Äänekoski
- 4 261 €Toimintamenot asukasta kohden
- 2 695 €Verotulot asukasta kohden
- 611 €Valtionosuudet asukasta kohden
- 272 €Vuosikate asukasta kohden
Valtuuston hyväksymä talousarvio vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kahdelle seuraavalle vuodelle, sellaisina kuin Äänekoski on ne ilmoittanut Valtiokonttorille.
Koko talousarvio 2026
Vaihe: lopullinen, hyväksytty 16.1.2026 · Euroa, ellei toisin mainita.
| Talousarvio 2025 muutoksineen | Talousarvio 2026 | Suunnitelma 2027 | Suunnitelma 2028 | asukasta kohden | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toimintatulot | 21 265 035 | 19 948 584 | 19 977 607 | 20 177 383 | 1 140 € | ||
| Myyntitulot | 10 657 285 | 10 242 284 | 10 236 887 | 10 339 256 | 586 € | ||
| Maksutulot | 2 369 900 | 1 760 800 | 1 644 255 | 1 660 698 | 101 € | ||
| Tuet ja avustukset | 634 700 | 681 000 | 693 939 | 700 878 | 39 € | ||
| Muut toimintatulot | 7 603 150 | 7 264 500 | 7 402 526 | 7 476 551 | 415 € | ||
| Valmistevarastojen muutos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Valmistus omaan käyttöön | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Toimintamenot | 74 071 931 | 74 528 794 | 76 681 907 | 77 825 208 | 4 261 € | ||
| Henkilöstömenot | 35 773 900 | 36 211 100 | 37 648 177 | 38 401 141 | 2 070 € | ||
| Palvelujen ostot | 21 685 817 | 21 555 760 | 21 953 319 | 22 172 853 | 1 232 € | ||
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 6 596 380 | 6 783 250 | 6 912 132 | 6 981 253 | 388 € | ||
| Avustukset | 5 086 034 | 5 289 634 | 5 390 137 | 5 444 038 | 302 € | ||
| Muut toimintamenot | 4 929 800 | 4 689 050 | 4 778 142 | 4 825 923 | 268 € | ||
| Toimintakate | −52 806 896 | −54 580 210 | −56 704 300 | −57 647 825 | −3 120 € | ||
| Verotulot | 46 086 400 | 47 140 600 | 47 578 786 | 48 754 841 | 2 695 € | ||
| Valtionosuudet | 11 476 900 | 10 689 200 | 12 872 673 | 14 591 307 | 611 € | ||
| Rahoitustulot (+) ja -menot (-) | 1 250 000 | 1 500 000 | 1 530 000 | 1 530 000 | 86 € | ||
| Vuosikate | 6 006 404 | 4 749 590 | 5 277 159 | 7 228 323 | 272 € | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 290 000 | 8 290 000 | 8 500 000 | 8 200 000 | 474 € | ||
| Satunnaiset erät | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden tulos | −2 283 596 | −3 540 410 | −3 222 841 | −971 677 | −202 € | ||
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Tilikauden ylijäämä (alijäämä) | −2 283 596 | −3 540 410 | −3 222 841 | −971 677 | −202 € | ||
| Investointimenot yhteensä (brutto) | 12 188 458 | 11 049 000 | 6 170 000 | 4 590 000 | 632 € | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 0 | 125 000 | 0 | 0 | 7 € | ||
| Maa- ja vesialueet | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 29 € | ||
| Rakennukset | 9 628 958 | 6 844 000 | 1 620 000 | 970 000 | 391 € | ||
| Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi | 300 000 | 915 000 | 690 000 | 300 000 | 52 € | ||
| Rakennukset: sosiaali- ja terveystoimi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rakennukset: muut | 9 328 958 | 5 929 000 | 930 000 | 670 000 | 339 € | ||
| Kiinteät rakenteet ja laitteet | 1 965 000 | 3 415 000 | 3 885 000 | 3 055 000 | 195 € | ||
| Koneet ja kalusto | 94 500 | 165 000 | 165 000 | 65 000 | 9 € | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Osakkeet ja osuudet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 € | ||
| Rahoitusosuudet investointimenoihin | 95 000 | 179 000 | 0 | 0 | 10 € | ||
| Investointihyödykkeiden luovutustulot (brutto) | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 6 € | ||
| Toiminnan ja investointien rahavirta | −5 987 054 | −6 020 410 | −792 841 | 2 738 324 | −344 € | ||
| Lainakanta 31.12. | 71 979 646 | 78 129 572 | 79 027 580 | 76 386 304 | 4 467 € | ||
| Henkilötyövuodet | 730 | 730 | 730 | 730 | |||
| Tuloveroprosentti | – | – | 9,4 | 9,4 |
| Vuosi | Toimintamenot | Verotulot | Valtionosuudet | Vuosikate | Investoinnit | Lainakanta | Tilikauden tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 74,5 M€ | 47,1 M€ | 10,7 M€ | 4,7 M€ | 11 M€ | 78,1 M€ | −3,5 M€ |
| 2025 | 74,5 M€ | 48,1 M€ | 10,9 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ | 68,4 M€ | −2,2 M€ |
| 2024 | 61,5 M€ | 46 M€ | 10,5 M€ | 8,4 M€ | 3,4 M€ | 68,5 M€ | −0,1 M€ |
| 2023 | 63,3 M€ | 43,2 M€ | 15,6 M€ | 8,7 M€ | 8 M€ | 74,1 M€ | 0 M€ |
| 2022 | 140,5 M€ | 78,7 M€ | 51,5 M€ | 8,6 M€ | 8,5 M€ | 73 M€ | 0,1 M€ |
| 2021 | 134,3 M€ | 75,1 M€ | 50,3 M€ | 10 M€ | 9,7 M€ | 81,7 M€ | 1 M€ |
| 2020 | 133,5 M€ | 76,2 M€ | 45,8 M€ | 8,3 M€ | 13,6 M€ | 77,5 M€ | −0 M€ |
Kunnan perustelut
- Aineettomat hyödykkeet
- Annetut tiedot ovat oikein.
- Rakennukset: opetus- ja kulttuuritoimi
- Annetut tiedot ovat oikein.
- Koneet ja kalusto
- Annetut tiedot ovat oikein.
- Rahoitusosuudet investointimenoihin
- Annetut tiedot ovat oikein.
- Toiminnan ja investointien rahavirta
- Annetut tiedot ovat oikein.
Lähde: Valtiokonttori, Kuntien ja hyvinvointialueiden taloustietopalvelu (CC BY 4.0) · Talousarvion luvut (JSON) · Kuntien talousarviot →