Espoo
- 4 660 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 734 €Verotulot asukasta kohden
- 1 455 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 664 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Espoo on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 15.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 357 683 883 | 334 320 959 | 376 243 728 | 388 653 884 | 1 026 € | ||
| Myyntitulot | 48 330 141 | 46 111 811 | 49 827 952 | 50 061 481 | 142 € | ||
| Maksutulot | 94 522 000 | 85 016 683 | 92 552 120 | 91 867 535 | 261 € | ||
| Tuet ja avustukset | 15 722 663 | 15 036 186 | 15 064 943 | 14 379 706 | 46 € | ||
| Muut toimintatulot | 199 109 079 | 188 156 279 | 218 798 713 | 232 345 162 | 578 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 10 900 000 | 10 900 000 | 10 900 000 | 10 900 000 | 33 € | ||
| Toimintamenot | 1 467 766 373 | 1 517 854 730 | 1 571 468 326 | 1 617 880 453 | 4 660 € | ||
| Henkilöstömenot | 618 134 247 | 642 912 400 | 661 840 464 | 683 130 756 | 1 974 € | ||
| Palvelujen ostot | 523 890 601 | 543 930 955 | 570 488 524 | 584 763 823 | 1 670 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 60 273 701 | 64 271 346 | 65 423 216 | 66 626 267 | 197 € | ||
| Avustukset | 111 826 899 | 109 863 801 | 111 522 102 | 114 912 959 | 337 € | ||
| Muut toimintamenot | 153 640 924 | 156 876 228 | 162 194 020 | 168 446 648 | 482 € | ||
| Toimintakate | −1 099 182 490 | −1 172 633 770 | −1 184 324 598 | −1 218 326 570 | −3 600 € | ||
| Verotulot | 834 034 000 | 890 565 000 | 939 838 000 | 985 978 000 | 2 734 € | ||
| Valtionosuudet | 455 308 000 | 473 791 000 | 482 768 000 | 500 938 000 | 1 455 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 26 123 283 | 24 694 000 | 12 023 000 | 5 613 000 | 76 € | ||
| Vuosikate | 216 282 794 | 216 416 230 | 250 304 402 | 274 202 430 | 664 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 213 137 215 | 215 999 856 | 220 899 050 | 229 349 585 | 663 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | 3 145 578 | 416 374 | 29 405 352 | 44 852 845 | 1 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 5 014 750 | 5 014 750 | 5 014 750 | 5 014 750 | 15 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | 8 160 328 | 5 431 124 | 34 420 102 | 49 867 595 | 17 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 386 412 648 | 400 047 245 | 397 453 231 | 376 316 441 | 1 228 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 10 390 000 | 9 800 000 | 11 000 000 | 10 100 000 | 30 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 26 410 268 | 9 800 000 | 7 000 000 | 7 000 000 | 30 € | ||
| Rakennukset | 79 339 000 | 105 731 000 | 120 835 000 | 120 589 000 | 325 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 42 965 000 | 61 140 000 | 86 735 000 | 115 144 000 | 188 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 36 374 000 | 44 591 000 | 34 100 000 | 5 445 000 | 137 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 168 866 000 | 166 080 000 | 151 720 000 | 131 750 000 | 510 € | ||
| Koneet ja kalusto | 10 560 000 | 10 805 000 | 11 252 000 | 18 476 500 | 33 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 65 000 | 150 000 | 100 000 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 90 847 380 | 97 766 245 | 95 496 231 | 88 300 941 | 300 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 7 340 000 | 3 500 000 | 2 500 000 | 2 500 000 | 11 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 19 300 000 | 15 300 000 | 39 900 000 | 47 300 000 | 47 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −162 827 855 | −180 194 776 | −144 712 589 | −99 679 110 | −553 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 964 722 678 | 1 115 301 678 | 1 231 845 678 | 1 300 627 678 | 3 424 € | ||
| Henkilötyövuodet | 10 586 | 10 703 | 10 803 | 10 933 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 5,3 | 5,3 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1 517,9 M€ | 890,6 M€ | 473,8 M€ | 216,4 M€ | 400 M€ | 1 115,3 M€ | 0,4 M€ |
| 2025 | 1 453,3 M€ | 863 M€ | 449,3 M€ | 266,5 M€ | 355,1 M€ | 1 039,2 M€ | 54,3 M€ |
| 2024 | 1 349,2 M€ | 822,9 M€ | 398,7 M€ | 256,9 M€ | 318 M€ | 1 322,8 M€ | 53,8 M€ |
| 2023 | 1 269,7 M€ | 865 M€ | 356,8 M€ | 349,1 M€ | 315,5 M€ | 887,5 M€ | 154 M€ |
| 2022 | 2 091,6 M€ | 1 702,5 M€ | 156,4 M€ | 200,9 M€ | 313,7 M€ | 1 493,3 M€ | 8,5 M€ |
| 2021 | 2 018,5 M€ | 1 600 M€ | 125,3 M€ | 132,6 M€ | 377,7 M€ | 1 344,5 M€ | −52,6 M€ |
| 2020 | 1 931,5 M€ | 1 576,8 M€ | 97,6 M€ | 171,6 M€ | 404,7 M€ | 1 077,8 M€ | 3,9 M€ |
Kunnan perustelut
- Muut aineelliset hyödykkeet
- Kaupunki varautuu arvosoitinten hankintaan.
- Rahoitusosuudet investointimenoihin
- Infrarakentamiseen saatavat valtion rahoitusosuudet pienenevät.
- Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto)
- Maanmyynnin suhdannetilanne on edelleen haastava. Maanmyynnistä saatavia tulojen arvioita on pienennetty.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Kaupungin tilikauden tulos ja tulorahoitus heikkenee. Samanaikaisesti investointien määrä nousee. Nämä heikentävät toiminnan ja investointien rahavirtaa edellistä vuodesta.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →