Eura
- 3 642 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 713 €Verotulot asukasta kohden
- 473 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 229 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Eura on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 15.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 8 395 321 | 7 834 110 | 7 995 700 | 8 123 600 | 712 € | ||
| Myyntitulot | 3 797 000 | 3 961 200 | 4 043 100 | 4 107 700 | 360 € | ||
| Maksutulot | 260 500 | 257 100 | 262 300 | 266 500 | 23 € | ||
| Tuet ja avustukset | 677 821 | 634 200 | 647 200 | 657 500 | 58 € | ||
| Muut toimintatulot | 3 660 000 | 2 981 610 | 3 043 100 | 3 091 900 | 271 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Toimintamenot | 38 871 179 | 40 080 230 | 40 793 705 | 41 382 234 | 3 642 € | ||
| Henkilöstömenot | 21 333 042 | 21 682 735 | 22 029 905 | 22 249 534 | 1 970 € | ||
| Palvelujen ostot | 8 880 450 | 9 045 089 | 9 224 400 | 9 405 400 | 822 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 4 491 404 | 3 893 478 | 3 971 300 | 4 048 400 | 354 € | ||
| Avustukset | 2 585 760 | 2 512 600 | 2 562 900 | 2 614 300 | 228 € | ||
| Muut toimintamenot | 1 580 523 | 2 946 328 | 3 005 200 | 3 064 600 | 268 € | ||
| Toimintakate | −30 475 858 | −32 246 120 | −32 798 005 | −33 258 634 | −2 930 € | ||
| Verotulot | 28 437 000 | 29 860 000 | 30 335 000 | 31 150 000 | 2 713 € | ||
| Valtionosuudet | 4 864 663 | 5 200 000 | 5 130 000 | 5 560 000 | 473 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | −738 300 | −291 000 | −327 300 | −417 300 | −26 € | ||
| Vuosikate | 2 087 505 | 2 522 880 | 2 339 695 | 3 034 066 | 229 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 184 731 | 3 453 366 | 3 526 000 | 3 663 500 | 314 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −2 097 226 | −930 486 | −1 186 305 | −629 434 | −85 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 12 035 | 5 792 | 8 000 | 8 000 | 1 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −2 085 191 | −924 694 | −1 178 305 | −621 434 | −84 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 4 045 000 | 6 960 490 | 4 860 000 | 5 820 000 | 632 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 100 000 | 100 000 | 0 | 0 | 9 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 9 € | ||
| Rakennukset | 1 570 000 | 910 000 | 1 710 000 | 2 450 000 | 83 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 200 000 | 830 000 | 1 590 000 | 2 310 000 | 75 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 1 150 000 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 220 000 | 80 000 | 120 000 | 140 000 | 7 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 2 040 000 | 2 290 000 | 2 800 000 | 2 870 000 | 208 € | ||
| Koneet ja kalusto | 35 000 | 150 000 | 200 000 | 350 000 | 14 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 200 000 | 3 410 490 | 50 000 | 50 000 | 310 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 760 000 | 15 643 144 | 264 300 | 261 000 | 1 421 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −1 357 495 | 11 045 533 | −2 420 305 | −2 685 934 | 1 004 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 40 857 851 | 32 207 851 | 28 987 066 | 26 088 359 | 2 927 € | ||
| Henkilötyövuodet | 393 | 393 | 393 | 393 | |||
| Tuloveroprosentti | 9,4 | 9,4 | 9,4 | 9,4 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 40,1 M€ | 29,9 M€ | 5,2 M€ | 2,5 M€ | 7 M€ | 32,2 M€ | −0,9 M€ |
| 2025 | 38,5 M€ | 28,8 M€ | 5,2 M€ | 3,4 M€ | 3,9 M€ | 39 M€ | −0,8 M€ |
| 2024 | 37,3 M€ | 26,5 M€ | 4,9 M€ | 2,6 M€ | 3,2 M€ | 39,1 M€ | −1,6 M€ |
| 2023 | 36,9 M€ | 25,8 M€ | 6,9 M€ | 4,9 M€ | 5,7 M€ | 35 M€ | 0,9 M€ |
| 2022 | 82,7 M€ | 47,7 M€ | 27,1 M€ | 3,9 M€ | 5,3 M€ | 39 M€ | −0 M€ |
| 2021 | 80,5 M€ | 46 M€ | 26,7 M€ | 3,4 M€ | 4,6 M€ | 45,4 M€ | −0,4 M€ |
| 2020 | 79,2 M€ | 46 M€ | 25,1 M€ | 2,7 M€ | 5,4 M€ | 34,5 M€ | −1,1 M€ |
Kunnan perustelut
- Muut toimintamenot
- Luovutustappiota kiinteistöjen yhtiöittämisestä
- Rahoitustulot (+) ja -menot (-)
- Lainoja tarkoitus lyhentää reilusti, joten korkomenot pienenevät
- Koneet ja kalusto
- Tulossa kaksi isompaa hankintaa
- Osakkeet ja osuudet
- Sotekiinteistöyhtiön muodostaminen
- Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto)
- Liittyy sotekiinteistöyhtiön muodostamiseen.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Sotekiinteistöyhtiöön liittyviä luovutustuloja
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →