Hamina
- 3 622 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 752 €Verotulot asukasta kohden
- 99 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 466 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Hamina on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 12.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |
|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 22 561 200 | 23 173 200 | 21 705 400 | 23 007 300 | 1 212 € |
| Myyntitulot | 10 557 800 | 11 322 200 | 10 822 900 | 11 831 100 | 592 € |
| Maksutulot | 864 500 | 594 700 | 594 200 | 583 000 | 31 € |
| Tuet ja avustukset | 682 800 | 713 700 | 460 700 | 700 700 | 37 € |
| Muut toimintatulot | 10 456 100 | 10 542 600 | 9 827 600 | 9 892 500 | 552 € |
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Valmistus omaan käyttöön | 115 500 | 245 500 | 245 500 | 245 500 | 13 € |
| Toimintamenot | 66 455 200 | 69 225 300 | 67 464 100 | 68 160 300 | 3 622 € |
| Henkilöstömenot | 36 695 500 | 38 339 100 | 38 118 500 | 38 569 300 | 2 006 € |
| Palvelujen ostot | 15 826 500 | 16 881 000 | 16 188 800 | 16 916 000 | 883 € |
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 6 057 900 | 6 048 900 | 5 806 700 | 5 823 000 | 316 € |
| Avustukset | 4 057 800 | 3 934 900 | 3 870 400 | 3 870 500 | 206 € |
| Muut toimintamenot | 3 817 500 | 4 021 400 | 3 479 700 | 2 981 500 | 210 € |
| Toimintakate | −43 778 500 | −45 806 600 | −45 513 200 | −44 907 500 | −2 397 € |
| Verotulot | 52 522 000 | 52 598 000 | 53 859 000 | 55 033 000 | 2 752 € |
| Valtionosuudet | −1 589 300 | 1 900 000 | 943 800 | 259 400 | 99 € |
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 627 000 | 207 600 | −71 400 | −440 400 | 11 € |
| Vuosikate | 7 781 200 | 8 899 000 | 9 218 200 | 9 944 500 | 466 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 16 661 000 | 11 020 000 | 11 079 000 | 11 076 000 | 577 € |
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Tilikauden tulos | −8 879 800 | −2 121 000 | −1 860 800 | −1 131 500 | −111 € |
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 150 000 | 270 000 | 250 000 | 230 000 | 14 € |
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −8 729 800 | −1 851 000 | −1 610 800 | −901 500 | −97 € |
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 10 821 400 | 13 426 500 | 11 377 000 | 11 850 000 | 702 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Maa- ja vesialueet | 600 000 | 1 500 000 | 900 000 | 900 000 | 78 € |
| Rakennukset | 2 865 700 | 4 488 000 | 2 750 000 | 2 870 000 | 235 € |
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 1 320 700 | 240 000 | 340 000 | 460 000 | 13 € |
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 30 000 | 0 | 140 000 | 0 | 0 € |
| Rakennukset: muut | 1 515 000 | 4 248 000 | 2 270 000 | 2 410 000 | 222 € |
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 6 475 000 | 6 845 500 | 7 357 000 | 7 910 000 | 358 € |
| Koneet ja kalusto | 630 700 | 473 000 | 370 000 | 170 000 | 25 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € |
| Osakkeet ja osuudet | 250 000 | 120 000 | 0 | 0 | 6 € |
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 102 000 | 315 000 | 0 | 0 | 16 € |
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 145 000 | 435 000 | 45 000 | 545 000 | 23 € |
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −2 763 200 | −3 627 500 | −1 983 800 | −1 250 500 | −190 € |
| Lainakanta 31.12. | 71 787 000 | 76 079 000 | 78 896 000 | 80 395 000 | 3 980 € |
| Henkilötyövuodet | 665 | 632 | 613 | 593 | |
| Tuloveroprosentti | – | – | 9,4 | 9,4 |
Talousarviot vuosittain
Kunkin vuoden talousarvio sellaisena kuin se on viimeksi ilmoitettu.
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 69,2 M€ | 52,6 M€ | 1,9 M€ | 8,9 M€ | 13,4 M€ | 76,1 M€ | −2,1 M€ |
| 2025 | 64,3 M€ | 54,5 M€ | −1,3 M€ | 10,2 M€ | 10 M€ | 84,3 M€ | −1,1 M€ |
| 2024 | 67,1 M€ | 52,5 M€ | −3,1 M€ | 5,4 M€ | 10,4 M€ | 75,9 M€ | −5,8 M€ |
| 2023 | 66,2 M€ | 54,7 M€ | 2,5 M€ | 13,8 M€ | 17,5 M€ | 56,3 M€ | 2,3 M€ |
| 2022 | 153 M€ | 93,9 M€ | 42,2 M€ | 11,3 M€ | 18,2 M€ | 84,9 M€ | 0,2 M€ |
| 2021 | 146,1 M€ | 89 M€ | 41,1 M€ | 13 M€ | 12,7 M€ | 81 M€ | 2,4 M€ |
| 2020 | 144,5 M€ | 86,5 M€ | 41,2 M€ | 11,1 M€ | 14,2 M€ | 87,2 M€ | 1,1 M€ |
Kunnan perustelut
- Valmistus omaan käyttöön
- Vuoden 2026 talousarvioon eri tulosalueet ovat lisänneet valmistusta omaan käyttöön.
- Valtionosuudet
- Haminan valtionosuudet nousevat arvion mukaan vuonna 2026 noin 1,9 milj. euroa positiivisiksi. Tämä johtuu verotulojen tasauksen nousemisesta 2,6 milj. euroa positiiviseksi, kun vuoden 2025 tasaus on ollut 0,1 milj. euroa negatiivinen.
- Tilinpäätössiirrot + (-)
- Tuloslaskelman kaava on ollut virheellinen ja se on nyt korjattu. Vuonna 2025 poistoeron vähennys on 150.000 euroa.
- Rakennukset: muut
- Vuonna 2025 on tehty toimitilojen pieniä peruskorjauksia. Vuonna 2026 tehdään koulun yhteyteen uusi liikuntahalli ja peruskorjataan vanha kiinteistö.
- Rahoitusosuudet investointimenoihin
- Vuonna 2026 rahoitusosuuksissa Kymenlaakson Liiton avustus 315.000 euroa Hiltzin väylän rakentamiseen. Vuonna 2025 osuuksissa varaus kaupungin museolle 67.000 euroa ja Hiltzin väylälle 35.000 euroa.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Vuoden 2025 toiminnan ja investointien rahavirta on osavuosikatsauksissa tehtyjen määrärahamuutosten vuoksi -2.763.200 euroa. Vuosikate on myös muuttunut. Mm. investointeihin on tehty lisäyksiä vuoden aikana yhteensä 800.700 euroa.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →