −8 725 400 | −6 789 100 | −8 904 600 | −727 100 | −298 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 17 100 000 | 25 391 700 | 34 383 400 | 35 175 100 | 1 115 € | ||
| Henkilötyövuodet | 865 | 837 | 837 | 837 | |||
| Tuloveroprosentti | 8,3 | 8,3 | 8,3 | 8,3 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 92,9 M€ | 56 M€ | 17,7 M€ | 7,8 M€ | 21,5 M€ | 25,4 M€ | −1,3 M€ |
| 2025 | 87,7 M€ | 54,1 M€ | 18,5 M€ | 8,4 M€ | 19,7 M€ | 27 M€ | −0,5 M€ |
| 2024 | 77 M€ | 51,2 M€ | 17,4 M€ | 8,3 M€ | 18,7 M€ | 19,6 M€ | −0,1 M€ |
| 2023 | 73,3 M€ | 52 M€ | 21 M€ | 15,5 M€ | 14 M€ | 23,8 M€ | 5,5 M€ |
| 2022 | 151,3 M€ | 100 M€ | 46,5 M€ | 9,8 M€ | 16,1 M€ | 58,4 M€ | 0,4 M€ |
| 2021 | 143,4 M€ | 96,2 M€ | 43 M€ | 9,1 M€ | 17 M€ | 60,6 M€ | −0,6 M€ |
| 2020 | 142,2 M€ | 94,9 M€ | 41,5 M€ | 7,1 M€ | 19,3 M€ | 62 M€ | −1,1 M€ |
Kunnan perustelut
- Rahoitustulot (+) ja -menot (-)
- osinkotuotot kasvanut ja korkokulut pienemmät, uutta lainaa ei ole nostettu
- Tilinpäätössiirrot + (-)
- Investoinnit valmistuu, investointivarauksia puretaan, poistoeron muutosta kirjataan
- Rahoitusosuudet investointimenoihin
- Vakuutuskorvaus palaneen koulun investointiin
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →